Prvá krajina v Európe zakázala ChatGPT: Zahájila aj vyšetrovanie. Spoločnosti hrozí miliónová pokuta!

Podľa talianskeho úradu pre ochranu osobných údajov, OpenAI nedostatočne informuje o tom, aké dáta služba zbiera a ako ich spracováva. Preto dočasne zastavila službu.

OpenAI ChatGPT
Zdroj: Daniel Chetroni / Shutterstock.com

Taliansky Úrad pre ochranu údajov (Garante per la protezione dei dati personali) zastavil ChatGPT od spoločnosti OpenAI, kým nebudú dodržané pravidlá ochrany osobných údajov. Úrad vydal okamžité dočasné obmedzenie spracúvania údajov talianskych používateľov OpenAI, ktorá vyvíja a spravuje platformu ChatGPT. Úrad tiež zahájil vyšetrovanie. Spoločnosti hrozí niekoľko miliónová pokuta.

V marci vyplávalo na povrch, že dáta používateľov ChatGPT boli vystavené riziku. ChatGPT je najznámejší z radu AI platforiem, ktoré sú schopné emulovať a spracovávať konverzácie s používateľmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dňa 20. marca bolo hlásené porušenie ochrany údajov, ktoré ovplyvnilo konverzácie používateľov ChatGPT a informácie o platbách od predplatiteľov služby.“, prízvukuje úrad.

Spoločnosť zbiera údaje, na základe ktorých „trénuje“ AI

V rozhodnutí Úradu sa zdôrazňuje, že OpenAI neinformuje používateľov a subjekty, ktorých údaje zhromažďuje, a že neexistuje žiadna právna základňa, ktorá by oprávňovala masové zhromažďovanie a spracúvanie osobných údajov na „tréning“ algoritmov, na ktorých platforma ChatGPT funguje.

„Najdôležitejšie je, že neexistuje žiadna právna základňa pre masívne zhromažďovanie a spracovanie osobných údajov za účelom „trénovania“ algoritmov, na ktorých táto platforma spočíva.“, hovorí úrad.

Úrad tiež upozorňuje na nedostatočnú presnosť informácií poskytovaných ChatGPT, ktoré môžu viesť k spracúvaniu nepresných osobných údajov. Úrad prízvukuje, že OpenAI neposkytuje dostatok informácií o tom, koľko údajov zbiera a ako ich spracováva.

Napokon, aj keď je služba ChatGPT podľa zmluvných podmienok OpenAI určená pre používateľov starších ako 13 rokov, taliansky úrad pre ochranu údajov zdôrazňuje, že nedostatok akéhokoľvek overovacieho mechanizmu veku vystavuje deti riziku prijímania odpovedí, ktoré sú absolútne nevhodné pre ich vek a povedomie.

Spoločnosti hrozí niekoľko miliónová pokuta

OpenAI nie je registrovaná v EÚ, ale má zástupcu v Európskom hospodárskom priestore. Musí preto v priebehu 20 dní oznámiť opatrenia, ktoré prijme na dodržanie zákona, alebo jej hrozí pokuta vo výške až 20 miliónov eur alebo až 4% celkového celosvetového ročného obratu.

Pre tých, ktorí nevedia, tak ChatGPT bol spustený len v novembri 2022 a medzičasom dostala jednu významnú aktualizáciu na ChatGPT 4.0. Mnohí veria, že táto technológia má potenciál zmeniť internet. Už dnes ho mnohé média ale aj pracovníci v oblasti IT využívajú na generovanie textov či kódov. Rovnako ide ale aj technológiu, ktorú si obľúbili mnohí bežní ľudia, ktorí pomocou nej pristupujú k informáciám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre