Prvá fotka čiernej diery v Mliečnej dráhe, akú sme kedy zachytili, nemusí byť tak presnou, ako si myslíme. Sagittarius A* vyzerá inak
Mliečna dráha má v jadre čiernu dieru Sagittarius A*, ktorej zábery nám priniesli vedci z EHT. Tie ale nemusia byť presné, tvrdí nová štúdia.
V srdci väčšiny galaxií leží supermasívna čierna diera, ktorá sa hmotnosťou pohybuje od miliónov až po miliardy násobku hmotnosti Slnka. Výnimkou nie je ani naša Mliečna dráha, v ktorej srdci leží supermasívna čierna diera Sagittarius A*. Jej prvú fotografiu priniesol tím z Event Horizon Telescope v roku 2022. Táto fotografia ale môže byť podľa novej štúdie z Royal Astronomical Society nesprávna.
Fotografia supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* sa podobá na prvú fotografiu čiernej diery vôbec, ktorú tím EHT uvoľnil v roku 2019. Na fotografii môžeme vidieť centrálny tmavý región, kde sa nachádza čierna diera. Okolo nej sa nachádza jasný prstenec, ktorý predstavuje akrečný disk čiernej diery.
Ako vyzerá supermasívna čierna diera v jadre našej galaxie?
Akrečný disk je prstenec hmoty, ktorá sa trením zahriala na obrovské teploty. Táto hmota obieha okolo čiernej diery, pričom hmota vo vnútornej časti disku po špirále padá dovnútra tohto kozmického monštra. Ako sme už spomenuli, obe priame zábery supermasívnych čiernych dier M87* a Sagittarius A* vyzerajú veľmi podobne. Výskumníci v novej štúdii ale naznačujú, že supermasívna čierna diera v srdci Mliečnej dráhy by mala mať viac oválnejší akrečný disk, než vidieť na zábere.
Vedci zároveň vysvetľujú, že nie tak presný vzhľad centrálnej supermasívnej čiernej diery našej galaxie môže byť v skutočnosti artefaktom. Ten sa na zábere objavil kvôli tomu, ako tím vedcov z EHT “skladal” výsledný obraz dokopy.
“Pokladáme za dôležité dať do pozornosti, že veľa výskumníkov overilo autenticitu záberov z EHT. Naša práca ale ukazuje, že akrečný disk supermasívnej čiernej diery Sagittarius A* je jemne pozdĺžny v smere z východu na západ, pričom východná polovica je jasnejšia ako západná. Na základe tohto tvaru akrečného disku odhadujeme, že disk rotuje okolo čiernej diery 60% rýchlosti svetla,” píšu výskumníci.
Autori novej štúdie sa preto pýtajú, prečo supermasívna čierna diera na záberoch z EHT pripomína skôr donut ako ovál. Ako vysvetlenie ponúkajú to, že pri analýze dát, na základe ktorých vykonštruovali výskumníci obraz, došlo k chybe a výsledný tvar je skôr “artefaktom”, než skutočnou astronomickou štruktúrou.
Neprehliadni
Projekt EHT totiž nezachytil fotografie supermasívnej čiernej diery tak, ako by si zachytil klasickú fotku. Výskumníci postupovali tak, že do práce zapojili niekoľko rádiových teleskopov po celom svete, pričom výsledné dáta mali veľa medzier v úplnosti. Znamená to, že na dokončenie výslednej fotografie museli vedci použiť špeciálne algoritmy.
Presnejšie zábery čiernych dier
Výskumníci z Royal Astronomical Society vo svojej novej práci len poukazujú na možné nedostatky a na základe odlišnej metódy ponúkajú trošku inú interpretáciu toho, ako by mohla čierna diera v jadre galaxie vyzerať. Nehovoria, že odhad vedcov z EHT je nesprávny.
“V našej práci chceme ponúknuť o niečo spoľahlivejšiu podobu čiernej diery Sagittarius A*. Naša simulácia sa síce líši od záberu, ktorý poskytli vedci z EHT, no oba prípady ponúkajú možnú štruktúru čiernej diery, ktorú sme odvodili z dát získaných odlišnými metódami,” tvrdia výskumníci.
Autori štúdie veria, že v budúcnosti získame ešte čistejšie a presnejšie zábery centrálnej supermasívnej čiernej diery.
Čierne diery sú právom najfascinujúcejšie a najtajomnejšie objekty vo vesmíre. Temný prstenec, ktorý môžeme vidieť na záberoch, ale nie je samotná čierna diera, ktorá doteraz ostáva nepozorovaná. Tmavý región je len horizontom udalostí, hranicou, za ktorou rýchlosť potrebná na únik od čiernej diery prevyšuje rýchlosť svetla. Znamená to, že ak niečo prekročí horizont udalostí, neexistuje šanca, že by sa tento objekt vrátil naspäť. Zároveň to znamená, že z čiernej diery neunikne ani žiaden signál, preto je pre nás zatiaľ nemožné zistiť, čo sa ukrýva za horizontom.
Komentáre