Prvá fáza testovania vakcíny proti rakovine mozgu prináša sľubné výsledky

Nová vakcína má pomôcť imunitnému systému pacientov lepšie zacieliť nádorové bunky v mozgu.

mozog geny connection-647206_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Nový článok publikovaný v renomovanom časopise Nature prichádza s prelomovými vedeckými poznatkami v boji proti rakovine mozgu. Tímu vedcov z Nemeckého centra pre výskum rakoviny sa podarilo po prvýkrát otestovať vakcínu proti rakovine mozgu na ľuďoch. Prvé výsledky z 1. fázy testovania prinášajú malú nádej pre pacientov s týmto nepríjemným ochorením, ktorého liečba v súčasnosti nie je príliš účinná.

Vakcína proti špeciálnemu typu rakoviny mozgu

Nová vakcína od nemeckých vedcov má za cieľ pripraviť imunitný systém organizmu na špeciálny typ rakoviny mozgu, tzv. difúzne gliómy. Ide o obzvlášť závažný a ťažko liečiteľný druh rakoviny mozgu. Eliminácia nádorov pomocou klasických chirurgických zákrokov je častokrát mimo hry, keďže zásah do mozgu človeka nie je vždy možný. Až 70% difúznych gliómov má však spoločný rys –  majú jednu génovú mutáciu ovplyvňujúcu enzým nazývaný izocitrát dehydrogenáza 1, v skratke IDH1. Práve táto mutácia je pre vedcov a pri vývoji vakcíny kľúčová.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cielený spôsob varovania imunitného systému

Mutácia IDH1 je jedinečná práve pre väčšinu difúznych gliómov, pričom vedie k tvorbe nových proteínov odborne nazývaných neo-epitopy. Pri správnom nastavení imunitného systému dokáže organizmus tieto netradičné proteíny rozpoznať, čo môže byť veľkou slabinou nádorových ochorení mozgu. Výhodou je, že proteín IDH1 sa nenachádza v zdravom tkanive, takže si ho imunitný systém „nemá s čím pomýliť“.

„Našou myšlienkou bolo podporiť imunitný systém pacientov a použiť vakcínu ako cielený spôsob varovania pred neo-epitopom špecifickým pre nádor,“ uviedol vo vyhlásení riaditeľ štúdie Michael Platten z DFKZ .

Vývoju vakcíny sa venujú už roky

Michael Platten a jeho tím sa vývoju vakcíny proti nádorovým ochoreniam mozgu venuje už niekoľko rokov. Prvým ľudských testom, samozrejme, predchádzali testy na myšiach, ktoré poukázali na sľubné výsledky. U myší sa podarilo vývoj nádorového ochorenia zastaviť, čo je pri tomto závažnom type ochorenia naozaj skvelé. Prvé testy na ľudských pacientoch sa začali ešte v roku 2015, kedy začala aj samotná 1. fáza klinického testovania vakcíny.

U veľkej časti pacientov došlo ku zastaveniu rastu nádorového ochorenia

Prijatých bolo až 33 pacientov s novodiagnostikovaným gliómom IDH1. Pri pohľade na niekoľko ročné výsledky vedci zistili, že až 93% pacientov vykazovalo účinnú imunitnú odpoveď po podaní vakcíny. V trojročnom pozorovaní bola miera prežitia pacientov na úrovni až 84%. Pri 82% pacientov, ktorí vykazovali silnú imunitnú odpoveď po podaní vakcíny, nebol po troch rokoch spozorovaný žiadny rast nádoru.

Riaditeľ štúdie však upozorňuje, že 1. klinická fáza testovania nie je dostatočná na vyvodenie záverov a to aj napriek tomu, že po podaní vakcíny neboli zaznamenané žiadne závažné vedľajšie účinky. Momentálne už však prebieha ďalšia fáza testovania tejto vakcíny, ktorá je zároveň spojená so špeciálnou imunoterapiou. Vedci dúfajú, že kombinovaná liečba by ešte viac mohla zosilniť imunitnú reakciu pacientov, no na finálne výsledky si však určite počkáme ešte niekoľko rokov.

Zdroj: Nature, Nemecké centrum pre výskum rakoviny

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre