SpravodajstvoVesmír

Prvá čisto civilná posádka sa po prvýkrát úspešne pripojila k ISS. Vo vesmíre pobudne až 8 dní

Historický moment pre ISS aj pre komerčné lietanie do vesmíru. Ku ISS sa po prvýkrát pripojila civilná komerčná posádka misie Axiom Space.

Prvá štvorica vesmírnych „turistov“ konečne úspešne dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Kapsula Crew Dragon od spoločnosti SpaceX sa ku ISS pripojila po 20 hodinovom lete. Posádka sa však musela potýkať aj s miernymi technickými problémami. Tie sa však podarilo odstrániť do niekoľkých desiatok minút, informuje portál Engadget.com.

Bezproblémový štart a mierne problémy s pripájaním modulu

Prvá čisto súkromná civilná posádka sa tesne pred pripojením ku ISS musela „popasovať“ s chybou navádzania. Chybu sa však podarilo odstrániť za zhruba 45 minút, počas ktorých bola kapsula vzdialená od ISS iba 20 metrov. Po odstránení problémov, pochopiteľne nie zo strany samotnej posádky ale najmä technikov spoločnosti SpaceX, došlo k naozaj hladkému pripojeniu. Krátky videozáber priamo z pripájania kapsuly Crew Dragon k ISS si môžete pozrieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvá komerčná posádka má prispieť aj vedecky

Prvá čisto civilná posádka je súčasťou misie AX-1 spoločnosti Axiom Space. Pozostáva z veliteľa, bývalého astronauta americkej NASA, Michaela López-Alegría a podnikateľov Larry Connor, Eytan Stibbe a Mark Pathy. Na ISS by mali podľa aktuálnych plánov stráviť 8 dní. Ich úlohou však nebude iba kochať sa krásami vesmíru. Svojou troškou by mali prispieť aj ku vykonávaniu vedeckých experimentov. Samozrejme, venovať sa budú aj komerčným aktivitám spojeným so samotnou misiou spoločnosti Axiom Space. Pri návrate na Zem bude úlohou posádky priniesť späť niekoľko vedeckých vzoriek pre potreby americkej NASA.

Obrovské plány spoločnosti Axiom Space

Spoločnosť Axiom Space sa so svojou prvou komerčnou posádkou na ISS zaradí na vrchol doterajších pomyselných pretekov o prvých turistov na ISS. Snaha spoločnosť však ide ruka v ruke s ambicióznymi plánmi spoločnosť Axiom Space. Tá chce v nasledujúcich rokoch nie len spopularizovať podobné výlety, ale časom chce vytvoriť vlastnú vesmírnu stanicu. Nie však iba hocijakú. V nasledujúcich rokoch chce ku ISS pripojiť vlastný, prvý komerčný vesmírny modul. Následne chce ku ISS pripojiť aj modul so športovou „arénou“ a filmové štúdio. Spoločnosť však chce všetky tieto súčasti následne spojiť do vlastného celku. Ten by sa mal ako vesmírna stanica spoločnosti Axiom Space oddeliť od ISS. Aktuálne je odpojenie tohto modulu naplánované na rok 2028. Či sa tak však naozaj stane, ukážu nasledujúce roky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close