BezpečnosťSpravodajstvo

Prišiel vám e-mail, že sa do vášho Facebook účtu prihlásilo nové zariadenia?! Dajte si pozor, môže ísť o podvod!

Hackeri sa snažia zneužiť nepozorných používateľov Facebooku. Posielajú im správy, že sa niekto cudzí prihlásil do ich účtu. Ide však o podvod.

Hoci sa v posledných dňoch hovorí o hackerských útokoch v pozitívnom slova zmysle, tak aj napriek tomu, útoky hackerov, ktorých je cieľom uškodiť bežným ľudom, neubúda. Pravidelne môžeme čítať o rôznych podvodných aplikáciách a hrách pre smartfóny, ale aj o škodlivých e-mailových správach. Nie je tomu inak ani teraz, upozorňujú analytici z malwarebytes.com.

Hackeri sa snažia nabúrať do Facebook účtov

Najnovšia kampaň, na ktorú upozorňujú analytici, sa dotýka sociálnej siete Facebook. Útočníci totiž rozosielajú používateľom správy, že sa do ich účtu prihlásilo neznáme zariadenie. Rovnako naliehajú, aby si skontrolovali podozrivú aktivitu čo najskôr.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnostní experti hovoria, že najnovšia kampaň, ktorú hackeri spustili, pôsobí na prvý pohľad vcelku dôveryhodne. Dôvodom je, že kombinuje pomerne jednoduchý text spolu s dizajnom správy tela, aký je typický pre sociálnu sieť.

Text, ktorý hackeri rozosielajú, je:

„Niekto sa prihlásiť do vášho účtu, ID používateľa (pozn. redakcie: ide o ID nového zariadenia)

Používateľ sa práve prihlásil do vášho účtu na Facebooku z nového zariadenia Samsung S21. Tento e-mail vám posielame, aby sme si overili, že ste to naozaj vy.

Ďakujeme,

Tím Facebooku.“

Ako môžete vyššie čítať, tak ide o pomerne jednoduchú správu, ktorá nijako nevyčnieva z bežnej komunikácie sociálnej siete. K dôveryhodnosti správy dopomáha aj to, že sociálna sieť aj v praxi upozorňuje používateľov na to, keď sa do vášho účtu prihlásite z iného zariadenia. Inými slovami, ide o štandardnú správu, akú pravdepodobne už dostal každý z nás.

Problémom však je, že útočníci odkazujú používateľa na falošnú stránku, píšu analytici z Malwarebytes.com. Používatelia, ktorí obdržali tento e-mail, majú k dispozícii dve možnosti. Prvou z nich je nahlásiť túto aktivitu, čo znie celkom logicky a druhá možnosť je, potvrdiť nové prihlásenie. Bez ohľadu na to, na ktoré tlačidlo kliknete, tak hackeri vás presmerujú na falošnú stránku, kde sa je potrebné prihlásiť. Samozrejme, potom ako sa pokúsite prihlásiť, tak odovzdáte útočníkom vaše údaje. Okrem iného používatelia, ktorí sa pokúsia prihlásiť, tak neskôr môžu dostať ako spätnú odpoveď správu s dokumentom, ktorý obsahuje malware, dodávajú analytici.

Dovoľte nám dať vám v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, kde sme sa venovali téme, ako môžete zistiť, či sa vám niekto cudzí prihlásil do vášho Facebook účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close