SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Prišiel ku nám z vesmíru alebo vznikol na dne oceánov? Takto sa mohol začať život na Zemi

Existuje množstvo možných spôsobov, ako mohol život na našej planéte vzniknúť, no zatiaľ nevieme, ktorý je ten správny.

Za 3 miliardy rokov sa z jednoduchých organizmov stihol na Zemi vyvinúť komplexný a inteligentný život. Ako tento proces prebiehal? Hoci existuje niekoľko možných teórií, vedci zatiaľ nedokážu s istotou povedať čo sa v minulosti našej planéty odohralo.

Je možné, že základné stavebné kamene života prišli na našu planétu schované vnútri meteoritu, alebo mohlo ísť o dlhý proces, ktorý sa začal priamo na Zemi, píše portál Live Science. Nielenže sa vedci nedokážu zhodnúť na tom, ako život vlastne vznikol, aj definícia života samotného býva často prepisovaná. Možných odpovedí teda poznáme niekoľko a toto sú tie najrozšírenejšie vedecké teórie zaoberajúce sa vznikom života na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stvorili nás blesky?

Elektrická iskra môže viesť k vytvoreniu aminokyselín a cukrov v atmosfére, ktorá je bohatá na vodu, metán, čpavok a vodík. Experiment z roku 1952 dokázal, že blesky mohli hrať dôležitú úlohu pri tvorbe tých najzakladanejších stavebných kameňov života. Tie sa postupom času spájali do komplexnejších organizmov.

Neskoršie výskumy dokázali, že atmosféra mladej Zeme nebola až tak bohatá na vodík. V tomto prípade mohli pomôcť vulkanické oblaky, ktoré obsahovali všetky základné látky pre nakopnutie života.

Život ako ho poznáme, začal v hline

V roku 1985 vyšla kontroverzná kniha Seven Clues to the Origin of Life. Napísal ju škótsky chemik, Alexander Graham Cairns-Smith a naznačoval v nej, že kryštály ílu si zachovávajú svoju štruktúru a dokážu vytvoriť časti, ktoré sú vystavené odlišným podmienkam. Zachytávajú tiež rôzne molekuly a organizujú ich do rôznych vzorcov.

Tento proces je podobný úlohe DNA, ktorá tiež diktuje, ako majú byť molekuly v organizme usporiadané. Teória teda naznačuje, že v ílovitých štruktúrach vznikli usporiadané organické molekuly, ktoré neskôr prevzali prácu ílu a začali sa usporadúvať samé. O tejto teórii sa istý čas hovorilo, no dnes nepatrí medzi najuznávanejšie.

Život začal v blízkosti hydrotermálnych ventilov

Hydrotermálne ventily sú podmorské štruktúry, ktoré do vody vypúšťajú dôležité látky – uhlík a vodík. Nájsť ich môžeme na dne oceánov a do svojho okolia vypúšťajú kvapalinu, ohrievanú zemským jadrom. Aj dnes môžeme okolo týchto ventilov nájsť pestré ekosystémy organizmov a vedci sa prikláňajú k teórii, že život na našej planéte začal práve takto.

Život prišiel na planétu z vesmíru

Podľa tejto teórie kedysi dávno do Zeme narazil asteroid, ktorý so sebou niesol všetky dôležité látky pre vznik života. Teória šírenia sa života z planéty na planétu sa označuje ako Panspermia. Na Zemi sme našli niekoľko meteoritov, ktoré pochádzali z Marsu a vedci naznačujú, že práve z červenej planéty sa ku nám mohli dostať niektoré mikróby.

Ak by sa táto teória ukázala byť pravdivou, odpoveď by sme získali nielen na otázku, ako vznikol život na Zemi, ale aj ako môže vzniknúť život v celom vesmíre.

Život začal jednoducho

Podľa tejto teórie život nevznikol z komplexných molekúl, akými sú napríklad RNA, alebo DNA. Vedci počítajú aj s myšlienkou, že na začiatku existovalo niekoľko jednoduchých molekúl, ktoré spolupracovali pri rôznych cykloch. Postupom času sa vyvinuli bunky, ktoré zvládali potrebné činnosti lepšie a ďalej sa vyvíjali. Podľa tejto teórie nebolo hlavnou vlastnosťou prvotných organizmov rozmnožovanie, ale súbor chemických reakcií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close