SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Prírastok do našej vesmírnej rodiny? Okrem deviatej planéty vedci uvažujú ešte o jednom kozmickom telese s veľkosťou Marsu

Naša sústava môže mať na svojom okraji viac nových planét, než sme si mysleli. Podarí sa nám ich objaviť?

Už sme písali niekoľko článkov o  hypotetickej deviatej planéte, kozmickom telese, nachádzajúcom sa na okraji našej sústavy, ďaleko za Neptúnom. Táto planéta by mala byť šesťkrát väčšia, ako Zem a hoci ešte nie sú jasné dôkazy o jej existencii, viacerí si všimli, že sa objekty v oblasti za Neptúnom správajú zvláštne.

Dvojica astronómov, ktorí ako prví ponúkli teóriu o deviatej planéte, pred pár mesiacmi vydali aj mapu, kde by sme mohli túto záhadnú planétu nájsť. Aby toho ale nebolo málo, naša sústava môže mať ešte jednu, záhadnejšiu planétu, píše portál Extreme Tech. Na rozdiel od deviatej planéty je táto oveľa menšia, veľkosťou rovná Marsu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je naozaj zvláštne a nepravdepodobné, že by príroda vytvorila vo vonkajšej časti sústavy len štyri obrovské planetárne jadrá (pozn. redakcie: Jupiter, Saturn, Urán, Neptún,) no potom už nič väčšie, ako trpasličie planéty,“ píše sa v štúdii.

Tá sa zamerala na roztriedenie množstva objektov, ktoré sa nachádzajú za Neptúnom, v Kuiperovom páse. Ich simulácia bola navrhnutá tak, aby dokázala objaviť stopy neobjavených planét. Predbežné výsledky hovoria, že by ich tam mohlo byť ešte viac, ako si myslíme.

Druhý Mars?

Vedci si totiž všimli, že všetky simulácie, ktoré dokážu presne modelovať súčasný stav našej sústavy začínajú trochu zvláštne. Simulácie pracujú s jednou planétou navyše, ktorá má približne veľkosť Marsu. Predpokladá sa, že táto planéta bola na začiatku ovplyvnená silnými gravitačnými poľami Neptúnu a Saturnu, dokým neskončila v odľahlých častiach sústavy, kde ju nedokážeme vidieť.

Zároveň je ale možné, že tieto planéty boli niekedy v minulosti vykopnuté z našej sústavy. Ukazuje sa totiž, že planéty nemusia ostať na jednej a tej istej obežnej dráhe večne. Dokážu migrovať na základe nových podmienok, či interakcie s inými kozmickými objektmi.

Tieto interakcie sa v plnej kráse ukázali v novej simulácii. Tá vedcom ukázala, ako sa menili pozície plynných planét počas toho, ako naberali hmotu. Jupiter sa dostal bližšie k Slnku, zatiaľ čo sa tie ostatné vzdialili. Viac ako 50% simulácií, ktoré tím spustil, boli planéty „navyše“ vykopnuté z našej sústavy. V ďalšej polovici prípadov planéty ostali v Kuiperovom páse.

Či už ide o deviatu, alebo dokonca aj desiatu planétu, netušíme, či sú tieto objekty vôbec skutočné. Existencia jedného nevylučuje ten druhý, no a tak je možné, že na okrajoch sústavy nájdeme obe planéty, alebo ani jednu. Všetko teraz závisí na tom, či niekto dokáže tieto planéty nájsť. Predpokladá sa, že by ich mohol objaviť nový teleskop, Vera Rubin Observatory, ktorý sa spustí v roku 2023.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close