Pripravujú sa Spojené štáty na „hviezdne vojny“? Chcú vedieť o všetkom, čo sa vo vesmíre deje
Spojené štáty hľadajú systém, ktorý by ich upozornil na potenciálne vesmírne hrozby.
Vesmírne programy ako Artemis nám ukazujú, že človek sa pomaly, ale isto, presúva do vesmíru, čo naznačuje aj nedávny príspevok Elona Muska, o možnej časovej osi cesty na Mars.
Každým rokom sa naša prítomnosť na obežnej dráhe Zeme zvyšuje a viaceré krajiny, na čele so Spojenými štátmi, už majú aj svoje vlastné “vesmírne sily”, odnož armády, ktorá sa špecializuje na vesmírne hrozby. Viacerí experti sa už pohrávajú aj s myšlienkou “vesmírnej vojny” a ako informuje portál Cybernews, zdá sa, že americké Ministerstvo obrany je na takýto scenár pripravený. Najnovšie informácie naznačujú, že Spojené štáty chcú aktívne monitorovať situáciu vo vesmíre, aby mohli promptne reagovať na akékoľvek hrozby.
Experti informujú, že americká agentúra zodpovedná za monitorovanie hrozieb vo vesmíre sa momentálne začala ohliadať po spoločnostiach, ktoré by dokázali poskytnúť vojenskú a prieskumnú technológiu schopnú efektívne monitorovať človekom vyrobené objekty na obežnej dráhe. Táto schopnosť by krajine poskytla cennú možnosť rýchlo rozpoznať spojenca od nepriateľa.
Oči vo vesmíre
Najväčšou prioritou sa zdá byť to, aby spojenecká infraštruktúra vo vesmíre dokázala efektívnejšie zasiahnuť nepriateľský cieľ. V kontexte vesmírneho monitorovania hľadá USA spôsob, ako by mohli satelity identifikovať nepriateľské ciele a čo najrýchlejšie túto informáciu poskytli infraštruktúre, ktorá má palebnú silu a dokáže cieľ zneškodniť.
Spojené štáty momentálne skúmajú aj aký typ dát je kriticky dôležitý pre rýchle a efektívne identifikovanie cieľov. Tým získa armáda záruku, že spoľahlivo rozlíši spojencov od nepriateľov a zabráni útoku na vlastné rady. Poslednou sférou, ktorú chcú Spojené štáty zlepšiť je vedieť, koľko cieľov naraz môžu zneškodniť. Systém monitorovania vesmíru by mal teda vedieť kde sústrediť palebnú silu.
Neprehliadnite
V správe sa píše, že takýto monitorovací systém by mal kontrolovať všetky typy obežných dráh, ktoré momentálne využívame. Znamená to teda nízku obežnú dráhu, ktorá končí približne 2-tisíc km od Zeme, strednú obežnú dráhu, ktorá sa tiahne až do 20-tisíc km a geostacionárnu obežnú dráhu, ktorá sa končí 36-tisíc km od Zeme. Monitorovací systém by však mal vedieť monitorovať aj atypické orbity okolo našej planéty. Teoreticky tento systém nebude mať slepé miesto, kde by sa mohol satelit nepriateľa schovať.
Zatiaľ je systém vo fáze konceptu. Tento koncept by však mal obsahovať veliteľskú, ovládaciu a komunikačnú štruktúru pre súčasné a budúce senzorové siete. Systém by mal ďalej spracovávať dáta ohľadom vesmírnych hrozieb a poskytnúť varovanie zem-vesmír/vesmír-zem pre odhalené vesmírne hrozby.
V praxi tak systém poskytne Spojeným štátom schopnosť sledovať a monitorovať objekty vo vesmíre. USA by teda vedeli o tom, aké typy technológií obiehajú okolo našej planéty a ktorej krajine patria. V neposlednom rade by takýto systém dovolil Spojeným štátom odhaliť skutočný úmysel nových objektov cestujúcich do vesmíru.
Americké Ministerstvo obrany chce, aby tento monitorovací systém budúcnosti dokázal odlíšiť medzi potenciálnymi a reálnymi hrozbami a popri tom vedel predpovedať vesmírne počasie a iné anomálie.
Hviezdne vojny
Ak si predstavíme vesmírny boj, ten pravdepodobne nebude prebiehať tak, ako to môžeme vidieť v rôznych sci-fi filmoch. Nepôjde teda o letku kozmických lodí, ktorá sa naháňa nad našou planétou a strieľajú po sebe laserovými zbraňami. Moderná vesmírna vojna môže prebiehať napríklad útokom na satelit, ktorý poskytuje nepriateľskej armáde dôležité komunikačné spojenie. Zároveň môže ísť o zostrelenie špionážneho satelitu, ktorý monitoruje krajinu z vesmíru.
Hrozbu môžu predstavovať aj zbrane, ktoré dokážu vystreliť priamo z vesmírneho priestoru na dôležité ciele krajiny. Na všetky potenciálne hrozby musia krajiny brať ohľad, hlavne v dobe, kedy sa napätie medzi nimi zvyšuje. Obavy z vesmírnych obáv sa objavili ešte v roku 2019, kedy sa objavili správy o tom, že viaceré krajiny, vrátane Ruska a Číny, vyvíjajú laserové zbrane schopné zasiahnuť americké satelity.
Komentáre