Prinúti Európska komisia spoločnosť Apple, aby zabudla na Lightning výstup v prospech USB Type – C konektivity?

Pripravuje Európska komisia legislatívu, ktorá by nútila výrobcov smartfónov využívať jeden štandardizovaný vystúp pre nabíjanie?

Apple
YouTube: Jonathan Morrison

Ešte v októbri 2018 sa hovorilo, že Európska komisia zvažuje harmonizáciu nabíjacích konektorov pre smartfóny. V tom čase debatu okolo tejto problematiky rozvírila Margrethe Vestagerová, ktorá pôsobila v rámci Európskej komisie pre hospodársku súťaž a vnútorný trh. V tom čase povedala:

„Vzhľadom na neuspokojivý pokrok v tomto dobrovoľnom prístupe Komisia čoskoro začne štúdiu hodnotenia vplyvu s cieľom zhodnotiť náklady a prínosy rôznych ďalších možností,…“

Najnovšie sa tejto témy chytá aj Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre Medzi inštitucionálne vzťahy a strategický výhľad, ktorý na sociálnej sieti Twitter zdieľal status, v ktorom píše, že budú Európska komisia silno podporuje  harmonizáciu nabíjacích konektorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci statusu ako môžete vidieť vidieť, tak Maroš Šefčovič píše, že Európska komisia silno podporuje harmonizáciu nabíjacích konektorov pre mobilné zariadenia. Ďalej hovorí, že zatiaľ čo v roku 2009 existovalo 30 rôznych riešení, tak v súčasnosti sú už len 3 (pozn. redakcie: USB Type – C, Micro-USB a Lightning výstup). Ďalej, že cieľom komisie je väčšie pohodlie používateľov, väčšia bezpečnosť  v kombinácií s interoperabilitou (pozn. redakcie: Interoperabilita je schopnosť rôznych systémov vzájomne spolupracovať) a redukovanie odpadu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že najväčším „hriešnikom“ v tejto oblasti je spoločnosť Apple, ktorá využíva Lightning výstup vo svojich zariadeniach. Otázkou je, že či Európska komisia bude tlačiť na to, aby výrobcovia smartfónov presedlali na harmonizovaný štandard aj prostredníctvom záväznej legislatívy. Už viackrát sme mohli byť svedkami verejných výziev, ale tie mali dosah len na vybraných výrobcov. Je tak možné, že Európska komisia pracuje na príprave novej legislatívy, ktorá by nútila výrobcov smartfónov využívať USB Type – C výstup, ktorý je v súčasností najrozšírenejším. Nebolo by to žiadnym prekvapením vzhľadom aj na správy z roku 2018. Ako vnímate Vy túto tému? Dajte nám v komentároch nižšie vedieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre