Prinesie umelá inteligencia koniec ľudstva? „Krstný otec“ AI prezradil, či nám hrozí apokalypsa
Je umelá inteligencia hrozba pre celú našu civilizáciu? Na túto otázku odpovedal jeden z krstných otcov AI. Má na to jasný názor.
Umelá inteligencia nám už dnes ukazuje budúcnosť a svoje pevné miesto si našla už vo viacerých odboroch. Mnohí odborníci veria, že AI dokáže človeku uľahčiť budúcnosť, no rovnaké množstvo odborníkov varuje, že pokročilá umelá inteligencia predstavuje riziká, ktoré by sme si mali držať neustále na pamäti.
Všeobecný konsenzus ale znie, že umelá inteligencia, rovnako ako každá prelomová technológia, je v skutočnosti dvojsečnou zbraňou, ktorá nám vie ublížiť rovnako, ako nám vie pomôcť. Všetko závisí od toho, ako s touto technológiou budeme narábať. Napriek tomu malé percento ľudí verí, že umelá inteligencia môže predstavovať koniec civilizácie alebo koniec celého sveta.
Videli sme to vo viacerých sci-fi klasikách, napríklad v Matrixe alebo Terminátorovi, kde sa vyspelá umelá inteligencia Skynet vydala na vojnovú cestu voči ľudstvu. Ako informuje portál Techspot, na tému apokalypsy rukami AI sa vyjadril aj senior výskumník Mety, Yann LeCun, ktorý sa považuje za jedného z krstných otcov umelej inteligencie. Ten tvrdí, že akýkoľvek apokalyptický scenár je “totálna hovadina”.
Dnešná umelá inteligencia nepredstavuje žiadnu hrozbu
LeCun je jedným z odborníkov, ktorí nevnímajú apokalyptické scenáre spôsobené umelou inteligenciou za realistické. Voči týmto konšpiračným teóriám sa ohradil už opakovane, pričom zakaždým ich označil za smiešne.
“Budete musieť ospravedlniť môj slovník, no verím, že myšlienka, že sa AI stane múdrejšou ako človek a bude pre nás predstavovať hrozbu je totálna kravina,” vyjadril sa LeCun.
Mnohí experti predpokladajú, že ďalším krokom v evolúcii AI modelov je takzvaná Všeobecná umelá inteligencia, skrátene AGI (pozn. Artificial General Intelligence). LeCun ale hovorí, že dnešné veľké jazykové modely nikdy nebudú dostatočne vyspelé na to, aby človeka prekonali naprieč širokým spektrom rôznych schopností.
Neprehliadni
Dnešné LLM modely ako ChatGPT alebo Grok nemajú perzistentnú pamäť a zaostávajú aj v uvažovacích a plánovacích schopnostiach. Zároveň im chýba aj chápanie fyzického sveta. Tieto modely ukázali, že môžeme manipulovať s jazykom, no nebyť v skutočnosti “múdry”. To je dôvod, prečo veľké jazykové modely nikdy nepovedú k pravej AGI.
LeCun vysvetľuje, že dnes používané AI modely majú ďaleko od inteligencie obyčajnej mačky domácej. Napriek tomu sú veľmi dobré v predpovedaní ďalšieho slova, ktoré by malo vo vete nasledovať. Schopnosť generovať prirodzene znejúci text však dáva ľuďom mylnú predstavu o tom, že je umelá inteligencia skutočne inteligentná.
“Nie som odporcom myšlienky všeobecnej umelej inteligencie, no nemyslím si, že táto pokročilá umelá inteligencia vznikne z pokročilejších LLM modelov,” vysvetlil LeCun.
Viacerí experti na AI ale poukazujú, že sa nachádzame na krátkej ceste k skutočnej všeobecnej umelej inteligencii. Jensen Huang, zo spoločnosti Nvidia, verí, že AGI príde najneskôr do piatich rokov. Šéf OpenAI zas verí, že všeobecná umelá inteligencia je otázkou rozumne blízkej budúcnosti. Zároveň ale verí, že prvá umelá inteligencia, ktorá bude výrazne múdrejšia ako človek, je vzdialená celé miléniá.
Ľudstvo musí mať ruku na vypínači
V prvej polovici septembra sa na tému AI vyjadril aj analytik Eitan Michael Azoff. Rovnako ako množstvo odborníkov, aj on verí, že vytvoriť umelú inteligenciu, ktorá by rozmýšľala ako človek, by sa nám mohlo podariť v relatívne krátkej budúcnosti. Azoff tvrdí, že sme len krôčiky od toho, aby sa umelá inteligencia dokázala vedome učiť. Potom sme už len na skok od toho, aby vznikla AI, ktorá bude múdrejšia ako my.
Takáto technológia môže od základov transformovať celé ľudstvo, no Azoff varuje, že takejto technológii musíme bezpodmienečne dôverovať. Kým v ňu nemáme absolútnu dôveru, stále by sme mali držať ruku na vypínači a v prípade akýchkoľvek problémov neváhať a pokročilú umelú inteligenciu vypnúť.
Komentáre