Primordiálne čierne diery by mohli byť kľúčom k temnej hmote. Tvrdí to odvážna teória japonských vedcov

Japonci prichádzajú so zaujímavou hypotézou, prinášajúcou odpovede na jednu z najväčších záhad vesmíru

Temná hmota je záhadná hmota, ktorá obklopuje galaxie vo vesmíre a tvorí väčšinu vesmírnej hmoty. Predpokladá sa, že temná hmota je až päťkrát ťažšia, než obyčajná hmota, píše portál IFLScience.

Vedci doteraz nedokážu temnú hmotu vysvetliť, no japonskí výskumníci prišli so zaujímavou teóriou. Predložili nápad, že temná hmota môže byť tvorená veľkým množstvom čiernych dier, ktorých hmotnosť nie je väčšia, ako hmotnosť mesiaca. Ide o drobné čierne diery, ktoré vznikli v momente po veľkom tresku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Sú to takzvané primordiálne čierne diery. Teórie, ktoré vysvetľujú temnú hmotu pomocou týchto špecifických čiernych dier sú staré už niekoľko rokov, no japonskí vedci tento koncept oživili. Tvrdia, že temná hmota by mohla byť pozostatok ďalšieho vesmíru, ktorý sa oddelil od nášho veľkého tresku. Ak nebol veľký tresk jedinou explóziou, no namiesto toho sa udialo niekoľko výbuchov, viackrát za sebou, mohlo by podľa hypotéz dôjsť k vytvoreniu ďalších vesmírov.

Zložité pátranie

Lenže ako by vyzerali? Problémom je, že ďalšie vesmíry by mohli inak vyzerať zvnútra a inak z vonku. Japonskí vedci sa preto domnievajú, že zárodky nových vesmírov by sa nám javili ako malé čierne diery.

Ich práca prišla s výpočtami, ktoré by mohli priniesť riešenie na záhadu temnej hmoty. Tvrdia, že na začiatku vesmíru sa mohlo vytvoriť také množstvo primordiálnych čiernych dier, aké by dokázalo vysvetliť množstvo temnej hmoty. Problém je, že sme takéto čierne diery doteraz nepozorovali. Predpokladá sa, že primordiálne čierne diery by mohli mať len šírku ľudského vlasu.

Pozorovať primordiálne čierne diery je extrémne zložité, nie však úplne nemožné. Subaru telescope dokáže snímať galaxiu Andromeda každých pár minút. Ak by prešla primordiálna čierna diera medzi galaxiou a teleskopom, teleskop by bol schopný zachytiť gravitačnú šošovku tejto čiernej diery. Jeden kandidát už bol objavený, to však neznamená potvrdenie celej teórie. Vedci budú potrebovať ešte obrovské množstvo pozorovaní ešte predtým, než začnú riešiť záhadu temnej hmoty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre