ANDROIDSpravodajstvoZariadenia

Príliš komplikovaný, alebo liaheň pre vírusy: 5 najčastejších mýtov o Androide, s ktorými sa môžete stretnúť

Android je jeden z najpopulárnejších operačných systémov, no sprevádza ho množstvo nepravdivých informácií.

Ak uvažujete o kúpe Android zariadenia, alebo ste dlhoročným fanúšikom tohto systému, určite ste sa aspoň raz stretli s jedným z týchto mýtov. Nanešťastie, už od prvej verzie tohto operačného systému sa začali objavovať rôzne negatívne správy, ktoré môžu ľudí od tohto systému odradiť.

Portál MakeUseOf sa pozrel na tie najčastejšie mýty o operačnom systéme Android, s ktorými sa môžete dnes stretnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Android je plný škodlivého softvéru

Ide o jeden z najpopulárnejších mýtov s ktorým sa stretnete. Fanúšikovia iOS radi tvrdia, že na ich iPhonoch neexistuje žiadny škodlivý softvér a že zariadenia Android sa môžu infikovať na každom rohu.

Nie je to tak úplne pravda. Áno, zariadenia Android sú náchylnejšie na získanie malvéru, no aj na zariadeniach iPhone existujú rôzne vírusy. Ak sa však radíte medzi bežných používateľov smartfónu, ani na Androide sa s vírusom nestretnete.

Tento mýtus vznikol pravdepodobne kvôli Google Play Store. Ide o platformu, ktorá zaviedla voľnejší prístup, než App Store, čo znamená, že sa naň aplikácie dostanú jednoduchšie. Dôvodom totiž je, že môžete inštalovať aplikácie a hry aj z iných zdrojov, ako je obchod Play. Napriek tomu má Android ďalšie zabezpečenia, ktoré vaše zariadenie chránia pred škodlivým softvérom.

Hardvér je pri Android zariadeniach kľúčový

Prvé verzie operačného systému Android neboli až tak dobre optimalizované, čo viedlo ku vzniku ďalšieho mýtu. Pravdou je, že v minulosti bol hardvér dôležitý, no dnes už nehrá tak dôležitú úlohu. Špecifikácie pamäte RAM, procesoru, či grafiky vám môžu naznačiť, ako bude smartfón fungovať, no už nie sú najdôležitejším aspektom.

Každý Android smartfón je rovnaký

Mýtus, ktorý pravdepodobne vznikol na základe jednej zlej skúsenosti. Google dodáva systém Android rôznym výrobcom, ktorí si ďalej tento systém upravujú. Preto smartfón od Samsungu vyzerá inak, ako zariadenie od Motoroly, Xiaomi, Huaweiu a podobne. Menia sa rôzne parametre, od dizajnu ikon, až po predinštalované aplikácie, či rôzne skratky.

Čističe pamäte sú pre Android kľúčové

Opäť mýtus, ktorý má svoje korene v minulosti. Keď Android začínal, obľúbenými aplikáciami sa stali takzvané čističe pamäte, ktoré dokázali vypnúť aplikácie, alebo procesy na pozadí. Aj dnes sa ale verí, že by táto aplikácia mala byť na každom zariadení Android.

Opak je ale pravdou. Android už dnes dokáže efektívne narábať s dostupnými zdrojmi vášho zariadenia. To znamená, že sám dokáže vypnúť aplikácie, ktoré nepotrebuje, aby uvoľnil pamäť. Zároveň sa neodporúča používať čističe pamäte, pretože tieto aplikácie znižujú výkon a batériu vášho smartfónu.

Android je príliš komplikovaný

Ďalší populárny mýtus. Veľká časť populácie verí, že Android bol navrhnutý pre počítačových expertov. Nie je to ale pravda. Moderné verzie Androidu vás krok po kroku prevedú základnými nastaveniami a potom môžete používať smartfón tak, ako uznáte za vhodné. Kľúčové je, že Android nie je o nič zložitejší ako iOS. V tomto prípade ide hlavne o to, na čo ste zvyknutý.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close