Príjmy spoločnosti Huawei prudko klesli v prvom polroku 2021. Dôvodom sú najmä sankcie zo strany USA

Huawei hlási významný pokles príjmov za prvý polrok 2021. Ten predstavuje pokles na úrovni -29%. Dôvodom sú najmä sankcie zo strany USA.

Huawei vs USA
Zdroj: Pixabay (Geralt), Vosveteit (koláž)

Spoločnosť Huawei bola dlhé roky jedným z najväčších výrobcov smartfónov na svete, všetko však zmenili sankcie zo strany amerických úradov, ktoré pretrvávajú dodnes. Sankcie ako také boli zavedené v prax približne 2 roky dozadu a hoci zo začiatku vyzerali neškodne, tak dnes tomu už tak nie je. Zlom nastal v priebehu minulého roka, kedy bol spoločnosti obmedzený prístup ku komponentom pre smartfóny, ktoré sú vyrábané americkými technológiami. Dnes, niekdajší trhový líder, ktorý ašpiroval na globálnu jednotku, patrí medzi menších hráčov.

Huawei hlási významný pokles tržieb

Najnovšie správy, na ktoré poukazuje portál techspot.com hovoria, že sankcie zo strany amerických úradov si začali vyberať svoju „daň“. Doposiaľ sa spoločnosti darilo z pohľadu príjmu, ak nie rásť, tak stabilne ho udržiavať a to aj napriek sankciám. To sa však aktuálne mení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako informuje spravodajský portál, tak spoločnosť Huawei zaznamenala významný pokles príjmu. V prvej polovici tohto roka bola spoločnosť schopnou vygenerovať príjem približne 49,56 miliárd dolárov, čo predstavuje pokles tržieb v na úrovni -29% v porovnaní s rovnakým sledovaným obdobím minulého roka. Pri bližšom pohľade na finančné výsledky spoločnosti, je jasné, že za týmto poklesom príjmu stojí najmä časť spoločnosti zameraná na komerčný predaj, ktorej súčasťou je aj mobilná divízia. Príjem tejto časti firmy poklesol o -47% na 135,7 miliárd Yuanov, čo je približne 21 miliardy dolárov.

Publikované správy rovnako odhaľujú, že spoločnosť zaznamenala nižší príjem aj v prípade predaja telekomunikačného vybavenie a to o -14%. Ide o časť spoločnosti, ktorá sa napríklad zameriava na nasadzovanie 5G technológie. Dôvodom poklesu príjmu je najmä spomaľovanie implementácie 5G technológie v domácej Číne z čoho plynie aj menší príjem, prezradila spoločnosť.

Na druhej strane, spoločnosti Huawei sa podarilo zvýšiť ziskové marže o +0,6% na 9,8% a to predovšetkým vďaka zefektívneniu procesov.

Rovnako treba povedať, že v dôsledku sankcií namierených na spoločnosť v kombinácii s aktuálne prebiehajúcou pandémiu, spoločnosti sa otvorili nové príležitosti a to najmä smerom k podnikovaným zákazníkom, kde príjem spoločnosti vzrástol o 18%.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre