Priehľadné smartfóny: Sú tieto zariadenia čisté sci-fi, alebo sa jedného dňa stanú realitou?

Viaceré veľké spoločnosti experimentovali s transparentnou obrazovkou.

Priehľadné smartfóny
Zdroj: YouTube(AlexMovieClips)

V rôznych filmoch sa stretávame s myšlienkou priehľadných smartfónov. Tieto zariadenia vyzerajú naozaj štýlovo, no zároveň nerealisticky. Napriek tomu sa portál MakeUseOf zamyslel nad tým, či by sme takéto mobily mohli jedného dňa vlastniť.

Transparentné zariadenia sa nikdy nedočkali komerčného predaja, no veľké spoločnosti, ako napríklad Apple, či Samsung, pracovali na prototypoch a dokonca si nechali nejaké dizajny aj patentovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V roku 2012 sa japonský mobilný operátor, Docomo, spojil so spoločnosťou Fujitsu a prišli s prvým prototypom priehľadného smartfónu. Toto zariadenie využívalo obojstrannú OLED dotykovú obrazovku. Smartfón vyzeral naozaj neohrabane a ani v najmenšom nepripomínal dizajn moderných mobilov. Navyše mal tento prototyp oveľa menšiu obrazovku a jas bol oveľa nižší, než býva zvykom.

V roku 2009 bol vydaný telefón Ericsson Xperia Pureness. Aj toto zariadenie malo priehľadnú obrazovku, no tá nebola dotyková. Navyše bola malá a jej priehľadnosť nebola až tak dokonalá.

Ako by priehľadné smartfóny fungovali?

Najsľubnejším kandidátom pre priehľadný displej sú OLED obrazovky. Tie už boli použité pri televíziách. Spolu s OLED obrazovkou sa pravdepodobne transparentné elektroluminescentné displeje TASEL. Tie sa skladajú zo sklenenej obrazovky, na ktorej je vrstva fosforu a obvodová doska. Takýto typ displeju ponúka najlepšiu priehľadnosť.

Spoločnosti majú k dispozícii všetky materiály, ktoré treba na výrobu transparentného telefónu, tak prečo ich nevidíme na trhu? Existuje niekoľko negatív, ktoré by takýto druh zariadenia sprevádzali. Tým najväčším je krehkosť.

Nepraktické riešenie

V dnešnej dobe je až príliš jednoduché rozbiť obyčajný mobil, ktorý má kovový rám a ochranný obal. Ak by ste mali priehľadný smartfón, tieto ochranné vymoženosti by neboli k dispozícii, pretože by zničili priehľadný dizajn.

Ďalším výrazným negatívom je kvalita displeja. Priehľadné obrazovky by nedokázali, aspoň momentálne, poskytnúť rovnakú kvalitu obrazu, ako súčasné displeje.

Ak by sa aj napriek tomu nejaká spoločnosť rozhodla vydať transparentný model smartfónu, išli by do obrovského rizika. Krehkosť, zlá kvalita displeja a mnoho ďalších nedostatkov by veľa ľudí odradilo od kúpy. Priehľadné smartfóny nie sú praktickým riešením, no to neznamená, že ich v budúcnosti neuvidíme.

Momentálne by takýto typ zariadenia nepriniesol veľa výhod, no mobilné spoločnosti neustále pracujú na nových prototypoch a sú ochotné do technológie investovať. Existuje šanca, že sa už v blízkej budúcnosti takéto smartfóny dostanú na trh.

Nie je úplne jasné kedy, no prvé priehľadné smartfóny takmer určite nebudú také, ako sme mohli vidieť vo filme Iron Man 2. Napriek tomu môžeme si istotou povedať, že pôjde o štýlový dizajnový kúsok. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre