Príbeh prvej vesmírnej stanice Salyut 1: Ambiciózny projekt, ktorý sa skončil tragédiou

29. júna 1971 sa posádka vracala späť na Zem, keď sa stala tragédia.

Prvá vesmírna stanica
Vzácny záber stanice Salyut 1 z pohľadu misie Soyuz 11. Zdroj: Wikipedia

Americká NASA plánuje v rámci svojho nového vesmírneho programu, Artemis, konštrukciu prvej vesmírnej stanice, ktorá by obiehala okolo Mesiaca. Ak sa pozrieme bližšie, na obežnú dráhu Zeme, všimneme si, že sa vo výške približne 400 km nachádza Medzinárodná vesmírna stanica, ktorá funguje od roku 1998 až dodnes.

Lenže aká vesmírna stanica bola prvou vo vesmíre? Prvenstvo v tomto získal bývalý Sovietsky zväz, so svojou stanicou Salyut 1. Tá odštartovala zo Zeme v roku 1971 a znamenala obrovský pokrok v oblasti dlhodobého pobytu vo vesmíre. Salyut 1 mala tvar valca, bola dlhá 20 metrov a priemer mala 4 metre. Tvorili ju tri oddelenia, ktoré boli pod tlakom a v nich prebývali kozmonauti. Jedno oddelenie nebolo pod tlakom a tam sa nachádzali motory a ovládacie vybavenie, píše portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírna stanica odštartovala bez ľudskej posádky. Tá odštartovala o dva dni neskôr, v module Soyuz 10. Misia sa skladala z troch kozmonautov, ktorí mali ostať na vesmírnej stanici 30 dní. Posádka sa k vesmírnej stanici dostala bez problémov, no vyskytol sa problém s poklopom, ktorý im znemožnil vstúpiť dovnútra stanice.

Misia Soyuz 10 sa musela vrátiť späť na Zem. Počas návratu cez atmosféru nastal problém so zásobami vzduchu, ktorý sa nedal dýchať. Následkom toho jeden z členov posádky upadol do bezvedomia. K stratám na životoch ale nedošlo.

Tragická misia

Ďalšia misia bola Soyuz 11, ktorá dopravila trojicu kozmonautov, Georgi Dobrovolského, Vladislava Vokova a Viktora Patsayeva na vesmírnu stanicu. Trojica ostala vo vesmíre približne tri týždne, no potom začal z ovládacieho panela unikať dym a posádka takmer stanicu opustila. Problém sa im nakoniec podarilo vyriešiť.

29. júna 1971 sa posádka vracala späť na Zem, keď sa stala tragédia. Počas návratu na Zem sa jeden z ventilov poškodil a v module Soyuz nastala dekompresia. Posádka v tom období nemala na sebe skafander, čo zapríčinilo smrť všetkých troch kozmonautov. Tragické úmrtia podnietili zmeny v Sovietskej politike, no tie sa nemohli uplatniť, kým ostala stanica Salyut 1 na obežnej dráhe.

Preto sa 11. októbra 1971 zapálili motory, ktoré dostali stanicu do zemskej atmosféry. Nakoniec jej trosky skončili v Tichom oceáne. Salyut 1 bola na obežnej dráhe len krátko, no napriek tomu znamenala veľký krok pre ďalšie vesmírne stanice, ktoré prišli po nej.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre