NávodyZariadenia

Pri výbere smartfónu sa nemusíme zameriavať na tieto 4 špecifikácie, no stále to robíme: Ktoré to sú?

Niektoré špecifikácie smartfónu nie sú také podstatné, no stále sa na ne pozeráme. Ktoré si však všímať vôbec nemusíme?

Pri výbere nového smartfónu ale aj pri porovnávaní viacerých zariadení sa pozeráme na rôzne špecifikácie. Medzi ne môžeme zaradiť napríklad displej, batériu, procesor, či mnohé ďalšie. Na niektoré parametre sa však zvykneme pozerať len zo zvyku, keďže v minulosti boli podstatnejšie, no dnes už nezáleží na tom, aké vlastne sú. Ktoré špecifikácie teda sledujeme úplne zbytočne zatiaľ čo by sme sa mohli zamerať na nejaké iné? A prečo tomu tak vlastne je? Bližšie informácie nám prináša portál makeuseof.com no a my sa na ne teraz pozrieme spoločne. Tak schválne, čo všetko si na novom smartfóne všímate ešte vy?

Jadrá a rýchlosť procesora smartfónu

Ešte v minulosti sme sa učili, že čím viac, tým lepšie. To platilo aj pri jadrách procesora smartfónu, pričom dnes už táto informácia neplatí. Aj menšie špecifikácie procesora na papieri vedia vydať vyšší výkon v benchmarku a dôvodom môže byť optimalizácia, či už systémom alebo inými faktormi. Príkladom môže byť napríklad iPhone 13 s čipsetom A15 Bionic, ktorý má 6 jadier. Ak by sme ho porovnali napríklad s modelom Samsung Galaxy A53, jeho 8-jadrový Exynos 1280 by sa mohol zdať výkonnejší. Všetci však vieme, ktorý model vydá viac výkonu, je ním samozrejme iPhone 13.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rozlíšenie displeja

Zbytočne sa vieme pozerať aj na rozlíšenie displeja smartfónu. Dnes už nájdeme vo vlajkových modeloch rozlíšenie typu WQHD, ktoré sa rovná 2,560 x 1,440 pixelom. Väčšine smartfónom však pokojne postačí FHD rozlíšenie (1920 x 1080 pixelov), ktoré skvele padne do väčšiny smartfónov s uhlopriečkou okolo 6.5″. Jedna vec je, že voľným okom lepšie rozlíšenie rozoznáme len ťažko, druhá zasa, že nám lepšie rozlíšenie len spotrebováva batériu o niečo viac. Zamerať by sme sa mali skôr na typ displeja, pričom dnes vo väčšine smartfónov nájdeme najmä IPS LCD displej, či AMOLED. Oba typy sú v poriadku, vyvarovať by sme sa ale mali starším TFT displejom.

Samsung Galaxy S22_recenzia_predna stena_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Megapixely kamery smartfónu

Aj keď dnes megapixely radíme medzi hlavné špecifikácie snímačov kamery smartfónu, nie sú až také podstatné. Výrobcovia smartfónov sa dnes naháňajú k tomu, aby do smartfónov priniesli čo najviac megapixelov, no nie je to vždy k úžitku. Aj 50mpx snímač vie vytvárať lepšie snímky ako niektoré 108mpx snímače a to nespomíname ani 12mpx snímače u iPhonov. Vďaka pixel binningu sa tieto pixely aj tak spájajú do väčších a namiesto toho, aby sme sledovali megapixely smartfónu, mali by sme sa zamerať na iné parametre. Medzi ne radíme napríklad veľkosť snímača kamery, možnosti stabilizácie obrazu, clonu snímača a podobne.

kamera smartfonu
Zdroj: unsplash.com (Khoa Nguyen)

Digitálny alebo hybridný zoom

Čo sa týka zoomu kamery smartfónu, vo väčšine prípadov je dvojnásobné priblíženie bez problémov. Ak však máme priblížiť obraz až 100x, vtedy je najlepšie využiť nejaký statív, nakoľko rukami nám snímka zrejme nevýjde. Pri takomto priblížení vie byť kamera veľmi citlivá aj na najmenší pohyb. Pre lepšie snímky by sme však nemali pozerať po digitálnom, či hybridnom zoome. Lepšie snímky vytvoríme optickým približením, po ktorom by sme mali siahnuť radšej.

Po čom všetkom v smartfónoch pozeráte ešte vy? A poznáte nejaké ďalšie zbytočné parametre v smartfónoch? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close