Veda a výskum

Pri pohľade na „Izolátor“ sa vám nebude dať zaspať! Nie je z hororu, má vám pomôcť sústrediť sa! Ako funguje?!

V polovici 20. rokov minulého storočia otec Science Fiction vymyslel zariadenie, ktoré akoby vytrhol z hororu.

Keď sa potrebujeme sústrediť na problém, ktorý nie a nie vyriešiť, najradšej by sme sa zavreli do zvukotesnej miestnosti. Zo skúseností mnohí vedia, že z koncentrácie nás môže dostať aj ten najmenší ruch.

Lenže ako si poradiť, keď nič nepomáha a neustále nás vyrušuje trúbenie auta zvonka alebo mucha prechádzajúca sa po stene? Podobnému problému musel čeliť aj Hugo Gernsback, spisovateľ, ktorý sa spolu s velikánmi, akými boli Jules Verne alebo H. G. Wells, považuje za otca Science Fiction. Gernsback však nebol len spisovateľom, ale pre mnohých aj vizionárom a vynálezcom budúcnosti. Svedčí o tom aj jeho „magnum opus“, zariadenie, ktoré nazval jednoducho Izolátor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak by sme len jedným ťahom dokázali odstrániť všetky zdroje, ktoré narúšajú našu koncentráciu, nielenže by sme prácu urobili skôr, no dosiahli sme oveľa lepších výsledkov. Spisovateľ, ktorý musí podávať denné výkony, spolu s jeho editorskými povinnosťami musí vynakladať až nadľudské schopnosti koncentrácie. Zároveň zistil, že nedokáže svoju myseľ udržať na jednej veci viac ako päť minút bez toho, aby ho niečo vyrušilo,“ píše sa vo vydaní časopisu Science and Invention z roku 1925.

Izolátor mal byť riešením všetkých jeho problémov. Išlo o zariadenie tak efektívne, že sa človek nemusel sústrediť na nič iné, než na to, čo mal pred sebou. Nielenže tento vynález odstránil všetky ruchy okolia, no zároveň upriamil váš zrak len na to, čo sa nachádza pred vami, či už to bola prázdna strana ako v prípade Gernsbacka, alebo niečo úplne iné. Lenže čo sa vlastne ukrýva pod tajomným a trošku odstrašujúcim názvom Izolátor?

Bláznivý vynález z 20. rokov vám pomôže k lepšiemu sústredeniu.
Zdroj: Manifold.umn.edu

Ako funguje Izolátor?

Hlavným problémom pre Gernsbacka boli ruchy mesta, ktoré sa dokázali predrať aj cez jeho zatvorené okná. Izolátor mal v prvom rade tieto zvuky potlačiť, no neskôr Gernsback zistil, že to nestačí. Aj keď sa ocitol v úplnom tichu, jeho nezbedné oči sa stále potulovali po miestnosti. Druhá verzia Izolátora preto vyzerala ako „kýbel“, s dvoma malými priezormi. Vďaka nim videl génius len to, čo sa nachádzalo pred ním.

Keď už človek vymýšľa niečo tak nadčasové ako Izolátor, častokrát zabúda na drobné detaily. Netrvalo dlho a Gernsback si uvedomil že po približne pätnástich minútach v Izolátore začne byť človek akýsi ospalý, čo pre sústredenie vôbec nie je dobré. Pridal preto trubičku, ktorá do helmy púšťala čistý kyslík. Ten rozprúdil respiračný systém a oživil „subjekt“ ktorý mal helmu na hlave.

„Izolátor vám umožní dokončiť dôležitú úlohu v kratšom čase a určite poznáte, že ide o skvelú investíciu,“ píše sa v časopise.

Bláznivý vynález z 20. rokov vám pomôže k lepšiemu sústredeniu.
Zdroj: Manifold.umn.edu

Povedzme si ale na rovinu. Izolátor nie je len nepraktickým nápadom, no pochybovať možno aj o jeho skutočnej efektivite a nepomáha mu ani to, že vyzerá až bizarne. Niet preto divu, že sa dnes Gernsbackov Izolátor nenachádza v každej domácnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close