Spravodajstvo

Pri ktorých aplikáciách je najväčšie riziko, že budú špehovať vaše správy na WhatsAppe, či Messengeri?

Ako môžete odhaliť v telefóne potenciálne nebezpečné aplikácie, ktoré môžu čítať vaše správy z WhatsAppu, Messengeru a ďalších aplikácií?

Súkromie na internete je čoraz diskutovanejšou témou. Smartfóny, ale aj ďalšia chytrá elektronika, zbiera o nás nepretržite dáta. Pravdepodobne tými najcitlivejšími dátami sú bankové údaje, či údaje z četovacích aplikácií, akými sú napríklad Whatsapp, Telegram, Messenger a ďalšie.

Väčšina četovacích aplikácií o sebe hlási, že sú bezpečné a riadne chránené. Výnimkou nie sú ani vyššie spomínané platformy. Paradoxom však zostáva, že najväčšou hrozbou, ktorej musíme čeliť v súvislosti s dátami v našich smartfónoch, sme my. Niežeby sme dáta o sebe vrátane obsahu našich správ zdieľali ďalej, ale častokrát inštalujeme do telefónov rôzne aplikácie, ktorým udeľujeme povolenia, ktoré otvárajú hackerom dvere do nášho súkromia. Problémové sú najmä aplikácie, ktoré sťahujeme z iných alternatívnych obchodov, ako sú tie hlavné. Rovnako však treba uviesť, že aj v obchodoch ako Google Play a v ďalších, môže byť škodlivý softvér. Šanca, že na neho však narazíme, je v porovnaní s aplikáciami z iných zdrojov výrazne menšou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri akom type aplikácií, by sme si mali dať pozor?

Ako už asi tušíte, tak nebudeme upozorňovať na konkrétne aplikácie, ale na nebezpečné povolenia, ktoré si tieto aplikácie pýtajú. Čo sú to však povolenia? Pre tých, ktorí nevedia, tak povolenia aplikácií umožňujú pristupovať aplikáciám k rôznym častiam zariadenia a pracovať s nimi. Niektoré z nich sú neškodné a iné zas nie.

Ak chcete zistiť, aké povolenia aplikácie používajú, tak je potrebné otvoriť Nastavenia smartfónu a navštíviť sekciu Aplikácie > Povolenia. Treba však uviesť, že v prípade niektorých smartónov, sa k týmto nastaveniam dostanete mierne odlišne. Závisí to od toho, od akého výrobcu máte smartfón. V rámci týchto nastavení môžete napríklad otvoriť ponuku SMS, ktorá vám ukáže, ktoré aplikácie môžu pristupovať k vašim SMS správam a prípadne ich aj odosielať.

V súvislosti so správami, hoci toto oprávnenie je vcelku významné, tak určite nie je to najnebezpečnejšie. Dôvodom je, že pomocou tohto nastavenia aplikácie pristupujú len ku správam z konkrétnych aplikácií. Najčastejšie je to len správca SMS správ. Asi sa preto pýtate, ktoré oprávnenia sú významnejšie? V rámci tohto zoznamu povolení, odporúčame sa pozrieť ešte na povolenia, ktoré umožňujú aplikáciám pristupovať ku kontaktom, mikrofónu a k súborom a médiám uloženým v zariadení. Prejdime však k tým podstatnejším povoleniam.

Povolenia vyššie nie sú jediné, ktoré udeľujeme aplikáciám

Málokto však vie, že povolenia vyššiu, nie sú jediné. Existuje ešte kategória „ostatných povolení“. Túto sekciu nájdete v rámci širších nastavení správy aplikácií. Hoci na prvé počutie tieto povolenia znejú neškodne, tak opak je pravdou. V prípade Xiaomi smartfónov, ako otvoríte túto ponuku nastavení, tak vo vrchnej časti obrazovky sa prekliknite na možnosť Povolenia.

V rámci tejto ponuky uvidíte povolenia, ktoré napríklad umožňujú aplikáciám upravovať systémové nastavenia, inštalovať ďalšie aplikácie do telefónu a podobne. Odporúčame vám v tomto prípade prelúskať sa aplikáciami, ktoré môžu upravovať nastavenia systému. Toto povolenie by mala mať len malá hŕstka aplikácií, ktorým dôverujete.

Android_ostatne povolenia_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalším citlivým povolením, ktoré umožňuje čítať obsah správ, je prístup k upozorneniam. Toto povolenie nájdete v Xiaomi telefónoch pomocou cesty Súkromie > Spravovať > Špeciálny prístup k aplikáciám > Prístup k upozorneniam. Jednoduchší spôsob, ako sa k ním však dostať, je pomocou vyhľadania nastavenia.

Aplikácie, ktoré disponujú touto schopnosťou, majú prístup ku všetkým správam, ktoré obdržíte. Inými slovami, vedia čo si píšete a s kým. Rovnako treba povedať, že touto cestou môžu čítať aj rôzne overovacie kódy z aplikácií, či platobných systémov a podobne.

V prípade, ak nájdete v rámci týchto nastavení nejaké aplikácie s prístupom k notifikáciám, tak by ste mali zvážiť, či danej aplikácii dôverujete natoľko, aby mohla čítať vaše správy. Mimochodom, jedným z ďalších nebezpečných povolení je aj možnosť prekrývania aplikácie. Dôvodom je, že mnoho hackerov je schopných simulovať aplikácie a stránky, do ktorých vkladáme svoje osobné údaje. Toto povolenie často využívajú, aby simulovali regulárnu aplikáciu falošnou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close