Prevrat v liečbe rakoviny? Vedci objavili spôsob, ako ju prinútiť zastaviť svoj rast!
Výskumníci objavili genetický prvok, ktorý by dokázal spomaliť a pravdepodobne úplne zvrátiť rast nebezpečných agresívnych nádorov.
Výskumníci z The Jackson Laboratory hovoria, že alternatívny RNA splicing je metóda, ktorá sa podobá na prácu vo videoeditore. Výskumníci dokážu zostrihať a rearanžovať rôzne časti, aby vytvorili novú verziu pôvodného filmu. V rámci novej štúdie výskumníci pomocou tejto metódy objavili spôsob ako spomaliť alebo zvrátiť rast agresívnych foriem rakoviny.
Nová metóda liečby predstavuje nádej pre pacientov, ktorí trpia určitou formou rakoviny prsníka alebo nádormi na mozgu. V rámci týchto prípadov sú možnosti liečby limitované, no nová metóda by mohla priniesť pacientom nádej.
V jadre novej štúdie sú genetické elementy, ktoré výskumníci nazvali jedové exóny. Vysvetľujú, že ide o prirodzený vypínač pre produkciu proteínov. Keď sa tieto exóny nachádzajú v RNA správe, spúšťajú jej deštrukciu ešte predtým, než môže byť vytvorený proteín. Tým sa zabraňuje škodlivej bunečnej aktivite. V zdravých bunkách jedové exóny regulujú úroveň dôležitých proteínov, čím sa starajú o správny chod celého tela. Pri rakovine tieto exóny zlyhávajú.
Zastavenie rastu nádorov
Autori štúdie odhalili, že rakovinové bunky potláčajú aktivitu jedových exónov v kriticky dôležitom géne, ktorý označujeme ako TRA2β. V prípade rakovinových buniek sa tento proteín premnožuje a to spôsobuje, že sa nádory nekontrolovateľne rozmnožujú. Štúdia taktiež našla prepojenie medzi hladinou jedových exónov a zdravotným stavom pacienta.
“Po prvýkrát sme odhalili, že nízke hladiny jedových exónov sú asociované s horšími výsledkami v prípade rôznych typov rakoviny, obzvlášť ale v prípade agresívnych a ťažko liečiteľných foriem rakoviny. Tie môžu zahŕňať rakovinu prsníkov, mozgu, kože, leukémiu a ďalšie,” vyjadrila sa Olga Anczuków, vedúca výskumu.
Výskumníci v rámci štúdie zisťovali, či môžu nejak zvýšiť inklúziu jedových exónov v rámci TRA2β génu, aby znova reaktivovali tento biologický vypínač. Ukázalo sa, že to dokážu použitím takzvaných antisenzových oligonukleotidov, skrátene ASO. Ide o syntetické RNA fragmenty, ktoré môžu pomôcť zvýšiť inklúziu jedových exónov špecifickými spôsobmi.
Neprehliadni
Keď ich výskumníci vložili do rakovinových buniek, ASO kompletne prehodili genetický vypínač a umožnili telu vrátiť späť svoju prirodzenú schopnosť vysporiadať sa s nadbytočným proteínom TRA2β. Vo svojej podstate sa výskumníkom podarilo prekabátiť rakovinu a presvedčiť ju, aby vypla svoje vlastné rastové signály.
“Jedové exóny fungujú ako reostat, pričom rýchlo prispôsobujú úrovne proteínov. Veríme, že ASO by mohli byť mimoriadne presnou a efektívnou terapiou pre agresívne formy rakoviny,” hovorí Anczuków.
Ďalšie štúdie budú samozrejme potrebné na to, aby výskumníci viac popísali tento postup.
Liek proti rakovine
Začiatkom februára sa objavili aj správy o štúdii z Rice University, ktorá písala o novom lieku proti jednej z najsmrteľnejších foriem rakoviny, rakovine pankreasu. V rámci štúdie výskumníci vytvorili nosovo aplikovaný liek, ktorý dáva nový účel lieku WR-2721, ktorý je všeobecne známy ako amifostín. Ide o rádioprotektívny liek, ktorý bol doteraz podávaný do žily. Nová forma liečby sa posúva do prvej a druhej fázy klinických testov.
Autori štúdie vysvetľujú, že cieľom tohto lieku je chrániť zdravé tkanivo pred poškodením z radiácie. Tým zároveň výskumníci vylepšujú šance pre pacientov, ktorí bojujú s rakovinou pankreasu. Rakovina pankreasu stále ostáva vedúcou príčinou všetkých smrtí spôsobených rakovinou. Pankreas sa nachádza v blízkosti dôležitých orgánov, napríklad tenkého čreva. Kvôli polohe tohto orgánu liečba radiáciou spravidla vedie k poškodeniu iných orgánov. Aj preto ostáva rakovina pankreasu jednou z najťažšie liečiteľných rakovín, ak nemá pacient nádor, ktorý by sa dal chirurgicky odstrániť.
Výsledky tejto štúdie sa zakladajú na takmer dvadsiatich rokoch výskumu Agentúry pre výskum pokročilých obranných projektov, DARPA. Táto agentúra sa venovala výskumu nanočastíc a spôsobov, ako by sme prostredníctvom nich dokázali riešiť otravu radiáciou v prípade rádioaktívneho zamorenia. Práve tento výskum dal autorom novej štúdie nápad prerobiť amifostín spôsobom, aby chránil okolité tkanivá počas radiačnej terapie. Viac o novom lieku nájdeš v našom článku.
Komentáre