Prestávame mať radi Facebook? Sociálnej sieti po prvýkrát v histórii klesol počet aktívnych používateľov

Facebooku po prvýkrát klesol počet denných aktívnych používateľov a to aj napriek tomu, že ľudia sa v roku 2021 vo veľkej miere presunuli do online sveta.

Facebook nenavistne prejavy
Zdroj: Vosvetit.sk (koláž), Facebook

Pravdepodobne nenájdeme človeka, ktorý by nepoznal sociálnu sieť Facebook. Tá vznikla ešte v roku 2004 pričom rok čo rok jej pribúdajú aktívni používatelia. Zdá sa však, že rok 2021 bol pre spoločnosť zlomovým. Dôvodom je, že sociálnej sieti po prvýkrát v histórii klesol počet aktívnych používateľov, ukazuje finančná správa spoločnosti Meta.

Facebooku klesol počet aktívnych používateľov

Denný priemer aktívnych používateľov Facebooku medzi poslednými dvoma štvrťrokmi minulého roka veľmi mierne klesol z 1,93 miliardy na 1,929 miliardy. Analytici pritom odhadovali, že v roku 2021 vzrastie počet používateľov na 1,95 miliardy denných používateľov. Nestalo sa. Samozrejme, môže existovať nekonečné množstvo dôvodov, prečo Facebook nedosiahol stanovený cieľ. Treba však podotknúť, že sme v dobe pandémie, kedy sa celý svet presúva do online prostredia a preto pokles aktívnych používateľov je prekvapením. Na tému upozorňuje portál mashable.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rovnako treba povedať, že sociálna sieť nenaplnila ani plány v oblasti mesačných používateľov. Predpokladalo sa, že Facebook si aspoň jedenkrát mesačne otvorí 2,95 miliardy používateľov. Dáta však odhalili, že sociálna sieť dosiahla v priemere výsledok 2,91 miliardy používateľov, ktorí si otvorili stránku aspoň jedenkrát za mesiac.

Hoci ide o nepatrnú zmenu, ktorú si len málokto všimne, tak predsa len ide historicky o prvýkrát, kedy Facebooku poklesol počet denných používateľov. Pokles aktívnych používateľov bol zaregistrovaný najmä naprieč Latinskou Amerikou a Afrikou.

Meta tiež zaznamenala nižší ako očakávaný nárast ziskov a tržieb. Spoločnosť to vysvetľuje najmä novými Obmedzeniami ochrany osobných údajov spoločnosti Apple, ktoré sa dotýkajú sledovania používateľov a následného prispôsobovania reklám. Neznamená to však, že by sa spoločnosti Meta nedarilo. V roku 2021 spoločnosť celkovo vygenerovala 117,92 miliárd dolárov. Len pre porovnanie, v roku 2020 spoločnosť zarobila 85,96 miliárd dolárov. Čo sa týka čistého príjmu, tak na účtoch spoločnosti Meta zostane 39,37 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast zisku na úrovni 35% v porovnaní s predošlým rokom.

Meta_prijmy a zisky spolocnosti 2021
Zdroj: Meta

Prečo Facebooku už nepribúdajú noví používatelia?

Pre odpoveď, prečo sociálnej sieti nepribúdajú noví používatelia v takej miere ako v minulosti, nemusíme chodiť ďaleko. Okrem toho, že Facebooku rastie konkurencia, napríklad v podobe TikToku, tak nedokáže osloviť mladých ľudí. Rovnako netreba zabúdať ani na škandály, ktoré spoločnosť sprevádzajú. Posledným faktorom je, že na trhoch, kde má spoločnosť potenciál rásť, najmä v Číne, Facebook nie je dostupný. Dôvodom nie je, že by Facebook nemal záujem o čínskych používateľov, ale služba je tam zakázaná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre