Preskakuješ videá, aby si videl viac? Toto správanie má na psychiku človeka nečakaný dopad. Platí to aj na teba?
Mnohí ľudia nestrácajú čas pozeraním celého videa, no v konečnom dôsledku to škodí viac, ako pomáha.
Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov. V mnohých smeroch nám vedia pomôcť, no zároveň sme sa kvôli nim naučili aj množstvo zlozvykov, ktoré môžu viesť k závislosti. Jedným z nich je aj prepínanie videa na ďalšie, keď nás pôvodné omrzí.
Viaceré štúdie poukázali na to, že takéto návyky môžu ovplyvniť našu pozornosť, no nová štúdia publikovaná v American Psychological Association, ukazuje iný spôsob, ako nás prepínanie videí negatívne ovplyvňuje.
Vo väčšine prípadov pozeráme videá, keď máme voľný čas alebo počas času stráveného na toalete. Vedci v novej štúdii zisťujú, že ak zabíjame nudu pozeraním videí a rýchlo medzi nimi prepíname alebo video pretáčame, v skutočnosti si veľmi nepomáhame. Takéto správanie nevedie k zníženiu nudy, no naopak ju zvyšujú.
“Mnohí ľudia pretáčajú alebo prepínajú videá, pretože si myslia, že im to pomáha zahnať nudu. Náš výskum ale poukazuje na to, že táto činnosť nudu naopak zvyšuje a vyvoláva u ľudí menšiu spokojnosť s videným obsahom,” tvrdia výskumníci.
Do novej štúdie sa zapojilo viac ako 1,2-tisíc dobrovoľníkov zo Spojených štátov. V rámci experimentu dobrovoľníci prepli video, keď sa nudili a očakávali, že zapnutím nového videa sa budú cítiť menej znudení, ako keď si pozrú jedno video celé. Výsledky experimentu ale priniesli úplne odlišné výsledky.
Prepínanie medzi videami alebo ich pretáčanie, vedie k silnejšiemu pocitu nudy.
Neprehliadni
“Ak ľudia chcú lepší zážitok zo sledovania videí, mali by sa pokúsiť sústrediť sa na ponúkaný obsah, namiesto toho, aby často prepínali videá, ktoré ich až tak nebavia. Rovnako ako sledovanie filmu v kine, aj ponorenie sa do online videa môže priniesť lepší zážitok ako keď ich rýchlo prepíname,” vysvetľuje vedúca štúdie, Katy Tam.
Ďalšie experimenty vedci rozdelili na dve časti. V prvej časti dobrovoľníci museli sledovať celé 10-minútové video bez toho, aby ho pretočili alebo prepli. V druhej časti experimentu mohli voľne prepínať medzi siedmimi päťminútovými videami, pričom na to mali čas 10 minút.
Dobrovoľníci sami povedali, že keď si pozreli jedno 10-minútové video, cítili sa menej znudene ako keď prepínali medzi viacerými videami. Druhý experiment prebiehal rovnako, no zameriaval sa na pretáčanie jedného videa.
“Preskakovanie medzi videami alebo pretáčanie dlhého videa môže spôsobiť to, že sa nám prezentovaný obsah javí ako bezvýznamný. To sa deje preto, lebo ľudia nemajú čas na to, aby sa do obsahu ponorili a aby ho pochopili,” tvrdí Tam.
Prepínanie videí robí obsah bezvýznamným
Ďalšou kategóriou sú aj takzvané shorts alebo reels videá na YouTube, TikToku, Instagrame a iných platformách. Ako hovoria autori štúdie, veľa ľudí strávi pomerne veľa času prezeraním si týchto videí krátkeho formátu. Veľa ľudí totiž urobí všetko pre to, aby sa vyhli nepokojným pocitom, ktoré sa dostavujú, keď sa nudíme.
Už predchádzajúce štúdie dokázali, že na zabitie nudy niektorí ľudia dokážu ubližovať ostatným, impulzívne nakupovať, nechajú sa kopnúť elektrinou, šíria extrémistické politické názory alebo začnú vykazovať kontraproduktívne pracovné správanie.
Nová štúdia sa nezaoberala tým, či slabšia pozornosť prispieva k väčšiemu pocitu nudy a následne aj prepínaniu digitálneho obsahu. Autori štúdie však poukazujú na to, že prepínanie alebo rýchle pretáčanie digitálneho obsahu môže negatívne ovplyvniť naše duševné zdravie.
V prípade takéhoto správania sa môže objaviť “chronická nuda”. Tá sa spája s depresiou, úzkosťou a v horších prípadoch aj so sadistickou agresiou alebo rôznymi formami rizikového správania. Autori štúdie prízvukujú, že ak nedokážeme udržať pozornosť na jednom videu a častokrát medzi nimi prepíname alebo dlhšie video pretáčame, v skutočnosti si nepomáhame zahnať nudu, no prispievame k tomu, že sa budeme nudiť ešte viac.
Komentáre