SpravodajstvoVeda a výskum

Prelomový objav v oblasti kvantovej fyziky: Pomocou mikrogravitácie vedci odhalili stavbu pod povrchom zeme

Ide o jeden z Edisonových momentov, tvrdia vedci. Ich objav môže transformovať spoločnosť.

Výskumníkom z University of Birmingham sa podarilo zaznamenať dlho očakávaný, no aj napriek tomu prelomový objav v oblasti kvantových technológií. Podarilo sa im identifikovať objekt ukrytý pod zemou, píše portál SciTech Daily.

Tento objav bol možný vďaka jedinečnému nástroju, ktorý sa nazýva kvantovo gravitačný gradiometer a ide o prvú detekciu objektu mimo laboratórnych podmienok, teda vonku v reálnych podmienkach. Vedecký nástroj je vyvíjaný pod záštitou projektu Gravity Pioneer, ktorý spadá pod anglické ministerstvo obrany. Vedcom sa podarilo identifikovať tunel, ktorý prechádza popod zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci ho našli pomocou identifikovania zmien v mikrogravitácii, čo je jedna z vlastností kvantovej fyziky. Úspech tohto projektu otvára dvere k lepšiemu mapovaniu štruktúr, nachádzajúcich sa pod povrchom našej planéty. Ľudstvo by už čoskoro mohlo získať prístup k lacnejšiemu a hlavne rýchlejšiemu spôsobu mapovania terénu, čo nájde využitie hlavne pri výstavbe ciest, železníc, alebo iných projektov.

Pomocou tohto nástroja budú môcť vedci taktiež lepšie predpovedať prírodné javy, napríklad sopečné erupcie, či lokalizovať ložiská prírodných zdrojov.

„Je to jeden z „Edisonových momentov“. Ide o objav, ktorý má moc transformovať spoločnosť a ekonomiku. Pomocou tohto nástroja totiž ukončíme naše spoliehanie sa na nepresné záznamy, či šťastie pri objavovaní, či výstavbe,“ vyjadril sa Kai Bongs, z University of Birmingham.

Pohľad pod povrch našej planéty

Dnešné gravitačné senzory značne limituje celá škála environmentálnych faktorov. Najväčším problémom sú vibrácie, ktoré ovplyvňujú pozorovací čas pre všetky typy gravitačných senzorov. Ak sa vedcom podarí tieto problémy vyriešiť, prieskumy sa stanú rýchlejšími a oveľa prehľadnejšími.

Vedci z University of Birmingham našli spôsob, ako sa s týmito problémami vysporiadať. Gravitačný gradiometer sa dokáže preniesť cez problém vibrácií a zvláda si poradiť aj s inými prírodnými problémami. Špeciálne senzory merajú silu gravitačných polí atómov. Čím väčší objekt sa pod povrchom nachádza a čím je hustota medzi objektom a okolím vyššia, tým je jednoduchšie objekt nájsť. Gravitačný gradiometer vedcov z University of Birmingham je prvým svojho druhu, ktorý dokázal prekonať všetky environmentálne faktory a fungoval v realistických podmienkach.

V budúcnosti sa stanú gravitačné prieskumy spoľahlivejšie a až 10-krát lacnejšie, než sú teraz. V súčasnosti podobné výskumy môžu trvať až mesiac, no s príchodom gravitačného gradiometra by sa mohol čas potrebný na prácu, skrátiť len na niekoľko dní. Vďaka tomu by mohol nájsť gradiometer aj ďalšie využitia a ľudstvo by získalo nový nástroj, ktorým možno nahliadnuť pod povrch našej planéty.

„Možnosti novej technológie nám umožnia pretvoriť spôsob, akým sa pozeráme pod zem,“ píšu autori vo svojej práci.

Podľa vedcov získame užitočné nástroje na odhaľovanie baníckych šácht, tunelov, či nestabilnú pôdu. Všetky tieto faktory rozhodujú pri budovaní domov, priemyslu, či infraštruktúry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close