Prelomové flexibilné solárne panely možno aplikovať prakticky na čokoľvek. Lacná energie nám klope na dvere

Výskumníci predstavili nový druh solárneho článku, ktorý je dostatočne tenký a flexibilný na to, aby sa dal aplikovať takmer na všetko.

solarny panel
Zdroj: fatir29 / depositphotos.com

Výskumníci z University of Oxford v novej štúdii predstavili revolučný svetlo-absorbujúci materiál, ktorý je dostatočne tenký a flexibilný na to, aby ho bolo možné aplikovať na takmer každú budovu alebo objekt.  

Autori štúdie tvrdia, že vďaka tomuto materiálu už nebudeme musieť generovať solárnu energiu pomocou kremíkových solárnych panelov. Solárnu energiu by sme mohli získavať tak, že novým materiálom obalíme automobily, batohy, mobilné telefóny a rôzne ďalšie objekty.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový materiál sa zakladá na niekoľkých svetlo absorbujúcich vrstvách, ktorá sa nachádzajú na jednom solárnom článku. Vďaka tomu dokázali vedci zachytiť širšie pásmo svetelného spektra a tým získať viac energie z rovnakého množstva slnečného svetla.  

Ultratenký materiál dokázal po prvýkrát dosiahnuť viac ako 27% energetickej efektivity. Tým sa vyrovnal jednovrstvovým materiálom, ktoré sa skladajú z kremíka.  

“Našej štúdii sa venujeme už päť rokov, počas ktorých sme experimentovali s kompozíciou nášho viacvrstvového materiálu. V rámci týchto piatich rokov sa nám podarilo zvýšiť efektivitu konverzie energie zo 6% na 27%. Tým sme sa dostali blízko k hraniciam dnešných jednovrstvových fotovoltaických materiálov,” tvrdí doktor Shuaifeng Hu, jeden z autorov výskumu.

slnko_kolaps
Zdroj: unsplash.com (Vivek Doshi)

Nové ultratenké solárne články môžu byť efektívnejšie

Autori štúdie veria, že postupom času môžu efektivitu zvýšiť aj na viac ako 45%. Dnešné tradičné solárne panely majú efektivitu okolo 22%, čo znamená, že 22% slnečného svetla dokážu pretvoriť na energiu. V tomto smere nové ultratenké materiály ponúkajú porovnateľný výkon, no vyznačujú sa ešte jednou obrovskou výhodou. Ich šírka je len o niečo väčšia ako mikrón, čo znamená, že sú o takmer 150-krát menšie ako kremíková vrstva. Existujúca fotovoltika sa aplikuje typicky na kremíkové panely, no nové ultratenké materiály možno aplikovať na akýkoľvek povrch.  

“Naše nové materiály môžeme aplikovať vo forme náteru. V rámci našej štúdie demonštrujeme, že dokážu priniesť o niečo väčší výkon ako tradičné kremíkové panely a majú oveľa väčšiu flexibilitu. To je dôležité, pretože naše materiály sľubujú viac solárnej energie bez potreby špeciálne vybudovaných solárnych fariem,” vysvetľuje spoluautor štúdie, doktor, Junke Wang.  

Výskumníci predpokladajú, že ich výskum dokáže znížiť cenu solárnej energie a urobí z nej najudržateľnejšiu formu energie zo všetkých obnoviteľných zdrojov. Od roku 2010 globálna cena solárnej energie klesla o takmer 90%, čím sa stala približne o tretinu lacnejšou ako energia vytvorená spaľovaním fosílnych palív.  

Autori veria, že v budúcnosti môže tento typ materiálu pokrývať rôzne povrchy. Ultratenké solárne panely sa môžu nachádzať na strechách automobilov, budov a dokonca aj na zadných stranách smartfónov. Ak by sme takouto cestou dokázali získať viac solárnej energie, v budúcnosti by sme nemuseli stavať čoraz viac a viac solárnych fariem.  

solarne panely a veterna energia
Zdroj: eyematrix / depositphotos.com

Cesta k čistej energii 

Momentálne je svet závislý na fosílnych palivách, ktorých spaľovaním sa do ovzdušia uvoľňuje obrovské množstvo skleníkových plynov. Tie spôsobujú globálne otepľovanie, ktoré sa stalo problémom, ktorý nemožno ďalej ignorovať. Čisté a obnoviteľné zdroje energie môžu byť pre ľudstvo cestou k lepšej budúcnosti a na zaujímavom koncepte pracuje už niekoľko rokov aj návrhár menom Joe Doucet.  

Doucet priniesol koncept pre stenu, ktorá dokáže generovať energiu. Tento koncept vyšperkoval do technológie Airivia, modulárnej veternej turbíny, ktorá sa môže inštalovať na mestskú infraštruktúru.   

Každá jednotka sa skladá z ôsmich turbín, ktoré ročne môžu vyprodukovať okolo 2 200 kWh energie. To nie je veľké číslo, no turbíny by mohli ľuďom pomôcť šetriť na energiách. Analýzy ukazujú, že ak by chcela priemerná americká domácnosť využívať 100b% energie vyrobenej systémom Airivia, potrebovala by 5 jednotiek.   

Veterné turbíny Airivia sú mimoriadne zaujímavým konceptom, ktorý by nám v budúcnosti mohol priniesť čistú energiu. Ak ťa tento koncept zaujal, viac sa o ňom dozvieš v tomto článku.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre