Prelom vo vede! Výskumníci dokázali, že ľudia sú schopní medzi sebou komunikovať počas spánku za pomoci myšlienok
Výskumníci v novej štúdii otvárajú dvere skutočnému ľudskému potenciálu. Dokázali, že sa vieme rozprávať cez naše sny.
Výskumníci zo startupovej spoločnosti REMspace dosiahli historický míľnik v oblasti komunikácie. Po prvýkrát sa im podarilo dokázať, že takzvané lucídne sny, teda sny, pri ktorých si uvedomujeme že snívame, môžu otvoriť nové komunikačné dimenzie a ľudský potenciál.
Vedcom sa podarilo to, že si dvaja lucídne snívajúci ľudia dokázali navzájom vymeniť jednoduchú správu, informuje Businesswire.
“Lucídne snívanie je veľmi pozoruhodný fenomén. Vzniká, keď človek spí a začne si uvedomovať, že sníva, zatiaľ čo sa stále nachádza vo svojom sne. Ide o fenomén, ktorý sa objavuje počas REM fázy spánku a má niekoľko potenciálnych aplikácií. Lucídne snívanie vieme teoreticky použiť na riešenie fyziologických problémov alebo učenie sa nových schopností,” vysvetľujú autori výskumu.
V rámci svojich predchádzajúcich vedeckých prác vedci zo spoločnosti REMspace demonštrovali, že senzory elektromyografu dokážu dekódovať špecifické zvuky, ktoré sa objavili v snoch. Toto zistenie vedcov naviedlo k vývoju “jazyka” Remmyo. Ide o jazyk sna, ktorý možno odhaliť pomocou citlivých senzorov.
Komunikácia počas snov
Najnovšie experimenty sa odohrali 24. septembra. Dobrovoľníci zapojení do štúdie spali u seba doma, zatiaľ čo výskumníci na diaľku sledovali ich mozgové vlny a iné dáta. Keď výskumníci zistili, že prvý dobrovoľník vstúpil do fázy lucídneho sna, zariadenie vytvorilo náhodné Remmyo slovo, ktoré poslalo dobrovoľníkovi do slúchadiel. Tento človek následne zopakoval slovo vo svojom sne.
Osem minút na to ďalší dobrovoľník vstúpil do lucídneho sna. Tento dobrovoľník dostal uloženú správu od prvého dobrovoľníka a potvrdil ju po zobudení. Táto udalosť značí historicky prvú konverzáciu, ktorú mali medzi sebou ľudia počas spánku vo svojich snoch. Rovnaký úkaz sa podarilo vedcom demonštrovať aj s ďalšou skupinou ľudí.
Neprehliadni
“Len včera sa zdala komunikácia cez sny ako science fiction. Zajtra však bude tak bežnou, že si nebudeme bez nej vedieť predstaviť život. Naša technológia má obrovské množstvo komerčných aplikácií. Veríme, že má potenciál zmeniť spôsob, akým rozmýšľame o komunikácií a interakciách so svetom snov. Preto sme presvedčení, že po umelej inteligencii sa REM spánok a lucídne snívanie stanú ďalším gigantickým priemyslom,” vyjadril sa Micahel Raduga, zakladateľ a CEO spoločnosti REMspace.
Výsledky sa výskumníkom podarilo dosiahnuť po takmer piatich rokoch výskumov a testovania technológií. Po úspešnom experimente a demonštrácii prvej konverzácie cez sny autori štúdie nezaspávajú na vavrínoch. Vo svojej práci pokračujú aj naďalej a neustále vylepšujú svoju technológiu. Vysvetľujú, že s každým ďalším pokusom sa im darí dosiahnuť lepšie a lepšie výsledky.
Spoločnosť REMspace chce zároveň latku zdvihnúť ešte vyššie. Ďalším veľkým cieľom spoločnosti je dosiahnuť komunikáciu v reálnom čase počas lucídneho snívania. Ide o oveľa komplexnejší cieľ, no vedci veria, že do nasledujúcich niekoľkých mesiacov sa im podarí splniť aj ten.
Spánok a snívanie
Okolo spánku sa točila aj štúdia, ktorú výskumníci publikovali len nedávno. Tá vyvracia mýtus okolo zdravého spánku, ktorému verí množstvo ľudí. Možno aj ty si presvedčený, že zdravý spánok znamená zaľahnúť do postele, ideálne zaspať do nejakých desiatich minút a zobudiť sa až ráno. Zdravý spánok však môže vyzerať aj inak.
Dospelý človek prechádza v priemere piatimi alebo šiestimi cyklami počas jednej noci. Odborníci zdôrazňujú, že je úplne prirodzené na krátko sa prebudiť ku koncu každého cyklu. Mnoho ľudí chybne verí tomu, že čím menej razí sa zobudíme, ideálne vôbec, tým zdravší máme spánok.
To ale nie je pravda. Ako odborníci vysvetľujú, zdravý spánok sa môže drasticky líšiť od našej zaužívanej predstavy. Hoci sa nám to nemusí veľmi páčiť, aj keď naše noci vyzerajú diametrálne odlišne od našej predstavy, stále to nenaznačuje, že máme problémy. Viac sa o zdravom spánku môžeš dočítať v tomto článku.
Komentáre