Prelom v oblasti umelej inteligencie: Robot bez pomoci človeka zistil, ako jeho telo funguje. Čo to znamená?

Vedci z Columbia Engineering tvrdia, že stroj dokázal reagovať aj na poškodenie jednej zo svojich častí.

Robot dokázal bez pomoci získať predstau o tom, ako funguje.
Zdroj: Columbia Engineering

Vedci z Columbia Engineering nedávno oznámili, že sa im podarilo vytvoriť robota, ktorý po prvýkrát v histórii dokázal získať predstavu o svojom tele a to bez pomoci človeka. Vo svojej práci popisujú proces toho, ako robot postupom času vytvoril kinematický model samého seba a ako túto predstavu využil na pohyb a prekonávanie prekážok, informuje Eurekalert.

Vedci si dokonca všimli aj to, že v prípade poškodenia určitej časti dokázal robot poznať o ktorú časť ide, na čo slúži a následne upravil svoje správanie tak, aby poškodenie kompenzoval. Ako sa to vedcom podarilo dosiahnuť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako dieťa

Robota umiestnili do kruhu, kde bol obklopený piatimi kamerami. Prostredníctvom nich mohol sám seba sledovať a pohybovať sa bez obmedzení. V tomto momente jeho správanie pripomínalo batoľa, ktoré po prvýkrát v zrkadle vidí svoj obraz. Počas experimentu sa robot rôznymi spôsobmi krútil, krčil a vyrovnával. Počas týchto pohybov sa postupne učil, ako jeho telo reaguje na rôzne motorické príkazy. Celý proces trval približne tri hodiny, po ktorých robot zastal a uvedomoval si nielen svoje možnosti pohybu, ale aj priestor, ktorý stroj zaberal.

„Zaujímalo nás, ako si robot predstavoval samého seba,“ vysvetľuje Hod Lipson podieľajúci sa na experimente.

Vedci však nemohli len tak nahliadnuť do neurónovej siete, ktorá robota riadila. Premýšľali nad rôznymi vizualizačnými technikami, až sa im nakoniec podarilo vytvoriť „obraz“. Robot si svoje telo „predstavil“ ako preblikujúci oblak obklopujúci jeho telo. Akonáhle sa pohol, spolu s ním sa pohol aj oblak.

Autonómne roboty sú podľa vedcov budúcnosťou v mnohých odvetviach priemyslu. Nielenže šetria prácu, no dokážu si uvedomiť svoje opotrebenie, alebo dokonca poškodenie a na základe toho upraviť svoje správanie. Ak by sa takéto stroje dostali do priemyslu, dokázali by v prípade poškodenia buď pohotovo reagovať alebo informovať technikov.

„My ľudia prirodzene máme vedomie o sebe samom. Aj so zatvorenými očami dokážeme povedať ako sa naše telo hýbe v priestore, v ktorom sa nachádzame. Zároveň vieme odhadnúť ako sa prostredie na základe nášho pohybu mení,“ vysvetľuje Lipson.

Vedci sa snažia nájsť spôsob, ako priniesť strojom aspoň nejakú formu vedomia. Vedci vysvetľujú že nezáleží na tom či sme ľudia, zvieratá alebo stroje, ak máme predstavu o našom tele, vo svete dokážeme fungovať oveľa lepšie a máme istú výhodu.

Riziko umelej inteligencie

Téma umelej inteligencie a hlavne jej potenciálneho vedomia je momentálne horúcou témou. Nie je to tak dávno čo sa objavil pomerne komplikovaný prípad inteligencie LaMDA, ktorá má byť podľa slov jedného z testerov uvedomelá. Umelá inteligencia údajne rozumie ľudským emóciám a podľa jej „slov“ niektoré aj prežíva.

LaMDA vznikla pod záštitou Googlu a má ísť o sofistikovanú formu chatbota, teda umelej inteligencie, ktorá by budila dojem rozhovoru s reálnym človekom. Vyššie postavení členovia spoločnosti tvrdia, že sa tester, menom Blake Lemoine, nechal oklamať a v skutočnosti LaMDA len šikovne používa slovíčka a frázy, ktoré predtým sám napísal.

Kde je pravda zatiaľ nevie nikto. LaMDA si nedávno mala najať právnika, ktorý sa s ňou rozprával v dome testera. Nakoniec však od prípadu odstúpil, údajne kvôli vyhrážkam zo strany veľkých firiem.

Vedci z Columbia Engineering si uvedomujú riziká a kontroverziu, ktorá sa v súčasnej dobe vznáša nad témou uvedomelej umelej inteligencie. Uvedomelosť, ktorú dokázal robot v tomto experimente, je však v porovnaní s uvedomelosťou človeka triviálna, vysvetľujú vedci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre