PRELOM! Nový liek nielenže vylieči Alzheimera, ale zároveň vráti pacientom pamäť: V testoch ukazuje úspech

Výskumníci predstavili liek DDL-920 proti Alzheimerovej chorobe, ktorý zlepšuje pamäť a kognitívne vlastnosti pacienta. Takto funguje.

demencia-nastup-demencie
Zdroj: Pixel-Shot / shutterstock.com a Semnic / shutterstock.com, koláž Vedavovrecku.sk

Výskumníci z univerzity UCLA v rámci novej vedeckej práce identifikovali a syntetizovali molekulu, ktorá podľa výsledkov experimentov na myšiach dokáže navrátiť kognitívne funkcie pacientom s Alzheimerovou chorobou.  

Ako vysvetľujú autori výskumu, táto molekula v podstate “nakopne” pamäťové neurónové obvody mozgu. Otázkou ostáva, či táto molekula dokáže pomôcť ľuďom rovnako, ako pomohla myšiam. Ak áno, potom by išlo o jedinečný liek proti Alzheimerovej chorobe, ktorý by dokázal ľuďom vrátiť stratené kognitívne vlastnosti a pamäť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Ani na trhu ani v experimentálnej sfére momentálne nemáme nič, čo by sa na túto molekulu podobalo,” vysvetľuje vedúci výskumu, doktor Istvan Mody.  

Nová molekula nesie označenie DDL-920 a funguje inak, ako iné lieky proti Alzheimerovej chorobe, ktoré nedávno schválila americká Správa potravín a liečiv. Ide o lieky lecanemab a aducanumab. Tieto látky odstraňujú škodlivé depozity proteínu tau, ktoré sa v mozgoch vytvárajú pri Alzheimerovej chorobe. Odstránenie týchto depozitov ukázalo potenciál pri spomaľovaní kognitívneho úpadku. Táto forma liečby ale nevrátila pacientom stratené kognitívne vlastnosti.  

Záhada nášho vedomia môže byť už čoskoro odhalená vďaka ambicióznej teórii
Zdroj: Pete Linforth z Pixabay

“Nedávno schválené lieky možno nechávajú mozog vyčistený, no všetky patologické zmeny v obvodoch mozgu a práci neurónov ostávajú neopravené,” tvrdí Mody.  

Autori štúdie vysvetľujú, že podobne ako semafor, aj mozog vystreľuje elektrické signály v určitých rytmoch a tieto signály začínajú alebo ukončujú rôzne funkcie. Gama oscilácie sú rytmy s najväčšou frekvenciou a už v minulosti sa ukázalo, že tieto oscilácie majú na starosti našu pracovnú pamäť a rôzne kognitívne procesy. Pracovná pamäť je ten typ pamäti, ktorá nám slúži napríklad na zapamätanie si telefónneho čísla. Pacienti s Alzheimerovou chorobou v počiatočnom štádiu vykazujú menej gama oscilácií.  

Niektoré ďalšie štúdie sa pokúsili o neuromoduláciu, aby stimulovali mozog a vytvorili viac gama oscilácií, aby pacientom pomohli s pamäťou. Na to použili zvukovú, vizuálnu alebo transkraniálnu magnetickú stimuláciu na frekvencii 40 Hz. Ide o podobnú frekvenciu, v akej pradie mačka. Táto stimulácia pomohla rozpustiť nahromadený škodlivý proteín, no opäť nepomohla pacientom vrátiť stratené kognitívne funkcie.  

Nová štúdia zvolila iný prístup  

V rámci nového výskumu vedci skúmali, či by mohli tieto dôležité elektrické rytmy aktivovať zvnútra, keď vonkajšie stimulácie nefungovali. Na to potrebovali zlúčeninu, ktorá by dokázala cieliť na rýchlo vystreľujúce neuróny. Ide o typ neurónov, ktoré sú kriticky dôležité pri vytváraní gama oscilácií a tým pádom aj pamäte a ďalších kognitívnych funkcií.  

Niektoré chemické receptory v týchto neurónoch, ktoré reagujú na chemickú látku GABA pracujú ako brzdné pedále znižujúce gama oscilácie. V tomto bode vedci objavili zlúčeninu DDL-920, ktorá antagonizuje tieto receptory. Znamená to, že neurónom dovoľuje aby vytvárali a udržiavali si silnejšie gama oscilácie.  

mys na ruke cloveka mouse-2204321_960_720
Zdroj: auenleben z Pixabay.com

Výskumníci otestovali účinnosť molekuly DDL-920 na myšiach v takzvanom Barnesovom bludisku. Ide o kruhové bludisko, ktoré je obklopené rôznymi vizuálnymi stopami, ktoré pomáhajú myši dostať sa k jedinému východu z bludiska. Tento typ testu sa pri experimentoch využíva na to aby vedci zistili, ako rýchlo sa dokážu hlodavce učiť a ako rýchlo si zapamätajú polohu východu.  

Po prvých testoch vedci začali s liečbou. Myšiam podávali DDL-920 dvakrát za deň po dobu dvoch týždňov. Na konci liečby si dokázali myši s Alzheimerovou chorobou zapamätať východ rovnako dobre ako zdravé myši. Výskumníci pozorovali aj to, že liečené myši nezačali vykazovať žiadne abnormálne správanie, napríklad hyperaktivitu.  

Liečba funguje na myšiach, no vedci ešte musia toho urobiť veľa, aby mohli začať s prvými testami na ľuďoch. Ak sa však k tomu dostanú a testy prebehnú dobre, potom by sme mohli mať na trhu liek proti Alzheimerovej chorobe.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre