Prelom! Nový druh plastu nás môže raz a navždy zbaviť plastového odpadu! Stačilo do nich pridať len jednu ingredienciu

Výskumníci predstavili živý plast, ktorý je plný baktérií a dokáže sa vďaka nim rozložiť veľmi rýchlo. Takto to funguje.

Plastove flase a plast ktory pijeme_titulka
Zdroj: sky-and-sun / Shutterstock.com a Meaw_stocker / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Výskumníci z Čínskej akadémie vied vo svojej novej práci predstavili nový druh plastu, ktorý sa na prvý pohľad nelíši od toho obyčajného, no obsahuje špeciálne spóry. Tie po aktivácii začnú vylučovať špeciálny enzým, ktorý pomôže rozložiť plast.  

Ide o špecifické spóry, ktoré majú vysokú prirodzenú odolnosť a dokážu prežiť aj pri extrémnych podmienkach. V plaste ostávajú spať, až dokým ich neprebudí špecifický spúšťač, napríklad erózia plastu alebo kompostovanie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Vynález plastu spôsobil revolúciu v našich životoch, no jeho masívna produkcia a nesprávne odhadzovanie spôsobilo obrovské znečistenie plastmi, ktoré patrí medzi environmentálne krízy už od roku 2016. V rámci našej práce sme objavili baktériu Ideonella sakaiensis. Táto baktéria žila blízko recyklačného strediska v Japonsku, v pôde znečistenej plastmi. Ukázalo sa, že plasty využíva baktéria ako hlavný zdroj uhlíku,” tvrdia autori štúdie.

bakterie antibiotika_titulka
Zdroj: TopMicrobialStock / Shutterstock.com

Baktéria zakomponovaná priamo v plaste

Viaceré výskumy sa v minulosti zameriavali na vytváranie enzýmov degradujúcich plasty, no len málo výskumov sa zameralo na objavenie inovatívnych metód vytvorenia rozkladateľných plastov. Autori výskumu hovoria, že mikroorganizmy sa stali za miliardy rokov mimoriadne odolnými. Keď sa dostanú do extrémne nehostinného prostredia, baktérie dokážu vytvoriť spóry. Tie sú mimoriadne odolné a dokážu prežiť suchoty, extrémne teploty a tlak. To sú podmienky, s ktorými sa spóry stretnú pri výrobe plastov.

V rámci výskumu museli prísť vedci na to, ako uvoľniť bakteriálne spóry, ktoré sa nachádzajú zabudované v plaste. Jedným zo spôsobov je použitie lipázy B na opotrebovanie plastového povrchu. Následne sa spóry prebudia a začnú s rozkladaním plastov. Vedci naznačujú, že takto by sa plasty mohli rozložiť do 6 až 7 dní.  

Druhým spôsobom je kompostovanie. V tomto prípade by sa mohli plasty s baktériou, takzvané “živé plasty” kompletne rozložiť v pôde do 25 až 30 dní. Bežné plasty sa rozložia na úroveň neviditeľnú voľným okom za 55 dní.  

Výskumníci v ďalších krokoch preskúmali aj rôzne ďalšie spôsoby, ako by mohli baktérie implementovať aj do iných druhov plastov. Dokonca aj pri výrobe PET plastov, kde baktérie čelili teplotám až do 300 stupňov Celzia, dokázali spóry prežiť a následne vylúčiť rozkladajúci proteín. Okrem PET plastu vedci vyskúšali ešte štyri ďalšie druhy plastu. Vo všetkých prípadoch sa demonštrovalo, že baktérie dokážu prežiť a plast rozložiť.  

Ďalšou otázkou ostávalo, ako sa dá proces škálovať. Výskumníci vykonali menší priemyselný test. Aj pri výrobe plastu takýmto spôsobom dokázala baktéria prežiť a v prípade potreby sa rapídne rozmnožovať. Ako posledné výskumníci ponorili živý plast s baktériami na dva mesiace do sýteného nápoja Sprite. Aj tento test dokázali baktérie prežiť, čo ukazuje, že živé plasty sú naozaj odolnou metódou na vysporiadanie sa s plastovým problémom.  

mikroplasty
Zdroj: plp609 / depositphotos.com

Vysporiadanie sa s plastmi 

Počas rozkladania plastov vznikajú takzvané mikroplaty a z nich následne vznikajú ešte menšie a rizikovejšie nanoplasty. Tie sa dostali už do takmer každého ekologického systému, vrátane našich tiel.  

Včera, 28. augusta, sa objavila štúdia, ktorá priniesla spôsob, ako z vody odstrániť takmer všetky nanoplasty. Metóda vyvinutá výskumníkmi sa skladá z malého množstva špeciálne navrhnutého rozpúšťadla, ktoré absorbuje častice nanoplastov z veľkého objemu vody. Ide o rozpúšťadlá vytvorené z prírodných látok a ktoré prirodzene odpudzujú vodu. Vedci vnímajú rozpúšťadlo ako praktické riešenie čoraz vážnejšieho problému znečistenia nanoplastmi.   

Spočiatku rozpúšťadlo sedí na hladine vody, podobne ako olej. Keď sa s vodou zmieša a je mu dovolená reseparácia, látka opätovne vypláva na povrch a so sebou ponesie všetky nanoplasty z vody. V laboratórnych podmienkach vedci v poslednom kroku vybrali rozpúšťadlo z vody pomocou pipety. Ďalšie výskumy sa zamerajú na to, ako by sa dala nová metóda škálovať. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre