Preleťte sa vesmírom, od mesiaca Ganymédes, až po plynného obra: Nádherná animácia ukazuje dráhu sondy Juno
Uvidíme aj my podobný pohľad niekedy v budúcnosti?
Minulý mesiac sa sonde americkej NASA, Juno, podarilo zachytiť najbližšie fotografie jedného z jeho mesiacov. Tým mesiacom je Ganymédes, jeden z výnimočných kozmických objektov a miesto, kde by sme mohli nájsť život. Je možné, že sa ukrýva pod jeho ľadovým povrchom.
Fotografie, zachytené sondou Juno, ale poslúžili na iný účel, informuje IFL Science. Pomocou nich bola vytvorená neuveriteľná 3D animácia, ktorá vás presunie k plynnému obrovi a jeho mesiacu. Vizuálna stránka bola vytvorená na základe reálnych fotografií. Tie boli vytvorené kamerou JunoCam. Zábery upravil amatérsky vedec Gerald Eichstädt, ktorý ich premietol na 3D gule.
Štafetu ďalej prevzali animátori Koji Kuramura a Mike Sterson, ktorým sa podarilo vytvoriť jedinečný prelet ponad mesiac a k plynnej planéte. Sonda Juno sa 7. júna priblížila k mesiacu na tisíc km. To jej umožnilo priniesť naozaj detailné zábery Ganyméda. O štrnásť hodín na to sa sonde podarilo prekonať ohromnú vzdialenosť 1,18-miliónov km, ktorá delila mesiac a planétu Jupiter. Následne preskúmala plynného obra z výšky 3,4-tisíc km nad jeho oblakmi. Vám však táto cesta zaberie len tri a pól minúty.
„Animácia ukazuje, aká môže byť cesta vesmírom nádherná,“ vyjadril sa Scott Bolton, člen tímu Juno.
Budúcnosť vesmírneho cestovania
Dodáva, že toto video má silu ukázať ľuďom, aký môže byť pocit preskúmavať Slnečnú sústavu. Zároveň nám dáva predstavu o tom, aké to je obiehať okolo planéty Jupiter, alebo jedného z jej mesiacov. Dnes sa blížime k dobe, kedy do vesmíru cestujú prví „obyčajní“ ľudia a videá takéhoto druhu nám dávajú ochutnať kúsok z budúcnosti vesmírneho cestovania.
Prelet popri Ganymédovi nebol len tak, pre nič, za nič. Tento mesiac je najväčším mesiacom Slnečnej sústavy, čo znamená, že má aj veľkú gravitačnú silu. Práve gravitáciu mesiaca Ganymédes vedci využili na to, aby pozmenili kurz sondy Juno. Manéver bol úspešný a sonda americkej NASA sa teraz nachádza na obežnej dráhe, ktorá jej zaberie len 43 dní. Oproti predošlej dráhe obehne planétu o desať dní skorej.
Neprehliadnite
Ďalší blízky prelet popri Jupiteri je naplánovaný na 21. júl. To bude jej 35. prelet od začiatku misie. Posledný prelet, ktorý zachytáva video vyššie mal byť posledným preletom sondy. Vedci sa ale rozhodli misiu ešte raz predĺžiť. Misia Juno by mala po novom končiť na konci septembra roku 2025.
Komentáre