Prelet popri plynnom obrovi, či zostup do pekla Venuše: Z týchto zvukových nahrávok vám naskočí husia koža
Rover Perseverance nebol jediným, komu sa podarilo zachytiť zvuky iného sveta.
Ľudstvo posielalo misie na Mars už od roku 1965, no až minulý rok sa nám podarilo zachytiť zvuky tejto planéty. Audio nahrávky vytvoril rover americkej NASA, Perseverance, pomocou dvojice mikrofónov.
Na nahrávke môžete počuť jemný zvuk vetra a lasera, ktorý používa rover na analýzu vzoriek červenej planéty. Tieto zvuky možno bežne počuť aj u nás na Zemi, no v podaní Marsu znejú o čosi inak, vysvetľuje portál Space. Zvuk na červenej planéte znie trochu tichšie a tlmenejšie, než by znel rovnaký zvuk na Zemi. Za to môže zloženie marťanskej atmosféry, ktorá má oveľa nižšiu hustotu ako tá naša. Len pre zaujímavosť, hustota atmosféry Martu sa rovná približne 1% atmosféry na Zemi.
Samozrejme že zvuk kolies, alebo motora, nikdy nebude znieť „exoticky“ alebo „mimozemsko“, ako sa niektorí ľudia domnievali. Sú však aj iné druhy nahrávok, ktoré vyvolávajú husiu kožu. Zvuk, ktorý môžeme počuť sú vibrácie v určitých frekvenciách, ktoré dokáže naše ucho zachytiť. Vo vesmíre ale existuje oveľa väčšie spektrum vibrácií, ktoré vedci digitálne transponujú do počuteľných frekvencií. Výsledky môžu byť naozaj fascinujúce.
Najznámejším príkladom je takzvaná „spievajúca kométa“. Túto nahrávku vytvorila Európska vesmírna agentúra počas misie Rosetta. Misia sa dostala ku kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko a prostredníctvom čiastočnej sonifikácie sa jej podarilo zachytiť zvuk magnetického poľa kométy. Frekvencie boli najprv zaznamenané a následne zvýšené, aby ich dokázalo ľudské ucho počuť. Výsledkom bola nahrávka s názvom Spievajúca kométa, ktorú si pustilo už 5-miliónov ľudí. Stala sa zároveň prvým audioklipom z vesmíru, ktorý získal ohromnú popularitu.
Ďalším spôsobom ako si vypočuť zvuky vesmíru je rádiová astronómia. Priekopníčkou „akustickej astronómie“ sa stala Fiorella Terenzi, ktorá pretvárala rádiové vlny vzdialených galaxií na audio už od roku 1987. Dnes je profesorkou na Florida International University a túto techniku uplatnila aj na rádiové signály Jupiteru, Marsu a magnetosféry našej Zeme. Výber tých najlepších klipov si môžete prehrať aj na jej stránke.
Neprehliadnite
Nahrávky Jupiteru a Saturnu
V roku 2016 sonda americkej NASA, Juno, prekročila hranicu medziplanetárneho priestoru a magnetosféry plynného obra, Jupitera. Táto zmena vyvolala ostrú zmenu v meraní elektrických polí, ktorú sonda zaznamenala. Výsledkom je zvuková nahrávka, ktorá poukazuje na ostrú zmenu lepšie, než akákoľvek sada dát.
Oveľa skorej sa však dostala sonda Cassini k plynnej planéte Saturn. Americká NASA zverejnila audionahrávku z preletu, ktorá vyvoláva husiu kožu. Nahrávka bola vytvorená z rádiových signálov planéty.
Prvý zvuk inej planéty
Dnes sa pripisuje zásluha americkej NASA a jej roveru Perseverance, no v skutočnosti to bola sovietska sonda Venera 14, ktorá zachytila úplne prvý zvuk z inej planéty. Sonde sa podarilo dosadnúť na povrch pekelnej planéty –Venuše. Počas zostupu sa jej podarilo zachytiť ničivý vietor, ale aj zvuk dopadu na povrch. Venera 14 ale nemala na povrchu dlhú životnosť.
Poslednou zaujímavou nahrávkou je nahrávka pristávacieho modulu Huygens. Misia bola pod taktovkou Európskej vesmírnej agentúry. Pristávací modul Huygens zachytil prechod cez atmosféru jedného z mesiacov Saturnu, Titanu.
Komentáre