SpravodajstvoVesmír

Prekvapivý objav: V solárnom systéme L 98-59 sa nachádzajú planéty, ktoré môžu mať podmienky vhodné pre život

Nachádzajú sa vo vhodnej vzdialenosti od hviezdy a minimálne jedna z planét, má vodu.

Ako informoval nemecký portál welt.de, len 35 svetelných rokov od Zeme sa nachádza hviezda s názvom „L 98–59“. Ešte v roku 2019 bolo pomocou vesmírneho teleskopu NASA „Tess“ – Transiting Exoplanet Survey Satellite zistené, že túto hviezdu obiehajú tri skalnaté planéty.

Najvzdialenejšia planéta z trojice má veľké množstvo vody

Minimálne jedna z týchto troch skalnatých planét má kvapalnú vodu a to veľkom množstve. Analýza údajov z meraní ukazuje, že až 30% celkovej hmotnosti tejto planéty by mohlo byť vo forme vody, ktorá sa na planéte vyskytuje vo forme veľkých oceánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Máme dôkazy, že sa táto planéta nachádza v obývateľnej zóne planetárneho systému,“ hovorí vedúci autor publikácie Olivier Demangeon z Instituto de Astrofísica e Ciências do Espaço na univerzite v portugalskom Porte. Vedca ďalej dopĺňa María Rosa Zapatero Osorio, astronómka z Centra pre astrobiológiu v Madride: „Planéta v obývateľnej zóne môže mať atmosféru, ktorá by mohla chrániť a podporovať život,“

Skúmanie však zatiaľ nepreukázalo prítomnosť vody na zvyšných dvoch planétach, ktoré sú najbližšie k hviezde „L 98–59“. No vďaka tejto ich blízkej vzdialenosti ku hviezde sú planéty teplé a preto sa dá predpokladať, že majú podmienky priateľské pre život. Vedcom sa podarilo takisto určiť hmotnosti a priemery týchto troch planét. Jedna z nich je najľahšia exoplanéta, aká bola kedy nájdená pomocou metódy radiálnej rýchlosti. Má iba asi polovicu hmotnosti Venuše.

Prítomnosť a podmienky možného života na planétach preveria špeciálnym teleskopom

Či existujú skutočne formy života na jednej alebo viacerých planétach okolo hviezdy „L 98-59“, nemožno zistiť pomocou dnes dostupných teleskopov na Zemi alebo z obežnej dráhy Zeme. Vedci ale dúfajú, že to bude možné pomocou vesmírneho teleskopu s názvom James Webb Space Telescope, ktorého štart do vesmíru je naplánovaný v októbri roku 2021, píše forbes.com. 6-tonový vesmírny teleskop, ktorý stál 9,7 miliardy dolárov, má primárne zrkadlo s priemerom 6,5 metra. Skladá sa z 18 pozlátených segmentov hexagonálneho zrkadla z berýlia a bude mať výrazne lepšie infračervené rozlíšenie. James Webb Space Telescope bude umiestnený 1,5 milióna kilometrov od Zeme v takzvanom Lagrangeovom bode L2. Citlivosť tohto teleskopu je v porovnaní s Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom omnoho vyššia.

Planéty takéhoto typu sú veľmi dobrými zdrojmi pre skúmania a hľadanie nových foriem  a podmienok života. Teleskop ESO ELT, ktorý sa už v Čile konštruuje, by mohol po plánovanom uvedení do prevádzky v roku 2027 takisto pomôcť určiť prítomnosť molekúl naznačujúcich život v atmosfére exoplanét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close