BezpečnosťSpravodajstvo

Prehliadač DuckDuckGo nechráni súkromie používateľov v takej miere, ako sme si mysleli

Prehliadač DuckDuckGo vždy na prvé miesto staval súkromie a anonymitu používateľov. Zdá sa, že tomu tak ale úplne nie je.

Čoraz viac si aj bežný používateľ internetu všíma personalizované reklamy a výsledky vyhľadávaní. Z istého hľadiska to vieme brať ako zásah do súkromia, čo má logicky mnoho odporcov. Za jedného z nich sa považoval aj prehliadač DuckDuckGo, ktorého cieľom bolo bezpečné prehliadanie so zabezpečením súkromia pre používateľa. Na povrch ale vyšla informácia o tom, že tomu tak úplne nie je. Na informáciu upozornil web komando.com.

Zamedzenie personalizovaných výsledkov vyhľadávania

Veľké internetové prehliadače ako napríklad Google Chrome si z aktivity používateľov berú isté informácie, ktoré následne využijú pre prispôsobenie výsledkov vyhľadávania. Proti takýmto postupom boli prehliadače ako Brave alebo práve spomínaný DuckDuckGo. Práve prehliadač s kačkou v logu na ochrane súkromia používateľov postavil celú svoju kampaň.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

DuckDuckGo nemal o správaní a internetovej aktivite používateľov zbierať žiadne údaje a tým pádom mal zamedziť akémukoľvek prispôsobovaniu výsledkov vyhľadávania. Tento prehliadač mal filtrovať stránky, ktoré mali byť takýmto prispôsobením zobrazovania výsledkov zobrazené vyššie.

Spolupráca s Microsoftom

Na povrch sa ale dostala spolupráca s Microsoftom. Stránky Microsoftu mali obchádzať tento vyššie zmienený filter a taktiež sa s nimi zdieľala IP adresa používateľa pri kliknutí na reklamu.

Toto sledovanie na Twitteri potvrdil aj generálny riaditeľ DuckDuckGo, Gabriel Weinberg, ktorý sa taktiež pokúsil celú situáciu vysvetliť. Spolupráca s Microsoftom sa mala týkať zabezpečenia ochrany kliknutí na reklamu.

Celé toto malé sledovanie má byť ďalšou nadštandardnou ochranou, o ktorú sa iné prehliadače ani nepokúšajú. Ide o blokovanie sledovacích skriptov tretích strán pred ich načítaním. Tento krok je veľmi odvážny, pretože vie spôsobiť poškodenie celej webstránky. V DuckDuckGo to ale berú ako výzvu, najmä v smere zlepšenia súkromia a k zrýchleniu sťahovania údajov.

Weinberg taktiež potvrdil snahu o odstránenie klauzuly zo zmluvy s Microsoftom, no nejde o jednoduchý proces. Vyhľadávania v prehliadači DuckDuckGo sa nemusíte obávať, to je naďalej anonymné a žiadne údaje o tejto aktivite o vás nikto nezbiera. No ale aj samotný Weinberg potvrdil, že úplná anonymita mimo vyhľadávacieho nástroja je takmer nemožná.

Je ale pozitívne vidieť pokusy o zlepšenie súkromia aj pri takom zobrazovaní reklám. Preto vás o situácii s prehliadačom DuckDuckGo určite budeme informovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close