Predpovedanie infarktu iba pohľadom do oka? Táto AI má potenciál zachraňovať životy!

Umelá inteligencia pomáha aj v zdravotníctve. Krátkym pohľadom do oka vie predpovedať riziko srdcového ochorenia.

AI oko
Zdroj: pixabay

Technológia neustále napreduje a v poslednom čase to je zrejme najviac vidieť na umelej inteligencii. Tá zvláda množstvo úloh, ktoré museli byť doteraz prácne vykonávané človekom. Pozitívnou správou je určite aj to, že umelá inteligencia nie je používaná iba na zábavu, ako napríklad kreslenie obrázkov, no vie byť použitá aj v zdravotníctve. Najnovšie výsledky totiž hovoria o tom, že softvér vyvinutý pomocou strojového učenia bude môcť byť použitý na predpovedanie rizika srdcového ochorenia. A to bez akéhokoľvek zásahu do ľudského tela. Na informáciu upozornil web theverge.com.

Analýza iba pohľadom do oka

Nový výskum, ktorý bol publikovaný v British Journal of Ophthalmology pripravuje pôdu pre vývoj rýchlych a lacných kardiovaskulárnych skríningov s využitím umelej inteligencie. Tie by jednotlivcom umožnili poznať riziko mŕtvice a srdcového infarktu. Toto všetko sa dá pomocou umelej inteligencie zistiť bez potreby krvných testov alebo meraní krvného tlaku. Úplne totiž postačuje pohľad do oka človeka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V oku umelá inteligencia analyzuje žily a tepny. Celá táto analýza sa vie vtesnať pod 60 sekúnd, čo je určite skvelý čas, najmä ak ho porovnáme s krvnými testami. Takáto predpoveď má byť podľa Alicje Rudnickej, ktorá je hlavnou autorkou štúdie, rovnako presné, ako predpovede vykonané pomocou doterajších zaužívaných techník.

Tento nástroj umelej inteligencie by mohol dať niekomu vedieť do 60 sekúnd alebo menej o jeho úrovni rizika. Štúdia zistila, že predpovede sú rovnako presné ako predpovede vytvorené súčasnými testami. Oko tak môže byť použité ako okno do zvyšku tela.

Softvér funguje na základe analýzy krvných ciev obsiahnutých v sietnici oka. Meria celkovú plochu pokrytú týmito tepnami a žilami, ako aj ich šírku a to, ako sú ohnuté. Všetky tieto faktory sú ovplyvnené zdravím srdca jednotlivca, čo umožňuje softvéru predpovedať riziko srdcového ochorenia.

Lekári využívajú oči pacientov na analýzu už roky. Vedia tak zistiť napríklad príznaky cukrovky alebo zvýšeného krvného tlaku. Problémom ale bol ľudský faktor. Každý lekár vie totiž tieto príznaky posúdiť ináč. Prítomnosť strojového učenia by ale mohla túto neistotu odstrániť.

Rast popularity očných skenov

Nie je preto divu, že očné skeny sú jednou z najrýchlejšie rozvíjajúcich sa oblastí medicíny strojového učenia. Sú totiž neinvazívne a častokrát oveľa rýchlejšie. Umelá inteligencia sa v tomto smere bude môcť použiť nielen na analýzu očných ochorení, ale na ochorenia v rámci celého tela, ako napríklad diabetická retinopatia či Alzheimerova choroba. Nástroje na určenie týchto chorôb sú ale zatiaľ v rôznych štádiách vývoja, podobne ako analýza srdcových ochorení.

A aký máte názor na umelú inteligenciu v medicíne vy? Nechali by ste sa takto vyšetriť, alebo preferujete zaužívané metódy? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre