SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo sú vesmírne skafandre nesmierne nákladné na výrobu? Neuveríte, ale NASA ich ma neskutočne málo

V súčasnosti má NASA k dispozícii veľmi obmedzené množstvo ochranných oblekov

Vesmírny skafander, ktorý bol navrhnutý v roku 1974, stál v rozmedzí od 15 do 22 miliónov amerických dolárov. Dnes by sa cena pohybovala okolo 150-miliónov amerických dolárov. Zaujímavosťou je, že od roku 1974 neboli vytvorené žiadne ďalšie skafandre a v súčasnosti ich má americká vesmírna agentúra, NASA, nedostatok. Konkrétne sú k dispozícii len 4 skafandre. Prečo sú tak nákladné na výrobu? Téme sa venuje  YouTube kanál Business Insider.

Od roku 2009 NASA investovala viac ako 200-miliónov dolárov do vývoja nového druhu skafandra, ktorý sa nazýva xEMU. Tento skafander sa bude používať pri nadchádzajúcom programe americkej agnetúry, Artemis. V budúcnosti by sa mal xEMU skafander použiť aj pri prvej ceste na Mars, vďaka lepšej mobilite.

To ale neznamená, že má NASA pripravenú zásobu nových skafandrov. Tieto obleky sú v podstate komplexné kozmické lode, v tvare človeka. Skafander musí astronauta ochrániť pred vákuom, radiáciou zo Slnka a iných kozmických telies, no zároveň aj pred časticami, ktoré môžu letieť rýchlosťami v tisícoch km/h. Tieto častice by mohli poškodiť skafander. Druhým dychom však treba dodať, že ani súčasné technológie nedokážu dostatočne ochrániť astronauta  pri prípadnom kontakte s rýchlo pohybujúcim sa predmetom. Inými slovami,  kolízia napríklad s vesmírnym odpadom (napr. staré súčiastky satelitov kolujúce po obežnej dráhe Zeme) môžu skončiť katastroficky.

K tomu musia mať skafandre zásobu kyslíku, systém na komunikáciu, telemetriu a všetko ostatné, čo potrebuje človek k prežitiu. Všetky tieto funkcie sa musia zároveň zmestiť do malého priestoru. Skafandre, ktoré NASA momentálne používa, sú staršie viac, ako 40 rokov. Pre program vesmírnych raketoplánov bolo zostrojených 18 skafandrov, z ktorých sú v prevádzke už len štyri. Odhaduje sa, že kompletná náhrada jedného skafandra môže NASA stáť až 250-miliónov dolárov.

Konštrukcia skafandra

Problémom nie je len samotné vyrobenie nových skafandrov, ale aj hľadanie správnych súčiastok. Keďže sú skafandre už dosť staré, problém vzniká v hľadaní správnych súčiastok. Napríklad firmy, ktoré vyrábali senzory na detekciu oxidu uhličitého, už prestali tento senzor vyrábať, alebo úplne zanikli. Preto musí vesmírna agentúra nájsť model, ktorý bude fungovať ako v starých, tak aj v nových typoch skafandrov.

Aká je najdrahšia časť vesmírneho skafandra? Podľa expertov je to systém podpory života. Ten sa musí starať o regulovanie teploty, udržanie tlaku v skafandri a odčerpávanie oxidu uhličitého.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close