Prečo si iPhone zariadenia držia svoju cenu dlhšie v porovnaní s Android smartfónmi?

Aké sú dôvody toho, že iPhone telefóny sú si schopné oveľa dlhšie udržať svoju cenu v porovnaní s vlajkovými Android smartfónmi?

Android vs iOS
Zdroj: flickr.com (Tsahi Levent-Levi) (CC BY-SA 2.0)

Nie je žiadnym tajomstvom, že kúpa použitého smartfóne je vo všeobecnosti z pohľadu peňazí atraktívnejšou voľbou, ako kúpa nového zariadenia. Platí to obzvlášť v prípade Androidu, kde cena zariadení z druhej ruky padá výrazne rýchlejšie, ako je to v prípade iPhone telefónov od Apple. Prečo je tomu však tak?

iPhone smartfóny si držia svoju cenu oveľa dlhšie v porovnaní s Androidom

Cena iPhone smartfónov z druhej ruky vo všeobecnosti padá pomalšie, ako je to v prípade Android zariadení. Ukazujú to dáta spoločnosti BankMyCell, ktorá monitoruje výkupné ceny smartfónov. Odhliadnuc teraz od jednotlivých modelov smartfónov, tak nižšie si môžete pozrieť graf, ktorý odzrkadľuje pokles ceny iPhone telefónov v porovnaní s vlajkovými Android smartfónmi, a cenovo dostupnými Android zariadeniami v priebehu 4 rokoch od ich uvedenia na trh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
IOS vs Android_vlajkove lode_pokles ceny smartfonu
Zdroj: bankmycell

Ako môžete vidieť vyššie, tak iPhone zariadenia za 12 mesiacov od svojho predstavenia stratia na cene približne necelých 20% pričom vlajkové Android smartfóny stratia necelých 35%. Tento rozdiel plynúcim časom viac menej narastá.

Prečo iPhone zariadenia si držia svoju cenu dlhšie?

Jedným z možných vysvetlení prečo si iPhone zariadenia držia svoju cenu dlhšie je, že Apple vydáva v priebehu roku limitovaný počet nových smartfónov. Väčšinou ide o len o novú generáciu zariadení, ktorá sa každoročne obmieňa. To znamená, že Apple v momente predstavenia nových zariadení uvádza na trh najmodernejšie technológie, ktorými disponuje. Na druhej strane, viacero výrobcov Android smartfónov, uvoľňujú svoje zariadenia niekoľkokrát do roka. Rovnako väčšina Android výrobcov nemá len jednu vlajkovú radu smartfónov, ale hneď niekoľko, pričom k predstaveniu nových smartfónov dochádza spravidla s niekoľko mesačným oneskorením. Napríklad Samsung má produktovú radu S, či Note. Rovnako je to aj v prípade Xiaomi, Huaweiu a ďalších výrobcov. Inými slovami, zatiaľ či Apple má jednu vlajkovú loď, tak výrobcovia Android smartfónov predstavia v priebehu roku viacero vlajkových zariadení. Týmto spôsobom nepriamo degradujú technologický pokrok skôr predstavených vlajkových rád smartfónov, čo má negatívny vplyv aj na finálnu cenu zariadení.

Druhým možným vysvetlením môže byť samotný operačným systém. Apple je jediným výrobcom, ktorý používa vo svojich zariadeniach iOS, či robí ich zariadenia v istej miere unikátnymi. Ďalej treba dodať, že táto uniformita softwaru a relatívne obmedzeného množstva zariadení, je zároveň aj „hlavnou zbraňou“ z pohľadu optimalizácie aplikácií, či hier. Inými slovami, iOS je schopný ponúknuť plnohodnotný zážitok z aplikácií a hier na vysokej úrovni aj v prípade starších zariadení. Nehovor viac o softwarovej podpore, ktorá je v prípade spoločnosti Apple výrazne dlhšou, ako v prípade výrobcov Android smartfónov. Zatiaľ čo výrobcovia Android smartfónov softwarovo podporujú svoje zariadenia 2, alebo nanajvýš tri roky, tak v prípade Apple je to výrazne dlhšie. Napríklad iOS 14, ktorý bol uvoľnený ešte v roku 2020, tak bol sprístupnený aj pre smartfóny ako iPhone 6S (predstavený v roku 2015), či iPhone SE (2016).

Nezabúdajme ani na konkurenciu

Rovnako dôležitým faktorom, ktorý nemožno opomenúť, je konkurencia. Apple viac menej „nemá žiadnu konkurenciu“ naprieč iOS platformou, a preto môže diktovať cenu produktov, ktorú vyrába. Na druhej strane, v prípade Android smartfónov je konkurencie výrazne väčšou, kde okrem technológií, výrobcovia musia zaujať aj cenou. Inými slovami, v prípade Android smartfónov si nemôžu vypýtať za „rovnakú technológiu“, ako disponuje aj konkurencia „uletenú cenu“. Tu však treba dodať, že Apple má rovnako svoje limity, len tie sú nastavené o niečo vyššie. 

Aký je váš názor na túto tému? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre