Prečo sa vedci boja starých „zombie“ vírusov, ktoré sú zamrznuté v permafroste? Môžu spôsobiť katastrofu?!

Roztápanie permafrostu so sebou nesie riziká, no vo vzduchu visí niekoľko obrovských "možno".

Čo naozaj znamená objav zombie vírusu na Sibíri?
Zdroj: Unsplash (Philipp Trubchenko) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Prevažne na Sibíri, ale aj v iných chladnejších častiach sveta sa nachádzajú oblasti trvalo zamrznutej pôdy, ktoré nazývame permafrost. Globálne otepľovanie nás o permafrost pomaly ale isto pripravuje, s čím sa spája aj niekoľko výrazných rizík, napríklad uvoľnenie veľkých ložísk metánu alebo takzvaných „zombie“ vírusov.

V trvalo zamrznutej pôde sa totiž môžu nachádzať mŕtve živočíchy, ktoré boli chladom zakonzervované, teda nerozložili sa, ako by to urobili za normálnych podmienok. Spolu s telami sa však zachovali aj možné vírusy, ktoré v týchto zamrznutých telách dokázali prežiť v stave hibernácie. V niektorých prípadoch môže ísť dokonca o vírusy staré desaťtisíce rokov. Už v minulosti sme informovali o tom, ako vedci jeden z prastarých vírusov prebudili a obavy, aké tento výskum vyvolal.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Meniaci sa permafrost je dôvodom pre obavy a aj náš výskum je dôkazom toho, prečo by sme tieto oblasti našej planéty mali nechať pod ľadom,“ vysvetľuje Kimberley Miner, odborníčka na klimatické podmienky z NASA’s Jet Propulsion Laboratory.

Vírusy v permafroste existovali v dobe, kedy naša planéta vyzerala úplne inak. Ide o organizmy, s ktorými sa človek v živote nestretol a teda nevie, ako sa proti nim brániť. Aké škody by však mohli reálne napáchať? Počas najnovších výskumov vedci prebudili takmer 50-tisíc rokov starý vírus a vysvetlili aj to, čo by sa mohlo stať ak by sa permafrost uvoľnil a tieto vírusy by sa dostali späť do prostredia.

Môžu zombie vírusy spôsobiť globálnu katastrofu?

Znie to ako niečo vystrihnuté z katastrofického filmu, ale áno. Viacerí odborníci vysvetľujú, že nejaké riziko existuje, hoci situácia je samozrejme komplikovanejšia. Takmer 50-tisíc ročný vírus vedci prebudili v laboratórnych podmienkach a vytvorili preňho ideálne prostredie. Či by sa ale dokázal prebudiť a prežiť v reálnom svete je otázne.

Už sme naznačili, že tieto vírusy vznikali na úplne inej Zemi, než na akej žijeme dnes. Síce to znamená, že by mohli spôsobiť výrazné problémy, no na druhú stranu sú podmienky dnešnej Zeme iné aj pre ne. Znamená to, že nemusia vedieť infikovať dnes žijúce organizmy, alebo umrú po kontakte s dnešným vzduchom. Objavili sa však aj prípady, kedy prebudené vírusy spôsobili pandémiu.

V roku 2016 sa na Sibíri objavila pandémia antraxu, ktorá postihla desiatky ľudí a viac ako 2-tisíc sobov. Pandémiu odštartovala baktéria Bacillus anthracis, ktorá sa po rozpustení permafrostu prebudila.

Nikto však nevie odhadnúť, ako sa budú ostatné vírusy správať v reálnych podmienkach. Väčšina objavených zombie vírusov dokázala infikovať len jednobunkové organizmy, nie zvieratá a už vôbec nie ľudí. Ak by sa však jeden z týchto vírusov uchytil, mohol by sa ďalej vyvíjať a nakoniec preskočiť aj na ľudí. Vo vzduchu však v tomto prípade visí obrovské možno, pretože vedci si zatiaľ netrúfajú odhadnúť pravdepodobnosť tohto sledu udalostí.

Ak by ale najhorší scenár nastal a prastarý zombie vírus by preskočil na ľudí, potom by mohla nastať podobná situácia, ako s nedávnou pandémiou koronavírusu. Samozrejme, že nejde o proces, ktorý by sa mohol udiať cez noc. Mnohí vedci sa špecializujú práve na výskum týchto vírusov a situáciu na Sibíri starostlivo monitorujú. Zatiaľ teda môžeme spať v kľude s vedomím, že po nás nejde žiaden 50-tisíc ročný vírus a živých-mŕtvych uvidíme len na televíznych obrazovkách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre