SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo sa niektorí ľudia dožijú stovky? Odpoveď sa ukrýva na mieste, ktoré by ste netipli

Japonci sa v priemere dožívajú viac ako iné národy a vedci zistili, čo sa za tým môže ukrývať.

Zatiaľ čo niektorí vedci hľadajú kľúč k večnému životu, výskumníci z University of Copenhagen sa pýtali, ako je možné, že sa niektorí ľudia bez problémov dožijú stovky, zatiaľ čo iní umierajú podstatne mladší.

Odpoveď sa podľa autorov štúdie ukrýva v kombinácií črevných baktérií a bakteriálnych vírusov. V rámci výskumu sa pozreli na 176 zdravých storočných ľudí z Japonska a zistili, že sa tieto dva faktory u nich líšia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vždy nás fascinovalo zistiť, prečo sa niektorí ľudia dokážu dožiť mimoriadne vysokého veku. Predchádzajúce výskumy dokázali, že črevné baktérie Japoncov vytvárajú nové molekuly, ktoré ich robia odolnejšími proti patogénnym baktériám, Ak sú črevá lepšie chránené pred infekciou, možno to je dôvod prečo sa Japonci dožívajú vyššieho veku ako iní,“ tvrdí Joachim Johansen, jeden z autorov štúdie.

Autori tvrdia, že niektoré vírusy v črevnom trakte môžu mať priaznivý vplyv na toto prostredie a tým aj na zdravie človeka. V črevnom trakte nájdeme množstvo odlišných vírusov. Tých nezaujíma človek, namiesto toho napádajú baktérie a keďže sú naše črevá domovom pre obrovské množstvo baktérií, rovnako tam nájdeme aj množstvo vírusov.

V rámci štúdie vedci odhalili „ochranné“ vírusy, no popri tom si všimli, že črevná mikroflóra Japoncov je mimoriadne zaujímavá.

„U ľudí, ktorí sa dožili stovky sme našli mimoriadnu biologickú diverzitu baktérií a vírusov. Vysoká diverzita sa väčšinou spája so zdravým črevným prostredím. Zdravšie črevá zároveň znamenajú menšie riziko chorôb, ktoré danú oblasť postihujú,“ vysvetľuje Johansen.

Kľúč k lepšiemu životu

Štúdia dokázala, že črevná mikroflóra Japoncov je iná ako mikroflóra iných populácií. Výskumníci v ďalších krokoch zisťovali, ako môže toto zistenie pomôcť ďalším ľuďom. Vďaka špeciálnemu algoritmu sa im podarilo zmapovať črevné baktérie a vírusy ľudí, čo sa dožili stovky. Zistili, že keď vírus navštívi baktériu, môže ju tým posilniť. Hlavne vo vírusoch nachádzajúcom sa v črevách starých Japoncov vedci objavili špecifický gén, ktorý baktérie posilňuje. Následne dokázali baktérie stabilizovať črevnú flóru a bojovať so zápalmi.

„Keď objavíte baktérie a vírusy pomáhajúce črevnej mikroflóre, ďalším krokom je zistiť, či ich majú všetci alebo len určitá populácia. Následne hľadáme spôsob ako tieto baktérie a vírusy presunúť, aby z nich mohli ťažiť všetci,“ hovorí Johansen.

Autori zatiaľ nevedia ako by sme tieto baktérie a vírusy mohli presunúť na iných ľudí, táto oblasť si vyžaduje ďalšie výskumy. Stále však ide o fascinujúci objav, pretože existujú spôsoby, ako vieme črevnú mikroflóru modifikovať. Dnes dokážeme zmeniť jej kompozíciu, no nevieme ako zmeniť gény, čo sa tak skoro nezmení. V ďalších krokoch budú vedci zisťovať čo robí z baktérie a vírusu dobrý pár. Vďaka tomu by mohli v budúcnosti priniesť zmeny, ktoré pozitívne ovplyvnia naše zdravie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close