Prečo sa batérie vybíjajú aj keď ich nepoužívame? Pozrite sa, čo za tým môže stáť!
Batérie sa môžu vybíjať aj v prípade že ich aktívne nevyužívate. Pozrite sa, ako môžete toto vybíjanie spomaliť a čo za tým stojí.
Len si predstavte situáciu, kedy nabijete svoje inteligentné hodinky či slúchadlá, uložíte ich do skrinky na neskôr, no keď si na ne po čase spomeniete, už sú vybité. Čo stojí za takýmto vybíjaním batérií aj vo chvíli, kedy ich nevyužívame? Aj vás to pravdepodobne už niekedy zaujímalo, najmä ak ste si takto dokázali odložiť nejakú elektroniku, no batérie jednoducho nedokázali zostať nabité. Na túto problematiku sa bližšie pozrel portál howtogeek.com a my vám ju teraz priblížime. Rovnako sa pozrieme na to, ako môžeme toto vybíjanie mierne spomaliť, aby sa vám nestávalo, že batériu svojho zariadenia budete zbytočne degradovať aj bez používania zariadenia.
Batérie sa postupom času vybíjajú
Vybíjanie batérií aj pri vypnutom zariadení nie je ničím nezvyčajným. Aj v prípade, že by sme batériu vytiahli zo zariadenia, tak by prichádzala o svoju úroveň nabitia. Spôsobujú to najmä chemické reakcie, ktoré sú aj v takomto prípade aktívne, no o niečo viac utlmené. Ako isto dobre viete, batérie majú niekoľko typov, pričom v tom hrá úlohu ich zloženie. Rôzne zariadenia využívajú rôzne typy batérií, pričom najčastejšie sa stretneme s týmito typmi.
Typ batérie | Rýchlosť vybíjania za mesiac |
Lítium-iónové batérie | 2-3% |
Nikel-metal hydrid (NiMH) | 25-30% |
Nikel-metal hydrid s nízkou úrovňou vybíjania | 0.25-0.50% |
Nikel-kadmium (Ni-Cad) | 15-20% |
Olovené | 4-6% |
V smartfónoch či inej drobnej elektronike sa najčastejšie stretneme s lítium-iónovými batériami. Ako môžete vidieť, patria medzi jednu z najlepších možností pre úsporu energie. Naopak ak by ste využívali elektrické náradie, pravdepodobne by ste sa stretli s nikel-metal hydridovou batériou, ktorá je na tom podstatne horšie. Tieto zariadenia si zvyčajne nabíjame pred každým použitím aby sme mali istotu, že batérie majú dostatočnú úroveň nabitia. Tu však treba spomenúť, že takéto elektrické náradie nevyužívame na pravidelnej báze v porovnaní napríklad s inteligentnými hodinkami.
Alternatívou pre NiMH batérie by mohli byť tie s nízkou úrovňou vybíjania. Ich problém však je kapacita, využívajú sa teda len v menej náročných zariadeniach. Podobne na tom sú aj nikel-kadmiové batérie, ktoré sú predchodcom pre NiMH batérie. Ich problémom je práve pamäťový efekt a väčšie požiadavky na údržbu, čím sa stali menej atraktívnymi pre výrobcov zariadení.
Ako spomaliť vybíjanie batérií?
Aj keď chemické procesy v batériách nevieme úplne zastaviť, môžeme vybíjanie aspoň spomaliť. Spomalenie vybíjania môže spôsobiť napríklad ich uchovanie v chladnejšom prostredí. To samozrejme neznamená, že by ste ich mali uchovávať v mrazničke, no nemali by ste ich vystavovať v teplejších priestoroch ako napríklad pri krbe alebo podobne. Využiť tak môžete nejaké chladnejšie skrinky či zásuvky, ktoré nebudeme mať na priamom slnečnom svetle. Ideálne je mať telefón pri teplote približne 10 až 15 °C. Nezabúdajte na to, že aj nízke teploty prispievajú k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie a rovnako aj k jej degradácii. Odporúča sa, aby ste skladovali batérie nabité na úrovni medzi 40% až 60%, čo je ideálna úroveň nabitia.
Neprehliadnite
V prípade, že vám batérie vo vašej elektronike ale nedokážu vydržať toľko ako by ste si predstavovali, pravdepodobne je už čas na ich výmenu. Všimnúť si to však môžete až pri ich aktívnom využívaní v zariadení. Vybíjanie batérií mimo elektroniku sa posudzuje veľmi ťažko, a tak by ste ho nemali príliš brať do úvahy.
Stalo sa vám už niekedy, že by sa vám batéria vybila aj mimo zariadenie? A viete, o akú batériu išlo? Podeľte sa s nami v komentároch!
Komentáre