ANDROIDSpravodajstvo

Prečo príchod aktualizácií do smartfónu tak dlho trvá? Pozrite sa, prečo nemôže váš smartfón získavať aktualizácie častejšie!

Aktualizácia pre náš smartfón nemusí prichádzať každý mesiac. Dôvodom je zdĺhavý proces jej prípravy, ktorý chvíľu trvá.

Aktualizácie do smartfónov v mnohých prípadoch ponúkajú nové funkcie, či nové používateľské rozhranie. Vo väčšine prípadov však prinášajú najmä zvýšenú bezpečnosť zariadenia pred novými potenciálnymi hrozbami a útokmi. Práve z hľadiska bezpečnosti by sme mali vyžadovať, aby nám aktualizácie prichádzali pravidelne a čo najčastejšie. V ideálnom prípade by aktualizácie do smartfónov mali prichádzať každý mesiac, no to sa deje v minimálnom množstve prípadov. Prečo tomu tak je a prečo nemôžu všetky smartfóny získavať aktualizácie rovnako pravidelne? A prečo náš smartfón získava aktualizácie s oneskorením a v mesiaci júl môžeme evidovať júnovú aktualizáciu? Odpoveď nám prináša portál androidcentral.com a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Android neprichádza na verejnosť ako hotový produkt

Ak si predstavíme systém Android v smartfóne, možno by nám mohlo napadnúť, že nemôže byť také komplikované ho priniesť do smartfónov. V skutočnosti ale pred príchodom verzie systému do smartfónu prichádza na rad celé množstvo krokov, ktoré musí spoločnosť Google, no aj náš výrobca smartfónu podstúpiť. V konečnom dôsledku náš smartfón nezískava tú verziu systému, ktorú spoločnosť Google ako vývojár systému vytvorila. Dôvodom je ako optimalizácia systému pre konkrétne smartfóny, tak aj úpravy systému rôznymi nadstavbami ako je napríklad OneUI od Samsungu, či MIUI od Xiaomi a mnohé ďalšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Smartfon
Zdroj: YouTube (Urban Tecno)

Usúďte sami, je predsa nemožné, aby toto všetko riešil Google ako vývojár systému. Americký gigant teda pripraví akýsi hrubý náčrt systému, ktorý si už ostatní výrobcovia a ich vývojári upravia pre konkrétne modely. Práve táto kompatibilita s viacerými smartfónmi od rôznych spoločností však preslávila Android medzi používateľmi. Android totiž nájdeme dnes až v 80% všetkých smartfónov na trhu. Teraz už teda vieme, že nie je vinou Googlu, že nové aktualizácie neprichádzajú do smartfónov mesiac čo mesiac. Prečo to však toľko trvá aj výrobcom smartfónov ako takým?

Náš smartfón si na svoju verziu systému chvíľu počká

V prvom rade musíme brať do úvahy aktualizačné politiky výrobcov. Je samozrejmosťou, že najskôr aktualizujú na najnovšiu bezpečnostnú záplatu novšie a drahšie smartfóny ako nižšiu triedu. Ak teda náš smartfón patrí medzi lacnejšie zariadenia, nemusí aktualizácie získavať mesiac čo mesiac. Ďalej ale musíme rátať s tým, že aktualizácia smartfónov je zdĺhavý proces a treba pri ňom dodržať všetky kroky. Distribuovať teda každú záplatu smartfónom ešte aj s dodržaním mesiaca jej vydania by bolo nad ľudské sily. Takto teda vyzerá bežný postup pri vytváraní aktualizácie pre smartfón.

  • Google vydá novú verziu Androidu
  • Výrobcovia smartfónov ju posúdia a zvážia, ktoré modely aktualizujú
  • Softvér sa vytvorí pre špecifické zariadenia zvlášť
  • Softvér sa doplní o extra funkcie, ktoré nie sú bežne súčasťou Androidu
  • Krok 3 a 4 sa zopakuje, kým nie je systém dostatočne stabilný k beta testovaniu
  • Keď je verzia pripravená, prichádza k testovaniu novej verzie systému a uisteniu sa, že stále spĺňa požiadavky pre nálepku systému Android
  • Softvér sa pošle operátorom na ďalšie testovanie a (možné) ďalšie úpravy
  • Vydanie verzie pre používateľov, ktorí sú súčasťou testovacieho plánu
  • Vydanie finálnej verzie softvéru širokej verejnosti

Ako môžete teda vidieť, celý proces toho, ako prebieha aktualizácia pre náš smartfón je komplikovaná. Ako často získava váš model aktualizácie? A ste s tým spokojný? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close