ANDROIDSpravodajstvo

Prečo nové verzie Androidu neprinesú už tak významné novinky v podobe prelomových funkcií? Takýto je dôvod!

Operačný systém Android už nemá priniesť tak významné novinky v podobe prelomových funkcií, no sústrediť sa má na dačo iné. Pozrite sa, prečo tomu tak bude.

Systém Android zbiera fanúšikov medzi používateľmi smartfónov už od roku 2008. Od tej doby získal až 80-percentný podiel na trhu, to znamená že až 80% používateľov využíva práve tento systém. V skutočnosti sa tento rok dočkáme už dvadsiatej veľkej aktualizácie systému, ak zarátame medzi veľkér verzie aj napríklad Android 2.3 Gingerbread či 4.4.4 Kitkat. Systém označený číslovkou trinásť s prezývkou Tiramisu však už neprinesie veľké zmeny v oblasti funkcií či noviniek. Sústredí sa skôr na stránku funkčnosti a bezpečnosti, čo sme mohli vidieť aj minulý rok. Niekto by dokonca mohol povedať, že najbližšia veľká aktualizácia bude nudná. Prečo tomu tak bude nám vysvetlil portál howtogeek.com.

Android už nemá priniesť aké novinky

Zatiaľ čo v minulých verziách Androidu sme sa mohli tešiť na nové funkcie ako napríklad podpora pre navigáciu gestami alebo podpora pre odomykanie smartfónu tvárou, dnes už väčšie novinky pri aktualizáciách neregistrujeme. Po aktualizácii si častokrát sotva všimneme, že nejaká zmena prebehla a ak sa aj niečo nájde, tak ide o menšiu zväčša kozmetickú úpravu. Dôvodom je to, že operačný systém Android je už vyspelým systémom, ktorý dosiahol akýsi takmer vrcholný bod. So svojim smartfónom tak vieme robiť rôzne úkony a ak by aj Google ako vývojár systému chcel priniesť novinky, len ťažko by hľadal nejaké vylepšenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Android 13_smartfon
Zdroj: Vosveteit.sk

V skutočnosti bola posledná veľká zmena ešte vo verzii Android 9 Pie. Vtedy do smartfónov prišla práve podpora pre navigáciu gestami, no odvtedy sme si mohli všimnúť len relatívne menšie zmeny. Významnou novinkou boli napríklad nové emoji s iným vzhľadom v Androide 11, či dizajn Material You v Androide 12. No tu však šlo len o kozmetické úpravy, ktoré používateľom nepridali nové funkcie. Podľa predpokladu nášho zdroja by sme sa však v blízkej dobe nemali dočkať veľkých zmien vo funkciách. Ide práve o to, že operačný systém od Googlu je už dostatočne vyspelý na to, aby ponúkal používateľom všetko, čo potrebujú.

Sústrediť sa má najmä na bezpečnosť

Už Android vo verzii 12 s prezývkou Snow Cone priniesol viaceré zmeny v oblasti bezpečnosti a optimalizácie systému. Samozrejme, že môžu prísť zmeny napríklad v v nastaveniach uzamknutej obrazovky alebo menšie nevýznamné novinky. Veľkých zmien by sme sa však dočkať nemali ani v Androide 13, ani v ďalších väčších aktualizáciách. Minimálne na najbližšie roky. Google sa ale má aktuálne sústrediť na optimalizáciu pre väčšie displeje a skladateľné smartfóny. Práve na tomto má nová verzia Androidu stavať a môžeme rátať s tým, že by sa tak skladateľné smartfóny mohli neskôr stať akýmsi štandardom.

Samsung Galaxy Z Flip 3_vonkajsi displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak máme povedať pravdu, je podľa nás lepšie, že sa Google sústreďuje skôr na bezpečnosť a lepšiu funkciu systému, ako keby mal prinášať funkcie, ktoré možno ani nikdy nevyužijeme. Android už potreboval zastaviť príchod takýchto zbytočných funkcií a priniesť používateľom stabilitu, ktorá posledné roky chýbala. V dnešnej dobe oceňujeme aj bezpečnosť, pretože počet podvodov a útokov neustále narastá. Ak teda bude systému Android 13 Tiramisu chýbať niekoľko funkcií, no sústredí sa na stabilitu, budeme len radi.

Ako to máte vy, ocenili by ste nové funkcie v systéme? Alebo podľa vás Android už ponúka všetko, čo by mal? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close