Prečo Neandertálci vyhynuli? Zdá sa, že sme konečne našli odpoveď na to, čo sa im stalo osudným a prečo sme prežili my

Prečo Neandertálci vyhynuli? Nová štúdia nám ukazuje, prečo to boli nakoniec naši evoluční príbuzní, kto zmizol z povrchu Zeme.

Toto viedlo k vymretiu Neandertálcov
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Neandertálci, naši najbližší evoluční príbuzní, záhadne zmizli pred približne 40-tisíc rokmi. Dovtedy sa predpokladá, že nejaký čas žili na území Európy spolu s Homo sapiens, teda moderným človekom.  

Čo viedlo k zmiznutiu Neandertálcov ostáva záhadou, no výskumníci počítajú napríklad s tým, že spolunažívanie Neandertálcov a modrených ľudí nebolo až tak pokojné, ako sme si doteraz mysleli. Ďalšia z hypotéz naznačuje, že Neandertálci zmizli “vymnožením”, keďže dôkazy naznačujú, že sa tieto dva druhy medzi sebou krížili.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
bolo zmiznutie Neandertálcov genocída?
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Ako zmizli Neandertálci?

Nová štúdia vedcov z University of Copenhagen sa prikláňa k ďalšej z možných hypotéz. Tá naznačuje, že Neandertálci vymreli kvôli svojej antisociálnej povahe. K tomuto názoru sa prikláňajú po analýze novej kostry, ktorá patrila neandertálskemu mužovi.  

“Keď sa pozrieme na genóm Neandertálcov, všímame si pomerne výraznú mieru incestu. Znamená to, že Neandertálci nemali veľkú genetickú diverzitu. Súčasné hypotézy naznačujú, že dlhodobo Neandertálci žili v drobných skupinkách, niekedy aj niekoľko generácií,” vysvetľuje Martin Sikora, jeden z autorov novej štúdie.  

Vieme, že incest znižuje v populácii genetickú diverzitu. Nízka genetická diverzita zas môže ohroziť schopnosť druhu prežiť z dlhodobého hľadiska. Genóm, ktorý výskumníci v rámci svojej štúdie analyzovali, pochádza z úplne novej línie, než všetky doteraz analyzované genómy Neandertálcov. Zároveň ale potvrdzuje fakt, že Neandertálci žili v porovnaní s Homo sapiens v menších skupinkách a mali teda inú sociálnu organizáciu ako my. Moderní ľudia existovali vo väčších spoločenstvách a boli viac medzi sebou prepojení.  

Výskumníci ďalej vysvetľujú, že čo sa týka moderných ľudí, jednotlivé skupiny sa mohli navzájom poznať a boli v spojení, alebo dokonca aj nejakom kontakte. To predstavuje výhodu, obzvlášť ak sme chceli prežiť ako druh.  

“Tu už trošku zachádzame do špekulácií, no dokonca aj také vlastnosti, ako schopnosť komunikácie alebo výmeny poznatkov je niečo, čím sa mohli moderní ľudia vyznačovať a vieme, že niečo také Neandertálci nemuseli robiť, kvôli izolovanému životnému štýlu. Komunikácia a výmena informácií je extrémne dôležitá schopnosť,” tvrdí Sikora.  

Sikora ďalej vysvetľuje, že existujú dôkazy, ktoré nám naznačujú, že odľahlé a izolované komunity moderných ľudí na Sibíri vytvárali takzvané “rozmnožovacie siete”, aby sa vyhli problémom, ktoré predstavuje incest. Opäť, to je niečo, čo Neandertálci nerobili.  

zuby lebka neandertalci
Zdroj: Mironmax Studio / Shutterstock.com

Izolované komunity

V rámci štúdie výskumníci získali DNA Neandertálca z jeho zubu. Následne vytvorili DNA sekvenciu a analyzovali jeho genóm. Popri tom vedci opätovne reanalyzovali genómy iných Neandertálcov z Francúzska. Tento genóm odhalil príbuzenstvo so vzdialenou neandertálskou líniou, ktorá sa od “nového” genómu líšila. To výskumníkom ukazuje, že v dobe Neandertálcov mohlo v západnej Európe existovať niekoľko izolovaných neandertálskych komunít, až do momentu, kedy tieto komunity zanikli.  

Hypotéza, ktorú vedci ponúkajú vo svojej práci, nie je nová. O Neandertálcoch, ako o samotárskych tvoroch, sa začalo uvažovať už pri objave ostatkov v pohorí Altai, čo je prirodzene izolovaná oblasť.  

Výskumníci často hovoria o tom, ako sa mohli Neandertálci správať a čo nakoniec viedlo k ich vyhubeniu. Než ale prednesú definitívnu teóriu, potrebujú nájsť viac dôkazov. Nová štúdia ponúka nové zistenia, no výskumníci potrebujú oveľa viac poznatkov.  

Nová štúdia ale zvyšuje pravdepodobnosť toho, že Neandertálci skutočne žili samotárskym životom v malých komunitách. Nízka genetická diverzita im z dlhodobého hľadiska začala pravdepodobne spôsobovať problémy, čo prispelo k tomu, že Neandertálci vyhynuli a moderný človek pretrval.  

Výskumníci zároveň nevylučujú ani scenár, ktorý hovorí, že vymieranie Neandertálcov prebiehalo násilne. Neandertálec bol vo svojom prostredí vrcholovým predátorom a rovnako ako aj iné dravce, aj on bol teritoriálny. Keď prišli moderní ľudia do Európy, o najlepšie územia na lov sa mohol strhnúť boj. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre