TechnológieZariadenia

Prečo musíme naše smartfóny nabíjať každý deň? Z tohto dôvodu nedokážu vydržať o niečo dlhšie!

Dnešné smartfóny vydržia na jedno nabitie v priemere jeden deň. Pozrite sa, prečo nedokážu vydržať výrazne dlhšie bez nabíjania.

Len si predstavte, aké by to bolo, keby sme svoje smartfóny mohli nabíjať len raz za niekoľko dní, pretože by nám batérie vydržali. Priemerný telefón dnes nabíjame raz za deň, pričom častokrát sa stane, že ho ešte pred koncom dňa musíme na chvíľu pripojiť k nabíjačke. Kapacity batérií pritom za posledné roky stúpali, no nové zariadenia nedokážu vydržať oveľa dlhšie. Čo za tým stojí? A dočkáme sa niekedy dlhšej výdrže batérií pre naše telefóny? Na túto problematiku sa bližšie pozrel portál howtogeek.com a ak aj vás zaujíma, či sa táto situácia niekedy zmení, ste na správnom mieste.

Prečo nám kapacita batérií pre dnešné smartfóny nestačí?

Pamätáte si ešte staré telefóny s fyzickými tlačidlami, ktoré sme nabíjali pokojne aj raz v priebehu piatich dňov? Tieto telefóny ponúkali oveľa menšie kapacity batérie, no aj napriek tomu dokázali vydržať dlhšie. V čom je teda problém, že dnešné smartfóny s množstvom funkcií nedokážu vydržať aspoň dva či tri dni? Stojí za tým práve množstvo funkcií a výbava, ktorú tieto modely ponúkajú. Zatiaľ čo sa za posledné roky totiž viaceré technológie posunuli vpred míľovými krokmi, práve batérie medzi ne zasa tak nepatrili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
xiaomi 12t pro nabijanie smartfóny
Zdroj: Xiaomi

Či už ide o tie najlepšie modely na trhu s vlajkovou výbavou alebo lacnejšie zariadenia so slabšími parametrami, len máloktorý nám na jedno nabitie vydrží celé dva dni. Ako sme už spomenuli, technológie sa posunuli vpred a lepšie čipsety, displeje a iné súčiastky si vyžadujú viac batérie. A aj keď sa batérie pre smartfóny taktiež zlepšili a dnes ich nájdeme v zariadeniach s väčšou kapacitou, v konečnom dôsledku sú stále založené na rovnakej technológii ako tie z 90-tych rokov minulého storočia. Najväčší pokrok v batériách totiž prebehol medzi rokmi 1980 a 1990. Dnes sme tak zrejme dosiahli maximum toho, čo môžeme z aktuálnej technológie dostať.

Ako budú batérie v budúcnosti vyzerať?

S neustálym vylepšovaním technológií v smartfónoch musíme rátať aj s tým, že sa budú musieť zlepšiť aj batérie. Dnešná technológia by nám totiž nemusela stačiť o niekoľko rokov. Dobrou správou ale je, že súčiastky smartfónov sa zmenšujú a robia tak priestor pre väčšie batérie. Smartfóny by ale v budúcnosti mohli priniesť úplne iné technológie v batériách. Príkladom je technológia od spoločnosti Samsung, ktorá pozostáva z naukladaných článkov na seba, aby sme mohli dosiahnuť vyššej kapacity pri rovnakej ploche. Toto vylepšenie by ale mohlo zvýšiť výdrž batérií len o 10%. Vo veľkosti dnešnej 5000mAh batérie by sme tak mohli mať 5500mAh batériu.

Ďalším riešením môžu byť batérie, ktoré nahradia tekutý elektrolyt za pevný kus kovu alebo zliatiny. Bežná batéria totiž obsahuje dve kovové elektródy v tekutom elektrolyte, no ak by sa kvapalina nahradila pevnou zložkou, mohli by sa stlačiť do vrstiev. Tie by mohli byť plochejšie a do rovnakej veľkosti batérie by sa mohla dostať väčšia kapacita.

Známym typom batérie sú aj grafénové batérie, ktoré by v budúcnosti mohli zmeniť technológiu dnešných batérií. Smartfóny by tak vymenili klasické lítiové batérie za grafén, ktorý by mohol ponúknuť až o 60% viac kapacity batérie ako dnešné batérie rovnakej fyzickej veľkosti. Problémom však je, že grafén je stále náročný a drahý na masovú produkciu. V súčasnosti je teda najlepším riešením hybridná grafénovo-lítiová batéria, ktorú však v smartfónoch zatiaľ nenájdeme.

Budúcnosť výdrže smartfónov zatiaľ nepoznáme

Aj keď sa na nových technológiách batérií pre smartfóny pracuje, tak nevieme, ako dlho revolúcia batérií potrvá. Dnes si teda budeme musieť vystačiť s telefónmi, ktoré na jedno nabitie vydržia približne jeden deň. Tu ale treba spomenúť, že výdrž sa líši model od modelu. Rovnako na výdrži batérie záleží aj to, na čo svoj smartfón využívate. Ak vám teda súčasné kapacity batérií nepostačia, neostáva vám nič iné, než telefón častejšie nabíjať či mať po ruke externú nabíjačku.

Ste spokojní s výdržou, ktoré dnes smartfóny ponúkajú? Alebo by ste privítali dlhšiu výdrž batérií? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close