BezpečnosťSpravodajstvo

Prečo mobilný Phishing prostredníctvom SMS správ naberá zo strany hackerov na významne?! Toto je hlavný dôvod!

Phishing útoky sa pomaly, ale isto presúvajú od e-mailov k SMS správam. Prečo sa to deje?

Phishing je typ útoku, s ktorým sa môžeme stretávať najmä v online svete. Ide o útok, kedy podvodník rozošle väčšie množstvo podvodných e-mailov a čaká, kým sa niekto „chytí“. O tohto je odvodený aj názov rybárčenie. Najčastejšie útočníci za týmto účelom využívajú e-mailové správy.

V posledných mesiacoch sa môžeme s týmto typom útoku stretnúť čoraz častejšie aj v reálnom svete. Konkrétne v súvislosti s SMS správami. Napríklad naprieč platformou WhatsApp sa nedávno šírila správa o „ružovom WhatsAppe“. Išlo však o podvodnú aplikáciu, ktorej cieľom bolo zbierať údaje zo smartfónov a získať informácie z platobných kariet. Alebo sme mohli čítať o SMS správach, kde útočník posielal v mene dopravných spoločností správy, ktoré požadovali zaplatenie drobného poplatku, aby mohol byť balík preclený a následne doručený. Samozrejme, išlo o podvodné správy. Prípadne včera sme upozorňovali na podvodnú taktiku útočníkov „Návod na bezpečný nákup“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo o podvodné správy rastie záujem? Odpoveď je veľmi jednoduchá!

Phil Richards, bezpečnostný analytik vysvetľuje hlavné dôvody, prečo sa Phishing útoky presúvajú pomaly, ale isto od e-mailov k SMS správam.

Podľa neho je tam viacero premenných. Ako prvé hovorí, že 2,8-miliardy ľudí disponuje smartfónom. Znamená to, že títo ľudia sa môžu viac menej kedykoľvek a kdekoľvek pripojiť k internetu a sú teda zaujímaví pre online hackerov. Rovnako dodáva, že pandemická situácia za uplynulý rok zmenila správanie mnohých z nás. Začali sme byť vo veľkej miere viac online, zvykli sme si cez smartfón nakupovať, pristupovať k pracovným údajom, k zábave a podobne. Všetko toto prebieha prostredníctvom aplikácií, či odkazov, ktoré si medzi priateľmi, kolegami, či známymi vymieňame. Inými slovami, výrazne menej „ sa bojíme“ internetu a odkazov ako takých.

Scam spravA_lidl_whatsapp_1
Zdroj: Vosveteit

Ale čo je najdôležitejšie, až 90% SMS správ je otvorených a prečítaných takmer ihneď potom, ako je správa doručená. Rovnako majú ľudia v náture na SMS správy odpovedať, či nejakým spôsobom s nimi interagovať. Len pre porovnanie, miera otvorenia e-mailových správ je približne 20%.

„Používatelia mobilných zariadení zvyčajne otvárajú textové správy a odpovedajú na ne oveľa častejšie ako na e-mail. Zvážte, že 90 percent textových správ je otvorených a prečítaných takmer okamžite, zatiaľ čo sa priemerná miera otvorenosti pre e-maily pohybuje okolo 20 percent.“ hovorí Phil Richards.

Stretli ste sa týmto typom útoku už aj v prípade klasických SMS správ? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close