Prečo majú smartfóny vzadu viac fotoaparátov? Takto fungujú odlišné objektívy
Objektívy smartfónu majú svoju úlohu, no kvalitné fotografie ti prináša hlavne to, ako spolupracujú.
Ak patríš ku staršej generácii, určite si pamätáš éru, kedy mali mobily len jeden foťák. Dnes nie je vôbec nezvyčajné, aby mal smartfón dve, tri alebo až štyri kamery. Častokrát si z toho vieme robiť žarty, no k čomu dodatočné kamery vlastne slúžia?
V skratke a jednoducho, viac kamier ti pomáha zachytiť krajšiu fotku, no to si pravdepodobne tak nejak intuitívne vytušil. Poďme sa teda pozrieť detailnejšie na to, čo robia ďalšie fotoaparáty na tvojom smartfóne.
Ak sa venuješ fotografii, šance sú, že máš doma digitálnu zrkadlovku. Určite ty a tvoja peňaženka viete, že na rôzne typy fotiek sa hodia lepšie odlišné objektívy. Ešte pred fotografovaním si rozmyslíš, čo chceš zachytiť a jednoducho a rýchlo vymeníš objektív tak, aby si mohol fotografiu zachytiť tak ako sa patrí. Rôzne objektívy ti dovolia fotiť napríklad na diaľku, makrofotografiu, dajú ti efekt rybieho oka, či široký záber pre fotenie krajinky. Smartfón takú možnosť nemá, informuje Slashgear.
V smartfóne nemáš možnosť meniť objektívy, no výrobcovia našli spôsob, ako toto obmedzenie obísť. Namiesto vymeniteľnej kamery začali pridávať viac typov objektívov. Keď si v aplikácii zvolíš typ fotky, smartfón si automaticky vyberie najlepší objektív, napríklad na makrofotografiu, telefoto objektív či širokouhlý objektív. Samozrejme, že smartfón má aj svoju primárnu kameru.
Primárna kamera je najkvalitnejšia a používa sa na všeobecné fotografie. Popri primárnej kamere má smartfón ešte širokouhlý objektív a telefoto kameru. Širokouhlý objektív ti dovoľuje zachytiť lepšie krajinu alebo skupinovú fotku bez toho, aby si musel robiť kroky dozadu.
Neprehliadni
Ako objektívy spolupracujú
Telefoto objektív naopak umožňuje priblíženie, aby si mohol lepšie odfotiť vzdialené objekty. Niektoré smartfóny, napríklad Samsung Galaxy S25 Ultra, majú vzadu viac fotoaparátov. Ďalším typom môže byť napríklad periskopová telefoto kamera. Tá využíva skladací princíp periskopu aby užívateľom poskytovala ešte väčšie možnosti priblíženia.
Hoci to nebýva pravidlom, niektorí výrobcovia umiestňujú do smartfónov samostatné monochromatické senzory. Keď fotíš čiernobiele fotky, tento senzor ich dokáže zachytiť vernejšie.
Je dobré, že tvoj smartfón má niekoľko rôznych objektívov, no skutočnú kvalitu prináša spôsob, ako tieto objektívy spolupracujú. Keď odfotíš záber, v skutočnosti ho zaznamenávajú všetky objektívy súčasne. Dáta sa dostanú do smartfónu a následne ich počítačové algoritmy spracujú tak, aby priniesli čo najväčšiu kvalitu výsledného záberu.
Napríklad keď chceš fotiť portréty, smartfón používa rôzne typy objektívov na to, aby lepšie vnímal hĺbku a oddelil osobu na portréte od pozadia. Počas spracovania fotografie počítačový algoritmus rozmaže pozadie. Ak má smartfón monochromatický senzor, môže ho využívať spolu s farebnými senzormi na vylepšenie kvality fotografie. Monochromatický senzor zachytí jemné detaily s lepším kontrastom a ostatné senzory lepšie zaznamenajú farby. Následne sa dva obrazy spoja do jedného a vznikne ostrejšia a detailnejšia fotografia.
To, ako smartfón spracúva dáta z objektívov sa líši od výrobcu k výrobcovi. Každá spoločnosť má na to svoj “gryf”, preto sa stáva, že aj smartfón s menším počtom objektívov môže mať kvalitnejšie fotografie. Veľa toho závisí na tom, aké senzory smartfón používa a ako následne spracúva fotografiu. Preto sa kvalita fotografií medzi značkami líši, hoci počtom objektívov sa smartfóny nemenia.
Megapixely nie sú všetko
Možno aj ty patríš ku skupine užívateľov, ktorí sa pozerajú na počet megapixelov a na základe toho súdia kvalitu fotoaparátu. Nie je to ale najlepší spôsob, ako získať predstavu o skutočnej kvalite fotoaparátu. Megapixely predstavujú rozlíšenie fotografie, ktorú môže fotoaparát zachytiť. Jeden megapixel sa rovná jednému miliónu pixelov. Viac pixelov znamená ostrejšiu fotografiu, no za určitou hranicou sú tieto rozdiely takmer nepostrehnuteľné pre bežného užívateľa. Napríklad rozdiel medzi 12MP a 48MP fotoaparátom pri každodennom používaní nerozoznáš, hlavne ak sa na fotku pozeráš na obrazovke smartfónu alebo bežnom monitore notebooku alebo počítača. Na čo si treba dávať pri výbere foťáku smartfónu sa dozvieš v tomto článku.
Komentáre