Prečo majú galaxie rôzne tvary? Doteraz nepochopený fenomén dostáva vysvetlenie
Vedci v novej štúdii preskúmali mechanizmy, ktoré určujú tvar galaxií vo vesmíre.
Vesmír je plný gigantických štruktúr, ktoré nazývame galaxie. Tie prichádzajú v rôznych veľkostiach a tvaroch. Ak sa však na ne pozrieme z kozmologického hľadiska, zistíme, že máme len málo informácií o tom, ako ich štruktúra naozaj vzniká, vysvetľuje portál World Scientific.
Jednou zo záhad je napríklad to, prečo sa viditeľná hmota galaxie, teda hviezdy, plyn a všetko ostatné, usporiada do tenkého disku, zatiaľ čo temná hmota obaľuje celú galaxiu ako obrovská sféra. Odpoveď na túto otázku hľadali autori nového výskumu. Vo svojej novej štúdii využili simulácie a teóriu energetickej cirkulácie. Tá skúma hybnosť galaxií a rôzne ďalšie sily, ktoré môžu tvar galaxie ovplyvniť.
Podľa štandardnej kozmológie vedci očakávajú v jadrách galaxií supermasívne čierne diery a temnú hmotu v štruktúre, ktorá sa nazýva galaktické halo. Okrem toho však nevysvetľuje nič o štruktúre galaxií, ani o tom ako vzniká. Rovnako ostáva záhadou aj formácia eliptických, či prstencových galaxií. V rámci teórie o cirkulácii energie vedci naznačujú existenciu novej sily, ktorú označujú ako základná sila. Tá pracuje medzi hybnosťami v galaxií.
Novú silu označujú ako základnú, medzi ktoré sa rad elektrická, magnetická silná a slabá sila. Autori štúdie vysvetľujú, že pohyby energie vytvárajú energetické cirkulácie. S expanziou vesmíru sa prvá energetická cirkulácia rozpadá na lokálne cirkulácie pozdĺž celého obvodu galaxie.
Vysokoenergetické galaktické zárodky sa expanziou vesmíru oddelia do dvoch menších zárodkov. Z tohto procesu vznikajú tri typy galaxií. Prvým typom je izolovaný galaktických zárodok, druhým sú binárne rotujúce zárodky a posledné sú dva prepojené galaktické zárodky. Čo sa týka formácie nových hviezd, aj tento proces má svoje energetické zárodky, ktoré v tomto prípade môžu byť buď lineárne alebo prstencové.
Neprehliadni
Ako vznikajú galaxie rôznych tvarov?
Autori výskumu tvrdia, že rôzne tvary galaxií vznikajú na základe typu galaktického zárodku a hviezdneho zárodku. Dva prepojené zárodky vytvoria špirálovité galaxie. Jeden izolovaný galaktický zárodok môže viesť k diskovej galaxií.
Výsledky výskumu sú prvými svojho druhu. V tomto smere autori vyzývajú vedeckú komunitu, aby sa na ich model pozrela a overila ho. Ak je však tento model správny, vedci získajú mocný nástroj, pomocou ktorého by mohli popísať formáciu galaxií.
Predpokladá sa, že prvé galaxie mohli vzniknúť počas prvej miliardy rokov po Veľkom tresku. V tomto smere prinesie vedcom viac informácií Webbov vesmírny teleskop, ktorý sa pozerá na počiatok nášho vesmíru. V decembri minulého roka vedci publikovali štúdiu, ktorá sa zameriavala na jedny z najmladších galaxií vo vesmíre.
Odhalil ich Webbov teleskop a predpokladá sa, že vznikli približne 400-miliónov rokov po Veľkom tresku. Vznikli v období, kedy bol náš vesmír ešte prakticky v plienkach. Čo sa však týka prvých galaxií, ide o sféru, v ktorej astronómovia zatiaľ nemajú k dispozícii veľa informácií. V nasledujúcich rokoch by sme však vďaka Webbovm teleskopu mohli o prvých galaxiách zistiť niečo viac.
Komentáre