Prečo majú galaxie rôzne tvary? Doteraz nepochopený fenomén dostáva vysvetlenie

Vedci v novej štúdii preskúmali mechanizmy, ktoré určujú tvar galaxií vo vesmíre.

galaxia titulka
Zdroj: Alex Mit / Shutterstock.com

Vesmír je plný gigantických štruktúr, ktoré nazývame galaxie. Tie prichádzajú v rôznych veľkostiach a tvaroch. Ak sa však na ne pozrieme z kozmologického hľadiska, zistíme, že máme len málo informácií o tom, ako ich štruktúra naozaj vzniká, vysvetľuje portál World Scientific.

Jednou zo záhad je napríklad to, prečo sa viditeľná hmota galaxie, teda hviezdy, plyn a všetko ostatné, usporiada do tenkého disku, zatiaľ čo temná hmota obaľuje celú galaxiu ako obrovská sféra. Odpoveď na túto otázku hľadali autori nového výskumu. Vo svojej novej štúdii využili simulácie a teóriu energetickej cirkulácie. Tá skúma hybnosť galaxií a rôzne ďalšie sily, ktoré môžu tvar galaxie ovplyvniť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa štandardnej kozmológie vedci očakávajú v jadrách galaxií supermasívne čierne diery a temnú hmotu v štruktúre, ktorá sa nazýva galaktické halo. Okrem toho však nevysvetľuje nič o štruktúre galaxií, ani o tom ako vzniká. Rovnako ostáva záhadou aj formácia eliptických, či prstencových galaxií. V rámci teórie o cirkulácii energie vedci naznačujú existenciu novej sily, ktorú označujú ako základná sila. Tá pracuje medzi hybnosťami v galaxií.

Novú silu označujú ako základnú, medzi ktoré sa rad elektrická, magnetická silná a slabá sila. Autori štúdie vysvetľujú, že pohyby energie vytvárajú energetické cirkulácie. S expanziou vesmíru sa prvá energetická cirkulácia rozpadá na lokálne cirkulácie pozdĺž celého obvodu galaxie.

Vysokoenergetické galaktické zárodky sa expanziou vesmíru oddelia do dvoch menších zárodkov. Z tohto procesu vznikajú tri typy galaxií. Prvým typom je izolovaný galaktických zárodok, druhým sú binárne rotujúce zárodky a posledné sú dva prepojené galaktické zárodky. Čo sa týka formácie nových hviezd, aj tento proces má svoje energetické zárodky, ktoré v tomto prípade môžu byť buď lineárne alebo prstencové.

Ako vznikajú galaxie rôznych tvarov?

Autori výskumu tvrdia, že rôzne tvary galaxií vznikajú na základe typu galaktického zárodku a hviezdneho zárodku. Dva prepojené zárodky vytvoria špirálovité galaxie. Jeden izolovaný galaktický zárodok môže viesť k diskovej galaxií.

Výsledky výskumu sú prvými svojho druhu. V tomto smere autori vyzývajú vedeckú komunitu, aby sa na ich model pozrela a overila ho. Ak je však tento model správny, vedci získajú mocný nástroj, pomocou ktorého by mohli popísať formáciu galaxií.

Ako vznikajú galaxie rôznych tvarov?
Zdroj: World Scientific – Shigeto Nagao

Predpokladá sa, že prvé galaxie mohli vzniknúť počas prvej miliardy rokov po Veľkom tresku. V tomto smere prinesie vedcom viac informácií Webbov vesmírny teleskop, ktorý sa pozerá na počiatok nášho vesmíru. V decembri minulého roka vedci publikovali štúdiu, ktorá sa zameriavala na jedny z najmladších galaxií vo vesmíre.

Odhalil ich Webbov teleskop a predpokladá sa, že vznikli približne 400-miliónov rokov po Veľkom tresku. Vznikli v období, kedy bol náš vesmír ešte prakticky v plienkach. Čo sa však týka prvých galaxií, ide o sféru, v ktorej astronómovia zatiaľ nemajú k dispozícii veľa informácií. V nasledujúcich rokoch by sme však vďaka Webbovm teleskopu mohli o prvých galaxiách zistiť niečo viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre