Prečo laserové zbrane nie sú „zázračné zbrane“? Americká armáda im vyčíta tieto nedostatky

Laserové zbrane mnohí odborníci označili ako budúcnosť vojny, no americká armáda nimi zatiaľ nadšená nie je.

dragon fire laserova zbran
Zdroj: gov.uk (UK Armed Forces) / OGL 3

Laserové zbraňové systémy predstavujú podľa mnohých odborníkov budúcnosť obrany. 

Lasery dokážu zneškodniť drony, rakety alebo iné hrozby, pričom nepotrebujú muníciu a jeden výstrel stojí len niekoľko dolárov. Laserová zbraň môže strieľať prakticky donekonečna, pokiaľ má prístup k elektrine. Ako však informuje portál National Interest, aj napriek úspechom s laserovými zbraňami americká armáda tvrdí, že lasery nie sú “zázračnou zbraňou”.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Momentálne na laserových zbraniach pracujú viaceré zbrojovky, napríklad Lockheed Martin so svojim Layered Laser Defense. Spojené kráľovstvo momentálne vyvíja laserovú zbraň DragonFire.  

DragonFire má za sebou niekoľko úspešných testov. Výhodou zbraňových systémov je to, že ich “projektil”, v tomto prípade laserový lúč, cestuje rýchlosťou svetla. Zbraň používa mimoriadne intenzívny laser, ktorý do cieľa vypáli dieru a zničí jeho interné súčiastky. Laserové zbrane majú slúžiť ako obrana pred bezpilotnými dronmi alebo raketami. V prípade dronov laserová zbraň ciel zneškodní, prípadne úplne vyradí z prevádzky, v prípade rakiet môže po zasiahnutí hlavice nastať explózia.   

Testovanie DragonFire prebehlo mimoriadne úspešne, no napriek tomu sa DragonFire nedostane do aktívnej výbavy. Momentálne slúži ako demonštrátor novej technológie. 

laser luc
Zdroj: dunhel / depositphotos.com

Lasery majú vážne nedostatky 

Rozhodnutie britskej armády neuviesť DragonFire do aktívnej služby môže vychádzať z obáv americkej armády. Tá tvrdí, že lasery si momentálne vyžadujú veľké množstvo elektriny a nemajú dostatočný dostrel. Ide o sľubnú technológiu, ktorá sa však v súčasnosti nenachádza v stave, v akom by mohla nahradiť raketovú obranu.  

“Laserové zbraňové systémy sú gamechanger v rôznych aspektoch. Ako prvé máme to, že nepotrebujú zásobovanie, na rozdiel od tradičných zbraní, ktoré potrebujú muníciu. Ďalšou obrovskou výhodou je to, že cena vstúpenia do konfliktu je veľmi nízka. Jeden výstrel vyjde len na pár dolárov,” tvrdí Lockheed Martin. 

Experti sa vyjadrujú, že v súčasnosti potrebujú laserové zbrane obrovské množstvo elektriny. Na vysporiadanie sa s balistickou alebo hypersonickou raketou budú armády, podľa odhadov odborníkov, potrebovať laser s výkonom 1MW. V súčasnosti sa testujú laserové zbrane so silou 150 kW. V rámci jedného testu trvalo laserovej zbrani 15 sekúnd, než zničila vzdušný dron.  

Veľkým nedostatkom je aj dostrel, ktorý je menší ako kilometer. Aj pri najoptimistickejších predpokladoch do budúcna sa uvažuje, že lasery dokážu zneškodniť hrozby nanajvýš na 5-6 kilometrov. Zdá sa to ako veľa, no pri rýchlych raketách môže byť aj takáto vzdialenosť rozhodujúca.  

Väčšina vojenských lodí nebude môcť vydať toľko elektriny, aké si výkonná laserová zbraň bude vyžadovať. Experti odhadujú, že laserové zbrane budú vyžadovať jadrový reaktor, aký nájdeme na najväčších amerických bojových lodiach triedy Nimitz. Na úspešné zneškodnenie cieľa laser potrebuje ostať uzamknutý na svojom cieli. To môže byť problém, ak sa nachádza na lodi, ktorá cestuje búrlivým morom.  

Tieto problémy sa dajú prekonať, no podľa expertov si to vyžiada roky. Zároveň skôr uvidíme laserové platformy na súši, ešte predtým ako sa presunú na more. Najbezpečnejším predpokladom je, že sa budú laserové systémy v budúcnosti využívať, no pôjde o súčasť viacvrstvovej ochrany, pričom uvidíme aj iné formy obranných systémov.  

Británia po prvýkrát otestovala laserovú zbraň nainštalovanú na obrnenom vozidle
Zdroj: Wikimedia (Public Domain )

Alternatívne obranné systémy

Obranným systémom môže byť napríklad nový CBAD, na ktorom pracuje spoločnosť Northrop Grumman. Ide o špeciálnu navádzanú muníciu, ktorá môže byť použitá v zbraniach stredného a veľkého kalibra. Bežne používané protilietadlové zbrane strieľajú rýchlo a vytvoria “olovenú stenu” v okolí svojho cieľa. Stále ide o efektívnu ochranu v prípade blízkych cieľov, no tisíce nábojov svoj cieľ minie, čo je stále plytvanie prostriedkami. Zároveň takéto zbrane nedokážu efektívne bojovať s hrozbami na diaľku, čo sa vyžaduje pre ochranu voči raketám.   

CBAD systém funguje tak, že delá stredných a veľkých kalibrov vybaví novým typom munície, na ktorom pracuje Northrop Grumman. Keď sa projektil vystrelí, aktivujú sa navádzacie systémy, ktoré ho navedú k svojmu cieľu. Každý projektil má zároveň predný senzor, ktorý “vidí” prichádzajúcu hrozbu. Keď sa dostane dostatočne blízko k svojmu cieľu, aktivuje sa rozbuška a náboj po explózii vyvrhne na cieľ smrtiace úlomky, ktoré dokážu prichádzajúcu raketu zničiť.  Viac o systéme CBAD píšeme v tomto článku. 

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre