SpravodajstvoVeda a výskum

Prečo je pod povrchom Jupiterových mesiacov voda? Astronómovia sa približujú k odpovedi

Mesiace musia mať zdroj tepla, ktorý je schopný dostatočne zahriať ich interiéry

Štyri najväčšie mesiace Jupitera fascinujú ľudstvo už celé storočia. Objavil ich astronóm Galileo Galilei so svojim podomácky vyrobeným teleskopom a odvtedy sa o nich snažíme zistiť čo najviac. Týmto mesiacom sa však dostalo špeciálnej pozornosti počas uplynulých desaťročí, kedy astronómovia zistili, že aspoň tri z nich ukrývajú pod povrchom vodu, hovorí sa v YouTube videu kanálu SciShow Space.

Vedci si dlhú dobu mysleli, že za prítomnosť vody môže gravitácia Jupitera, ktorá pomáha mesiace zahrievať. Ukazuje sa, že to nemusí byť tak úplne pravda. Nové štúdie totižto naznačujú, že štvorica mesiacov by sa mohla ohrievať navzájom. Získať informácie o tom, čo sa deje na mesiacoch, ktoré sú od nás vzdialené stovky miliónov kilometrov nie je jednoduché. Vedci však hľadajú stopy v prasklinách na povrchu, teple, ktoré uniká do vesmíru a zmenách v magnetickom poli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo je tam voda?

Tieto stopy im dokázali prezradiť, že za ohrievanie mesiacov môžu s najväčšou pravdepodobnosťou slapové sily. Slapové ohrievanie funguje vtedy, keď časť mesiaca, najbližšie pri planéte, pociťuje väčší gravitačný ťah, ako časť na opačnej strane. Tieto rozdiely v gravitačnom ťahu spôsobia natiahnutie mesiaca a pohyb spôsobuje trenie, ktoré vytvára teplo. Deje sa to prakticky s každým vesmírnym objektom, pričom záleží, ako ďaleko sa dva objekty od seba nachádzajú a akú hmotnosť majú. 

V prípade Jupitera môžeme hovoriť o naozaj masívnej planéte, a preto sa vedci domnievali, že za slapové ohrievanie môže práve ona. Štúdia, publikovaná v júli tohto roku však dokázala, že okrem samotného Jupitera môžu istú úlohu zohrávať aj ostatné mesiace. V štúdii sa píše, že mesiace Jupitera si môžu navzájom pomáhať v tom, aby sa udržali teplé dosť na to, aby mohla pod ich povrchom existovať voda.

Kľúčom v tomto prípade je načasovanie jednotlivých slapových síl. Trojica mesiacov má totiž zosynchronizované obežné dráhy. Každé jedno obehnutie Ganymeda znamená, že Europa obehne plynného obra dvakrát a Io zas štyrikrát. Inými slovami, ich orbitálne vzorce sa opakujú v pravidelnom vzorci a frekvencia, ktorá touto pravidelnosťou vzniká zapríčiňuje, zohrievanie sa mesiacov navzájom. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close