Prečo je niekto doslova „magnet“ na komárov: Genetický výskum odhalil tajomstvá ich „čuchu“

Komáre používajú niekoľko zmyslov na to, aby sa dostali k našej krvi. Niekto je však pre ne atraktívnejší ako iný.

Výskum odhaľuje tajomstvo čuchu komárov
Zdroj: Pexels (Bianca Gasparoto), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Komáre vedia byť poriadnou otravou, no určite ste si všimli, že niekoho akoby ani nevideli. Prečo je teda jeden človek doštípaný od hlavy až po päty, zatiaľ čo iný na sebe nemá ani len štípanec? Na túto otázku sa pokúšali nájsť odpoveď vedci z Johns Hopkins Medicine pomocou analýzy génov.

V rámci svojej štúdie  zmapovali špecializované receptory na nervových bunkách komárov, vďaka ktorým dokáže tento hmyz lokalizovať „atraktívne“ ľudské pachy. Nie každý človek je totiž rovnaký, čo vieme nielen my, ale aj komáre. Ich receptory majú dôležitú úlohu a to identifikovať najlepší zdroj potravy, ktorým je v tomto smere naša krv.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pochopiť čuchové zmysly komára je dôležité pre vývoj efektívnejších repelentov. Ak dokážeme ochrániť ľudí pred štípancami, znížime aj šírenie smrteľných chorôb, napríklad malárie alebo horúčky dengue,“ tvrdí Christopher Potter, jeden z autorov novej štúdie.

„Čuchový“ zmysel komára sa od nášho o niečo líši. Na spoznanie rôznych pachov používaj svoje antény. Už v predchádzajúcich výskumoch si vedci všimli, že rôzne pachy, teploty, vlhkosť či koncentrácia oxidu uhličitého sú faktormi, ktoré ovplyvňujú správanie komárov a robia z jedného človeka atraktívnejší cieľ, než je niekto druhý.

Viacero receptorov

Podľa nového výskumu sa však komáre spoliehajú na viacero zmyslov. Štúdia odhalila že Anopheles gambiae, druh komára, ktorý prenáša maláriu, môže mať až tri druhy rôznych receptorov. Jeden typ senzoru pomáha komárom rozlíšiť medzi človekom a zvieraťom. Druhý typ receptoru pomáha komárom rozpoznať oxid uhličitý a tretí pomáha komárom poznať rôzne chemické zlúčeniny, ktoré sa bežne vyskytujú na ľudskej pokožke.

Práve tretí typ receptorov ukrýva odpoveď na to, prečo sú komáre ťahané k určitému typu človeka. V rámci výskumu vedci vystavili tieto neuróny rôznym druhom pachu a sledovali, ako sa budú postupne aktivovať. Na prekvapenie vedcov sa zistilo, že jeden typ zlúčeniny môže receptory aktivovať, zatiaľ čo iný typ zlúčeniny ich naopak vypne.

Autori štúdie predo predpokladajú, že aktivácia a deaktivovanie týchto receptorov môže hrať kľúčovú úlohu v tom, prečo sú komáre priťahované k jednému človeku viac ako k tomu druhému. Táto selekcia pachov zároveň môže byť kľúčovou v riadení správania komárov. Vedci však vo výskume aj naďalej pokračujú. V ďalších štúdiách ešte viac preskúmajú rozličné receptory a aj správanie komárov.

Komáre ale priťahuje nielen náš pach. Ak ste niekedy mali pocit, akoby vás táto otrava sledovala, nemýlili ste sa. Komár sa dokáže navigovať aj pomocou oxidu uhličitého, ktorý vydychujeme. Ak máte radi kvetnaté parfumy, aj tie môžu komárov prilákať. Zároveň však majú komáre oči, hoci ich zrak nemusí byť práve najlepší. Cez deň ich k vám môže pritiahnuť napríklad tmavé oblečenie. Odborníci preto radia voliť svetlejšie oblečenie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre