Prečo je na trhu toľko rôznych distribúcií Xiaomi smartfónov? A akú by ste si mali vybrať vy?

Globálne, európske či čínske distribúcie smartfónov. Pozrite sa, ako sa vyznať v smartfónoch od Xiaomi, ktorých je neskutočne veľa.

Xiaomi Mi 10_logo spolocnosti
Zdroj: Youtube (ASBYT)

Fanúšikovia spoločnosti Xiaomi určite vedia, že na trhu nájdeme rôzne distribúcie smartfónov. Na našom trhu najčastejšie nájdeme európske či globálne modely, no nechýbajú tu ani tie čínske, ktoré si vieme objednať zo zahraničia. Týchto distribúcií je však oveľa viac a vlastnú distribúciu má napríklad India, Rusko či Indonézia. Prečo teda čínsky gigant vyrába toľko rôznych distribúcií smartfónov a aký to má dopad na zákazníkov? A akú distribúciu by ste si mali vybrať vy, ak chcete byť so svojím zariadením čo najviac spokojný? Odpoveď nám prináša komunita Xiaomiui a my sa na ňu teraz pozrieme spoločne.

Aké distribúcie smartfónov nám Xiaomi ponúka a aké máme na výber?

Ako sme už v úvode spomenuli, najčastejšou distribúciou smartfónov je u nás európska a globálna. Práve na tejto distribúcii záleží v otázke aktualizácií a funkcií. Častokrát sa totiž stretávame s tým, že aktualizácia je pre daný model už k dispozícii, no len pre európsku ROM. A čo čert nechcel, zrovna my máme globálnu. Aký je rozdiel medzi týmito druhmi ROM? Odpoveď je jednoduchá, globálna ROM tu bola skôr a na našom trhu ešte pred pár rokmi bolo oveľa viac Xiaomi smartfónov s takouto distribúciou. Potom však vošli do cesty regulácie zo strany Európy a teda aj európska ROM. V tejto sa môžeme stretnúť s rôznymi obmedzeniami či upozorneniami navyše, aby tento typ distribúcie spĺňal požiadavky zo strany Európskej únie. Ak by sme si však vyberali distribúciu smartfónu, určite by sme siahli po niektorej z týchto dvoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Obe tieto distribúcie sú prispôsobené na európsky trh a teda nenájdeme v nich žiadne obmedzenia v podobe nefunkčných služieb Google alebo ďalších možností, na ktoré sme u nás zvyknutí. Rovnako však na trhu nájdeme aj ďalšie možné ROM, ktoré so sebou prinášajú prispôsobenia pre rôzne regióny. V takej čínskej ROM nemusíme teda nájsť služby Google, nakoľko sa v Číne nevyužívajú. Systém MIUI od Xiaomi tak môže byť prispôsobený inému zákazníkovi.

Prečo k takýmto zmenám prichádza?

Teraz si teda zodpovieme jednu zo základných otázok, a to teda prečo k takýmto rôznym distribúciám Xiaomi pristupuje. Veď by bolo predsa jednoduchšie vytvoriť jeden typ ROM a jednu distribúciu pre jeden model. Spoločnosť by si teda ušetrila prácu, no zákazníci by asi neboli spokojní. Práve pre pôsobenie na rôznych trhoch čínsky gigant pristúpil k takýmto rozdeleniam systému a rôznym úpravám. Ak sa nám teda doteraz zdalo, že ich je zbytočne veľa, je to tým, že Xiaomi pôsobí na viacerých trhoch.

Svoju distribúciu si môžeme jednoducho overiť v kóde nášho systému, z ktorého sa dá krásne čítať. Ak však neviete ako čítať písmenká z takéhoto kódu, nižšie vám prinášame vysvetlenie určitých častí a veríme, že aj vy sa teraz budete cítiť o niečo odbornejšie v spojení so Xiaomi smartfónami.

Xiaomi popis kódu
Zdroj: Xiaomiui

Akú distribúciu smartfónu máte vy? A ste s ňou spokojný? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre