Prečo by si si nemal kupovať smartfón len na základe megapixelov fotoaparátu
Ak rád fotíš a pozeráš sa po novom smartfóne, dávaj si pozor aj na tieto parametre, ktoré sú dôležitejšie ako počet megapixelov.
Keď kupujeme nový smartfón, do úvahy musíme brať niekoľko rôznych parametrov. Pre mnohých je však rozhodujúcim práve fotoaparát a jeho rozlíšenie, čo nie je úplne správny prístup. Prečo to tak je?
Mnohí používajú smartfón len na četovanie s priateľmi, volanie a fotenie či nahrávanie videí. Je logické, že v tomto prípade nás nemusia do detailov zaujímať hardvérové špecifikácie, ktorým aj tak nemusíme riadne rozumieť. V tomto prípade si všímame hlavne počet megapixelov, no ako približuje portál Gizmochina, viac nie je vždy lepšie.
Megapixely predstavujú rozlíšenie fotografie, ktorú môže fotoaparát zachytiť. Jeden megapixel sa rovná jednému miliónu pixelov. Viac pixelov znamená ostrejšiu fotografiu, no za určitou hranicou sú tieto rozdiely takmer nepostrehnuteľné pre bežného užívateľa. Napríklad rozdiel medzi 12MP a 48MP fotoaparátom pri každodennom používaní nerozoznáš, hlavne ak sa na fotku pozeráš na obrazovke smartfónu alebo bežnom monitore notebooku alebo počítača.
Vyššie megapixely sa hodia ak s fotografiami pracuješ profesionálnejšie, teda máš doma veľký monitor, fotografiu potrebuješ vytlačiť na veľké formáty alebo potrebuješ, aby sa fotografia dala extrémne priblížiť. Vo väčšine prípadov ale takéto niečo nebudeš potrebovať.
Čo je teda dôležitejšie?
Vyššie sme vysvetlili, prečo by si nemal voliť nový smartfón len na základe megapixelov. Na čo by si sa teda mal zamerať? Najdôležitejší komponent, čo sa týka smartfón fotografie, je obrazový senzor. Ide o malý čip, ktorý zachytáva svetlo a pretvára ho na obraz. Väčší senzor znamená viac zachyteného svetla. To ti pomôže pri fotení za zlých svetelných podmienok, napríklad po západe slnka. Zároveň väčší senzor poskytuje ja väčší dynamický rozsah a bohatšie farby.
Neprehliadnite
Napríklad iPhone alebo Google Pixel uprednostňujú svetelné senzory na rozdiel od foťáku s čo najväčším počtom megapixelov.
Ďalším dôležitým parametrom je kvalita šošovky a závierky. Šošovka pomáha sústrediť svetlo na senzor a lepšia šošovka znamená, že sa na fotke neobjavia až tak často artefakty. Závierka zas kontroluje koľko svetla vojde do fotoaparátu. Menšie číslo znamená väčšiu závierku a viac svetla na senzore. Fotoaparáty s malou závierkou urobia zlú fotku v tmavých oblastiach, aj keď máš veľa megapixelov.
Pomáha aj zabudovaný softvér
Ak chceme špičkovú fotografiu, rovnako dôležité je to, čo sa s ňou deje potom, ako ju foťák odfotí. Moderné smartfóny používajú sofistikované algoritmy na spracovanie obrazu. Tie pomáhajú tomu, aby si videl v závere o niečo krajšiu fotku. Tieto algoritmy pomáhajú s redukovaním šumu, HDR, úpravou farieb alebo pomôžu pri nočnom režime alebo fotení portrétu.
Opäť dávame ako príklad iPhone, ktorý je známy tým, že má naozaj dobre navrhnuté algoritmy na spracovanie fotografií. V praxi to znamená, že aj keď má fotoaparát menej megapixelov, výsledná fotografia bude krajšia, ako keby si ju odfotil na fotoaparáte s veľa megapixelmi, no horším hardvérom a programom na spracovanie fotiek.
Megapixely sú dôležitý parameter fotoaparátu, no pri kúpe nového smartfónu sa nezameriavaj len na ne. Ak ti záleží na kvalite fotiek, všetky vyššie spomínané faktory by si mal zvážiť pre celkovú spokojnosť. Výrobcovia sa častokrát “chvastajú” veľkým počtom megapixelov, pričom ostatné komponenty, o ktorých zákazník nemá ani predstavu, ostávajú krok alebo dva pozadu.
Ak sú fotografie tvojou prioritou, potom si skontroluj nielen počet megapixelov, ale aj kvalitu šošoviek, závierky, veľkosť obrazového senzoru a softvér na spracovanie fotografií. Najlepšie je, ak máš šancu zistiť, ako fotoaparát smartfónu funguje v rôznych podmienkach. To je zárukou zariadenia, s ktorým budeš spokojný aj do budúcna.
Komentáre