Prečo by si nemal mazať spamové správy? Takto ti to môže pomôcť z dlhodobého hľadiska

E-mailový spam nepoteší nikoho, no toto sú dôvody, prečo by si ho nemal mazať. Namiesto toho urob toto a pomôžeš si z dlhodobého hľadiska.

gmail spam spamove emaily nevyzdiana posta
Zdroj: Vosveteit.sk

Spamové e-maily. Stretáva sa s nimi každý a nenájde sa človek, ktorý by ich mal rád. Ide o zbytočné správy, ktoré filtruje aj veľa mailových klientov, ktoré môžu byť v niektorých prípadoch škodlivé a môže sa cez ne šíriť malvér. Spravidla ich mažeme hneď, ako máme na to čas, no existuje dôvod, prečo by si to nemal robiť. 

Na prvý pohľad to síce znie zvláštne, priznávame, no toto je dôvod, prečo by si to nemal robiť. Gmail, Outlook a ďalší klienti využívajú sofistikované algoritmy na to, aby dokázali rozpoznať, čo je relevantná správa a čo je spam. Napriek tomu nie sú dokonalé. Spamové filtre sa neustále učia, aby ti pomohli vytriediť ďalšie spamové správy, ktoré ti prídu v budúcnosti do schránky.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Škodíš si z dlhodobého hľadiska

Ak vymažeš spamovú správu bez toho, aby si ju označil ako spam, potom týmto filtrom nedávaš šancu naučiť sa, čo možno nielen ty považuješ za zbytočnú, otravnú alebo nerelevantnú správu. Namiesto toho by si mal vždy označiť spamovú správu ako spam, ak ju ešte e-mailový klient nevyhodnotil ako spam. Tým zvyšuješ šance, že sa k tebe v budúcnosti správy podobného typu nedostanú.  

Prečo by si nemal mazať spamové správy
Zdroj: Vosveteit.sk

“Manuálnym označovaním spamových mailov, ktoré neskončili v priečinku so spamom, zvyšuje užívateľ šance, že sa v dlhodobom hľadisku bude stretávať s menej a menej spamovými správami. Ak je správa skutočným spamom, okrem teba ju určite tak označilo aj množstvo ďalších užívateľov. Vďaka tomu sa zvyšujú šance, že mailové služby zablokujú odosielateľa správy a ten nebude môcť posielať spamové maily,” hovoria experti.  

Napríklad nahlasovaním spamových správ v práci pomáhaš aj svojim kolegom. Nahlásením spamu môžeš zabrániť, aby rovnaká podvodná správa prišla aj do ich schránky. Ak nemajú také skúsenosti v IT sfére ako ty, nahlásením spamu môžeš zabrániť, aby sa stali obeťou podvodu.  

Dávaj si pozor aj na toto 

Ešte jeden trik ti môže pomôcť vysporiadať sa so spamom z dlhodobého hľadiska. Odborníci radia, aby si sa neodhlasoval z odberu spamových správ. Napríklad služba Gmail ponúka jednoduchý a rýchly spôsob, ako sa jedným kliknutím odhlásiť z newsletterov, reklamných ponúk či iných mailov, ktoré by si mohol pokladať za spam.  

V prípade bežných marketingových e-mailov ide o funkčnú a užitočnú funkciu. Opačný prípad ale nastáva, ak spam posiela podvodník. Phishingoví aktéri alebo iné kyberzločinecké skupiny spravidla neoperujú pod jedným účtom. Majú ich niekoľko a cez ne šíria phishingové správy a iné škodlivé e-maily.  

Gmail spam_titulka
Zdroj: Feng Yu / Shutterstock.com

Odhlásením sa z odberu spamových správ dávaš týmto zločineckým aktérom jasne najavo, že je tvoja e-mailová adresa aktívna a že ju pravidelne manažuješ. Je to podobný prípad ako keď podvodníkovi zodvihneš hovor. Kyberzločinci posielajú denne milióny spamových správ a častokrát aj na adresy, ktoré z niekade získali a ktoré sú už mesiace alebo roky “mŕtve”. Hackeri to nevedia, no ak sa odhlásiš z odberu ich spamových správ, im sa to ukáže a môžu jasne vidieť, že táto e-mailová adresa je aktívna.

Kyberzločinci dostanú od mailového klienta upozornenie, aby na túto adresu správy už neposielali. Samozrejme, že oni urobia pravý opak.  

Najlepšou ochranou proti spamu je teda akúkoľvek podozrivú správu nahlasovať. Nahlásením spamu sa vybraná správa presunie do samostatného spamového priečinka, kde ti nebude na očiach. Zo spamového priečinka sa správy automaticky mažú po 30 dňoch. Hoci neuvidíš okamžitý výsledok, dlhodobé nahlasovanie spamu povedie k tomu, že uvidíš čoraz menší počet nevhodných správ. Zároveň ale musíme upozorniť aj na to, že spamové správy sú bohužiaľ niečo, čoho sa nevieme zbaviť úplne.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre